زمان مطالعه: 5 دقیقه

بهترین سن جراحی بینی زمانی است که فرد به بلوغ جسمی رسیده باشد و از سن جوانی و دوران شادابی و سلامت پوست نیز فاصله نگرفته باشد، با توجه به اینکه تمایل به زیبایی و زیباتر دیده شدن در همه ما وجود دارد این سوالات ممکن است از سنین خیلی پایین در ذهن همه ما ایجاد شده باشد که بهترین سن برای عمل بینی چند سال است؟ رشد بینی تا چه سنی ادامه دارد یا کم ترین و بیشترین سن کسانی که جراحی بینی انجام داده اند چند سال است؟

در این مقاله دکتر بشارتی زاده می خواهیم در مورد سن عمل بینی و سوالات مختلفی که پیرامون این مسئله در ذهن شما ایجاد شده است، بپردازیم.

بهترین سن جراحی بینی چند سال است؟

معمولا سن مناسب برای عمل بینی بین 20 الی 30 سال می باشد، چرا که در این بازه سنی اجزا صورت فرد کامل رشد کرده و او از نظر فکری و جسمی به بلوغ کامل رسیده است.

همچنین تصمیمی که در این بازه فرد برای انجام جراحی زیبایی بینی می گیرد از سر احساسات و شرایط دوره بلوغ جوانی نیست و پوست حالت کشسانی و الاستیک خود را حفظ کرده است.

جراحی بینی در سنین کم

در صورتی که عمل بینی در سنین کم و قبل از رسیدن فرد به بلوغ کامل انجام شود در رشد صورت او تاثیرات منفی ایجاد می کند به گونه ای که چهره او در بزرگسالی حالت نرمال و طبیعی نخواهد داشت به همین علت است که جراحان بینی تاکید می کنند در صورتی که قصد عمل دارید در بهترین سن جراحی بینی یعنی 20 الی 30 سال اقدام به عمل کنید.

جراحی بینی در سنین بالا

زمانی که فرد در سنین بالا اقدام به انجام جراحی زیبایی بینی کند به دلیل اینکه پوست حال ارتجاعی خود را از دست داده تورم بعد از جراحی طولانی تر بوده و دوره نقاهت بیمار طولانی تر خواهد بود.

حداقل سن جراحی زیبایی بینی

در این بخش از مقاله باید بگوییم کمترین سن برای انجام عمل بینی در دختران 16 سالگی و در پسرها 18 سالگی می باشد، البته رسیدن به بلوغ کامل در هر فرد متفاوت است و جراح برای انجام جراحی زیبایی بینی باید تمامی اجزا صورت را جهت رسیدن به بلوغ کامل فرد بررسی نماید.

اگر پس از بررسی جراح بینی این تشخیص را داد که رشد غضروف های بینی متوقف شده است می تواند فرد اقدام به رینوپلاستی کند.

بنابراین باید به کسانی که قصد عمل بینی در 12 ، 13 ، 14 ، 15 سالگی را دارند بگوییم که فعلا بهتر است دست نگه دارید تا به سن قانونی عمل بینی یا بهترین سن جراحی بینی برسید.

حداکثر سن عمل بینی

کسانی که می پرسند تا چه سنی می توان عمل بینی انجام داد توصیه می کنم این بخش از مقاله بهترین سن جراحی بینی را با دقت مطالعه کنند.

معمولاً بیشترین سن برای انجام عمل بینی 45 سالگی در نظر گرفته شده است، چرا که بعد از این سن خاصیت کشسانی و ارتجاعی پوست به میزان زیادی کاهش یافته و جراح بینی نمی تواند در فرم بینی یا بالای نوک بینی تغییراتی ایجاد کند که نتیجه رضایت بخشی برای بیمار داشته باشد.

هر چه سن بالاتر می رود پوست بیشتر دچار افتادگی و کاهش قدرت کشش شده و بینی نیز دچار افتادگی می شود، بنابراین نمیتوان نتایجی را که از عمل زیبایی بینی در 16 الی 25 سالگی یا عمل زیبایی بینی در 45 سالگی به دست می آید با نتیجه عمل بینی در 57 سالگی یکسان دانست.

