زمان مطالعه: 5 دقیقه

اقدامات قبل از جراحی بینی جز مهم ترین مواردی است که فرد پیش از اقدام به رینوپلاستی باید بداند. فردی که اقدام به جراحی بینی خود می نماید ممکن است که از اهمیت نکات قبل از عمل بینی آگاهی نداشته باشد که چه تاثیری بر نتیجه جراحی او خواهد داشت.

به همین منظور در این مقاله دکتر بشارتی زاده قصد دارد مواردی را با شما زیباجویان عزیز مطرح کند.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 

اقدامات قبل از جراحی بینی به شرح ذیل می باشد:

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی انتخاب یک جراح بینی خوب و مجرب می باشد، برای انتخاب جراح بینی شما می توانید از دوستان یا آشنایان خود که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند پرس و جو کنید.

پس از اینکه لیستی از بهترین جراحان بینی تهیه کردید رزومه کاری ، میزان تحصیلات او را بررسی کنید سپس نمونه عکس های قبل و بعد عمل بینی توسط او را در شبکه های اجتماعی یا سایت جراح مشاهده کنید و بعد از انتخاب جراح برای مشاوره به مطب او رفته و با او در خصوص جراحی زیبایی بینی و انتطاراتی که از آن دارید صحبت کنید.
متقاضیان انجام جراحی زیبایی بینی بهتر است انتظار معقولانه ای از جراحی داشته باشید.

 

نکات و اقدامات قبل از جراحی بینی :

افرادی که تصمیم به انجام عمل بینی دارند به نتیجه عمل زیبایی بینی حساسیت بالایی نشان می دهند و اگر نتیجه جراحی برای آنها مبهم باشد، موجب ایجاد نگرانی هایی برای فرد خواهد شد باید گفت که این حساسیت و نگرانی کاملا طبیعی می باشد و در جلسه مشاوره با جراح بینی تا میزان زیادی برطرف می شود.

به این نکته توجه داشته باشید چنانچه رینوپلاستی توسط جراح بینی کم تجربه انجام گیرد به دلیل عدم مهارت جراح بینی ، نتیجه ایده آل کسب نمی شود و فرد باید بالاجبار یکسال صبر کند تا ترمیم اولیه بینی تثبیت شده باشد و شاید برای بار دیگر نیز به نتیجه دلخواه خود نرسد پس باید در انتخاب جراح بینی ، قبل از جراحی بینی خود دقت لازم را داشته باشید.

آزمایشات قبل از جراحی بینی

جراح بینی آزمایش های لازم را برای کنترل انعقاد خون و به طور کلی برای بررسی وضعیت سلامتی فرد تجویز می نماید و فرد باید قبل از جراحی زیبایی بینی آن ها را انجام دهد.

 • آزمایش تشخیص بارداری در بانوان
 • PT & PTT: کنترل مشکل انعقادی خون
 • FBS: قند خون ناشتا
 • HIV
 • HBsAg
 • HCV Ab

بارداری قبل از جراحی بینی

از دیگر آزمایشاتی که جراح بینی ، قبل از روز جراحی برای بانوان تجویز می نماید ؛ تست بارداری می باشد ، چرا که انجام رینوپلاستی در دوران بارداری ممنوع می باشد. لازم به ذکر است که بیهوشی و به طور کلی انجام جراحی در دوره حاملگی ، می تواند تاثیرات سوئی بر روی جنین بگذارد.

از این رو بانوان بارداری که علاقمند به انجام عمل می باشند ، باید تا 2 ماه بعد از زایمان ؛ انجام این عمل جراحی را به تعویق بیاندازند.

قبل از عمل بینی چیکار کنیم ؟

علاوه بر موارد فوق موارد دیگری نیز جز اقدامات قبل از جراحی بینی می باشد که عبارتند از :

 1. انجام سی تی اسکن :برای اینکه جراح بینی از وضعیت دقیق بینی شما آگاه شود انجام سی تی اسکن الزامی می باشد، چرا که با بررسی آن می توان انحراف بینی و گرفتگی بینی را تشخیص دهد.
 2. انجام نوار قلب : گرفتن نوار قلب به منظور اندازه گیری سیگنال های الکتریکی که ریتم قلب را کنترل می کنند می باشد، در نوار قلب مواردی همچون بی نظمی ضربان قلب و حملات قلبی قلب قابل تشخیص است.
 3. عکسبرداری از قفسه سینه : این مورد با هدف بررسی مشکلات ریه ها و تنظیم وضعیت تنفسی بیمار در هنگام بیهوشی انجام می شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی

مراقبت های قبل از عمل بینی

در این بخش از مقاله می خواهیم به صورت موردی تعدادی از اقدامات قبل از جراحی بینی را که باید فرد رعایت کند، شرح دهیم.

