زمان مطالعه: 4 دقیقه

در سال های گذشته مهم ترین مسائل برای جراح بینی ، این است که کدام روش برای جراحی بینی مناسب تر است و نتیجه مطلوب تری را به همراه دارد ؟ جراحی بینی به روش باز یا بسته ؟ لازم به ذکر است که این دو راه در حقیقت دو عملکرد به منظور دسترسی به ناحیه مورد نظر برای جراحی می باشد و منظور تکنیک جراحی نیست.

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز چگونه می باشد؟

در جراحی باز ، جراح زیبایی بینی یک برش در پایه میانی بینی ( کلوملا ) ایجاد می کند و پوست بینی به کمک برش در لبه داخلی پره ها به بالا برده می شود تا نوک و پشت بینی قابل دسترسی باشد، در این حالت تمام ساختمان بینی ( قسمت غضروفی ، استخوانی و بافت نرم ) به طور دقیق قابل رویت است. پس از آن بطور زیر مخاطی غضروف لترال بالایی را از تیغه میانی جدا نمود و اقدام به عمل بینی می نماییم.

عمل بینی باز بهتر است یا بسته ؟

معمولاً رینوپلاستی به روش باز نسبت به روش بسته ارجحیت دارد و قابل قبول تر می باشد. در جراحی بینی ترمیمی ، بینی هایی که خیلی گوشتی هستند و نوک بینی خیلی بزرگ است، تومور بینی که به جراحی احتیاج دارد و ایرادات مادر زادی ( لب شکری ) و غیره با عمل باز بینی انجام می شود.

مزایای جراحی بینی به روش باز

 • جراحی تحت دید مستقیم صورت می پذیرد بنابراین احتمال ناقرینگی کاهش می یابد.
 • گذاشتن پروتز یا گرفت های استخوانی و غضروفی راحت تر انجام می شود.
 • بهترین جراح بینی قدرت مانور بیشتری دارد و فضای کار مناسب تر است.
 • در دماغ های بدفرم نتیجه حاصل از این روش جراحی با رضایتمندی بیشتری همراه است.
 • در بینی هایی که کج هستند و پیچ خوردگی دارند روش باز اولویت دارد.
 • رینوپلاستی ثانویه با روش باز انجام می شود.
 • از بخیه های زیر پایه بینی آثاری بر جا نمی ماند.

نکته :

برش دادن یا برش ندادن پره های بینی ربطی به روش باز و بسته ندارد و به سایز سوراخ های بینی و پره های آن مربوط است، در واقع اگر پره های بینی بزرگ باشد و نیاز به جمع و کوچک کردن آن باشد چاره ای بجز برش دادن کناره های بینی نیست.

معایب جراحی بینی به روش باز

از معایب این روش عمل بینی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. به دلیل ایجاد برش برای اعمال تغییرات بر روی بینی میزان تورم در آن بیشتر می باشد.
 2. دوره نقاهت پس از جراحی باز بیشتر می باشد.
 3. در این روش برش بر روی پوست بینی زده می شود.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی بینی به روش باز هستند؟

در برخی از موارد افراد برای انتخاب روش جراحی پافشاری می کنند باید به آن ها بگوییم اگر به دنبال نتیجه ایده آل از عمل زیبایی بینی هستید بهتر است انتخاب تکنیک عمل را به جراح واگذار کنید تا او با توجه به مشکلاتی که در دماغ شما وجود دارد بهترین روش را انتخاب کند.

 1. افرادی که بینی آن ها پیچیدگی های زیادی دارد.
 2. افرادی که می خواهند جراحی بینی ترمیمی انجام دهند.
 3. افرادی که اسکلت و غضروف بینی شان ضعیف است و نیاز به پیوند غضروف و گرافت دارند.
 4. این افراد کاندیدای مناسبی برای عمل بینی باز هستند.

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

 • از جمله تفاوت های جراحی بینی باز و بسته می توان به میزان تورم بعد از آن اشاره کرد، در عمل باز بینی میزان تورم بیشتر از روش بسته است.
 • در روش بسته هیچ برشی بر روی بینی ایجاد نمی شود در حالی که در روش باز یک برش کوچک بر روی پوست ایجاد می شود.

در مقاله جامعی به تفاوت جراحی بینی به روش بسته و باز پرداخته ایم، در صورتی که می خواهید اطلاعات کامل تری درباره این موضوع داشته باشید می توانید به آن مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی به روش باز

بسیار از افراد در در جلسه مشاوره درباره تفاوت مراقبت های بعد از جراحی بینی باز و بسته سوال می کنند، باید به این عزیزان بگوییم که مراقبت های بعد از عمل در این دو روش هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد، و مراقبت ها در هر دو تکنیک یکسان است. در ادامه برخی از مراقبت های بعد از رینوپلاستی را که لازم است حتما افراد رعایت کنند ذکر می کنیم.

 1. پس از عمل زیبایی بینی برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس سرد استفاده کنید.
 2. بعد از جراحی مراقب باشید گچ روی بینی خیس نشود.
 3. از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه با بینی وجود دارد خودداری کنید.
 4. از خوردن نمک پرهیز کنید چرا که باعث افزایش تورم بینی می شود.
 5. از کشیدن سیگار به مدت دو هفته بعد از عمل زیبایی بینی خودداری کنید، چرا که سیگار داری نیکوتین بوده و در روند بهبود اختلال ایجاد می کند.

جراحی بینی به روش باز

 

آیا جراحی بینی به روش باز عوارض دارد؟

در صورتی که برای انجام جراحی باز بینی به یک جراح مرجب و حرفه ای مراجعه نکنید ممکن است دچار عدم تقارن در سوراخ های بینی ، دم رفع کامل قوز بینی ، خونریزی بینی و غیره شوید.

برخی از عوارض مانند تورم و کبودی ، از بین رفتن حس بویایی و غیره موقتی بوده و پس از مدتی برطرف می شود و جای نگرانی وجود ندارد.

هزینه عمل بینی باز چقدر است؟

باید بگوییم تفاوتی بین هزینه جراحی بینی باز و بسته وجود ندارد اما برای کسب اطلاعات دقیق تر بهتر است نزد جراح بینی بروید تا پس از معاینه و بررسی مشکلات بینی هزینه نهایی به شما گفته شود. در مقاله هزینه جراحی بینی ما به صورت کامل هزینه های رینوپلاستی را شرح داده ایم، می توانید به آن مراجعه کنید.

فیلم جراحی بینی به روش باز

سخن پایانی

در نهایت باید بگوییم بهتر است برای انتخاب روش جراحی پافشاری نکنید و اجازه دهید جراح با توجه به تجربه و مهارتی که دارد و مشکلات موجود در بینی شما بهترین روش را انتخاب کند. شما عزیزان نیز برای به دست آوردن نتیجه ایده آل تمامی نکاتی را که جراح توصیه کرده است رعایت کنید.

در پایان امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان کاربردی بوده باشد.