همچنین از آنجایی که جراحی زیبایی بینی همراه با بیهوشی انجام می شود برای افراد بالای 45 سال که با مشکلات و بیماری هایی روبرو هستن، همراه با خطر است.

در چنین موارد حتما با جراح بینی مشورت نمایید تا جراح شرایط شما را به صورت کامل بررسی کند و پس از آن راهکار مناسب را به شما بگوید.

تاثیر سن بر نتیجه جراحی بینی

سلول های بدن ما تا پایان سن رشد ، به طور مداوم در حال تغییر بوده و فرآیند رشد و تخریب را در بازه های زمانی معینی طی می کنند. مادامی که فرآیند رشد ادامه دارد ، رشد اعضای بدن و صورت ؛ از جمله بینی نیز فعال می باشد.

از این رو تکمیل روند رشد و اتمام پروسه بلوغ ، از مواردی است که باید در جراحی مورد توجه قرار گیرد ؛ چرا که در صورت بی توجهی به این مسئله و انجام عمل زیبایی بینی پیش از تکامل رشد بینی ، نتیجه جراحی به مرور زمان دستخوش تغییرات منفی شده و عمدتا نیاز به جراحی ترمیمی ضروری می گردد.

بنابراین می توان گفت بهترین سن جراحی بینی ، بالای 18 سال می باشد ؛ زیرا در این سن فرآیند رشد بدن خاتمه یافته است. البته ناگفته نماند که این عدد در پسران و دختران با یکدیگر فرق دارد ، زیرا پروسه رشد معمولا در دختر خانم ها زودتر از آقا پسرها تکامل می یابد.

لذا برای بررسی این که آیا شما کاندید مناسبی برای عمل بینی هستید یا خیر ، حتما به جراح بینی مراجعه فرمایید تا پس از ارزیابی های لازم ، از این مسئله آگاه گردید.

ناگفته نماند تنها لازمه جراحی دماغ ، بلوغ جسمی نبوده و فرد برای انجام این عمل جراحی ، باید از لحاظ روحی نیز به بلوغ رسیده باشد ؛ به گونه ای که از عمل بینی توقعاتی معقولانه داشته و آن چه قرار است رخ دهد را به خوبی درک کند.

بهترین-سن-جراحی-بینی

جراحی بینی زود هنگام

با توجه به تمامی مواردی که در مقاله بهترین سن جراحی بینی ذکر شد باز ممکن است فردی پیش از رسیدن به سن بلوغ نیاز به جراحی پیدا کند.

در این صورت انجام عمل بینی زیر 18 سال در پسران و زیر 16 سال در دختران بهتر است توسط یک جراح مجرب و ماهر انجام شود.

به عنوان مثال : در این میان ممکن است که به صورت بسیار خاص و نادر، کودکی دچار انحراف شدید بینی باشد یا به علت ضربه چنین شده یا علت مادرزادی دارد.

در این کودکان تنفس از بینی دچار اختلال می شود و علائمی مثل تنفس دهانی و خشکی دهان هنگام بیدار شدن از خواب و همین طور خرو پف شبانه ایجاد می شود.

در چنین مواقعی فقط و فقط جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی به صورت کاملا محدود انجام می شود نه عمل زیبایی بینی ، هدف از جراحی در این مواقع تنها درمان انحراف بینی از داخل بدون ایجاد تغییرات در بینی کودک است.

بعد از تصحیح انحراف بینی ، تنفس کودک بهتر می شود و انجام عمل زیبایی بینی به بهترین سن جراحی بینی ، موکول می گردد، لذا برای انجام عمل سپتوپلاستی، محدودیتی وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

اگر در حال تصمیم گیری برای انجام عمل زیبایی بینی هستید و مسئله شما فقط دانستن بهترین سن جراحی بینی می باشد، اولین قدم برای شما مشاوره با یک جراح بینی مجرب و با تجربه است تا رشد غضروف های صورت شما را بررسی کند، در جلسات مشاوره با ارائه یک شرح حال کامل از خود، وضعیت جسمی و روحی بررسی می گردد و در صورتی که در سن مناسب برای انجام عمل رینوپلاستی بودید، بدون نگرانی می توانید بینی خود را جراحی کنید و نتیجه مطلوب و ایده آل تان را به دست آورید.