 • دوهفته قبل و بعد از عمل بینی از مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید.
 • دو هفته قبل از جراحی از مصرف داروهایی از قبیل آسپرین و بروفن خودداری نمایید زیرا  موجب رقیق شدن خون می شوند.
 • در صورت داشتن بیماری و استفاده از داروی خاصی، جراح بینی را مطلع سازید.
 • چنانچه به دارو یا حتی غذای خاصی حساسیت دارید، جراح بینی را آگاه نمایید.
 • روز قبل از عمل رینوپلاستی مقدار زیادی آب بنوشید.
 • در صوتی که جراح بینی پیش از جراحی داروهایی را تجویز کرده است که بعد از جراحی آن ها را استفاده کنید حتما آماده کنید.
 • یخچال خود را از غذاهایی که سریع و آسان هستن پر کنید، همچنین آب کرفس نیز داشته باشید تا به مصرف آن تورم کبودی زودتر کاهش یابد.
 • به دلیل اینکه بعد از جراحی زیبایی بینی چند روز باید استراحت کنید، پس ملحفه هایی را که نیاز است پیش از جراحی شسته و آماده کنید.

آیا در صورت سرماخوردگی قبل از عمل بینی ، باز هم می توان این جراحی را انجام داد ؟

چنانچه پیش از جراحی زیبایی بینی سرماخورده باشید ، اکیدا توصیه می شود که انجام این عمل جراحی را به بعد از بهبودی موکول نمایید.

زیرا هنگام ابتلا به سرماخوردگی ، بینی و سینوس های شما درگیر شده و انجام عمل زیبایی بینی در این دوره می تواند زمینه ساز شرایط دشوار پس از جراحی شده و فرآیند بهبودی شما را مختل کند.

اقدامات شب قبل از عمل بینی

شب قبل از جراحی بینی استحمام نمایید و شام سبکی میل کرده و حدود شش تا هشت ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید زیرا حین رینوپلاستی ، معده بیمار باید خالی باشد، سعی کنید در شب قبل از عمل بینی استرس نداشته باشید و به خوبی استراحت کنید.

 

نکات قبل عمل بینی

 1. از دیگر اقدامات قبل از جراحی بینی که باید شما عزیزان انجام دهید این است که در روز جراحی بینی هیچگونه زیور آلاتی همراه خود نداشته باشید.
 2. از خوردن و آشامیدن در روز عمل به طور جدی پرهیز کنید.
 3. بانوان در روز جراحی بدون آرایش صورت و لاک ناخن به بیمارستان مراجعه کنند.
 4. از جمله اقدامات قبل از عمل آقایان باید انجام دهند تراشیدن ریش و سبیلشان می باشد.
 5. روز تعیین شده برای انجام عمل زیباییبینی با یک یا دو همراه ، یک ساعت قبل در بیمارستان حضور داشته باشید و تاخیری نداشته باشید.
 6. چون بعد از جراحی نمیتوانید از سر لباس بپوشید پس یک لباس دکمه دار همراه خود داشته باشید.

آیا پریود بودن در روز عمل بینی خللی بر نتیجه این جراحی وارد می کند ؟

به طور کلی سیکل ماهیانه و پریود بودن ، هیچ گونه اختلالی در فرآیند جراحی وارد نکرده و تداخل قاعدگی با جراحی بینی ممنوعیتی ندارد.
البته ممکن است پزشک معالج ؛ به بانوانی که در این دوره به تبع نوسانات هورمونی ، دچار تغییر خلق و خو می شوند ؛ توصیه نمایند که برای آسایش روانی خود پس از اتمام پروسه ماهیانه ، اقدام به انجام عمل زیبایی بینی نمایند.

در بخش پایانی مقاله اقدامات قبل از جراحی بینی می خواهیم تعدادی از نمونه کارهای قبل و بعد عمل بینی توسط دکتر بشارتی زاده را به شما نشان دهیم.