جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در جهان و بخصوص در کشور ما ایران است، معمولا افراد متقاضی برای جراحی این سوال در ذهن شان ایجاد می شود که جراحی بینی در چه افرادی انجام می شود ؟ به همین منظور تصمیم گرفتیم در این مقاله به این موضوع بپردازیم پس با ما همراه باشید.

جراحی_بینی_در_چه_افرادی-

عمل جراحی بینی در چه افرادی انجام می شود ؟

برخی از افراد از انحراف بینی خود رنج می برند که ظاهر نامتناسبی به بینی و چهره فرد بخشیده است. این عارضه به دو قسم است :

انحراف بینی داخلی و انحراف بینی خارجی

منظور از انحراف دماغ که در عامیانه استفاده می شود، در واقع انحراف تیغه میانی بینی می باشد، از مهمترین مسائل و ایرادات بینی داخلی، برای یک جراح، انحراف تیغه میانی است. در اکثر افراد متقاضی جراحی که از انحراف بیرونی بینی شکایت دارند، این انحراف با انحراف تیغه داخل بینی همراه است.

گاهی نیز در مراجعان انحراف تیغه داخلی بسیار زیاد است اما در ظاهر بینی هیچ مشکلی وجود ندارد و تشخیص این انحراف فقط با معاینه بالینی پزشک متخصص امکان پذیر است، اگر انحراف دماغ با مشکلات تنفسی همراه نباشد، نیازی به عمل نیست.

جراحی بینی در چه افرادی انجام می شود

سپتوپلاستی

همانطور که در قسمت بالاتر مقاله جراحی بینی در چه افرادی انجام می شود ، اشاره شد، یکی از مشکلات بینی، که قرار گرفتن تحت روند جراحی را به امری الزامی تبدیل می کند، سپتوپلاستی می باشد. سپتوپلاستی یا جراحی انحراف دماغ ، روندی است که بر روی ساختارهای داخلی بینی جهت درمان انحراف این اندام انجام می شود. سپتوم، تیغه 7 سانتی متری در بزرگسالان، از غضروف و استخوان ساخته شده است و داخل بینی را به دو فضا یا دو سوراخ بینی تقسیم می کند.

زمانیکه پزشک با آزمایش بینی از طریق اندوسکوپ یا در برخی موارد سی تی اسکن، وجود انحراف در آن را تشخیص داد، گزینه درمان جراحی، در صورت حاد بودن شرایط توصیه می شود.

این جراحی بر یک مبنای سرپایی انجام می شود، به این معنی که بیمار می تواند در روز اجرای روند، محل درمان را به مقصد منزل خود ترک کند. در بیشتر موارد، این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بی حسی موضعی نیز گزینه دیگری است که در صورت صلاحدید پزشک، جراحی رینوپلاستی ، تحت آن قابل اجرا می باشد. در گزینه بی حسی موضعی، ناحیه هدف در جراحی، برای اجرای جراحی بر روی آن، بی حس می شود.

پزشک، برشی را بر روی دیواره یک طرف بینی ایجاد کرده و مخاط را بلند می کند. این مخاط، غشای نازکی می باشد که سپتوم را پوشش داده و از آن محافظت می نماید. در طول جراحی، شکستگی در بینی ایجاد نمی شود و عمل، بین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد.

پس از آن، پزشک برای حفظ بافت بینی در موقعیت جدید خود، جلوگیری از خونریزی و پیشگیری از ایجاد بافت اسکار، از اسپلینت یا پکینگ نرم، استفاده می کند.

اسپلینت معمولاً یک الی دو هفته در محل، باقی می ماند، ولی پکینگ معمولاً بین 24 الی 36 ساعت بعد از روند درمان، برداشته می شود. گاهی پزشک تنها از بخیه های جذبی استفاده می کند. در این شرایط، بخیه ها به طور خودبخود، ناپدید می شوند.

جراحی پولیپ بینی

یکی دیگر از مواردی که بعنوان مشکلی که نیاز به قرار گرفتن تحت عمل جراحی زیبایی بینی را الزامی می نماید، وجود پولیپ در بینی است. اگر پولیپ بینی به گزینه های درمان بدون جراحی واکنش مثبت نشان نداد، پولیپکتومی یا جراحی پولیپ بینی، برای برداشتن پولیپ ها توصیه می شود.

در این روند نیز جهت تشخیص دامنه گستردگی و موقعیت پولیپ ها، در مجاری بینی و حفره های سینوسی، سی تی اسکن، انجام می شود.

روند پلیپکتومی

پلیپکتومی بوسیله اندوسکوپی انجام می شود. اندوسکوپی یک لوله مجهز به فیبر نوری و دوربین می باشد که در داخل سوراخ های بینی برای مشاهده ساختار داخلی بینی، وارد می شود. معمولاً در طول اجرای روند، بیهوشی عمومی مورد استفاده می گیرد. در این شرایط، در طول روند، شما در حالت خواب به سر می برید. گاهی نیز بی حسی موضعی، گزینه مورد استفاده می باشد که تحت آن، در طول روند، بیدار هستید.

در حین استفاده از اندوسکوپ برای بزرگنمایی پولیپ ها، پزشک از پنس، ابزاری برای برش، برای برداشتن پولیپ ها استفاده می کند.

توصیه پزشک به شما، شامل تمیز کردن حفره های سینوسی در صورت برداشته شدن پولیپ ها از سینوس ها می باشد. البته، جراح با توجه به نیازهای شخصی شما، توصیه های مورد نیاز را ارائه می دهد.

کاتریزاسیون، گاهی در موارد نادر برای متوقف کردن خونریزی مورد استفاده قرار می گیرد.

توربینوپلاستی

مورد دیگر اشاره شده در خصوص جراحی بینی در چه افرادی انجام می شود ، رشد زیاد توربینت ها یا شاخک ها در داخل بینی می باشد. روند درمان توربینت ها، توربینوپلاستی نام دارد. در این روند، یک برش کوچک ایجاد می شود و استخوان توربینت، بوسیله ابزاری ویژه برداشته می شود. همچنین می توان این استخوان را بمنظور جلوگیری از برخورد توربینت به دیواره کناری بینی، تحت فشار قرار داد. پوشش گوشتی استخوان را می توان با استفاده از برش یا با کمک حرارت، کاهش داد. به طور کلی، هدف، کاهش اندازه می باشد و در واقع، توربینوپلاستی با هدف برداشتن توربینت انجام نمی شود. توربینوپلاستی، معمولاً تحت بی حسی عمومی یا بیهوشی عمومی انجام می شود.