رینوپلاستی ، از دو واژه رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح ( یا زیبا سازی ) می باشد. رینوپلاستی نام علمی جراحی بینی است، قدمت انجام عمل رینوپلاستی به قرن ها پیش باز می گردد. حدود بیست قرن پیش در هندوستان ، قطع بینی یک مجازات بود. آن موقع برای اصلاح این معضل از موم و صمغ استفاده می شد. در ابتدای قرن نوزدهم ، افسری بریتانیایی این عمل را از هندی ها یاد گرفت و به منظور بهبود افسران و مبارزانی که در جنگ دچار آسیب می شدند، از آن استفاده می نمود.

رینوپلاستی

قدمت انجام عمل رینوپلاستی ، به سال های پس از جنگ جهانی دوم باز می گردد و در ایران نیز تقریباً از دهه چهل شمسی ، انجام جراحی زیبایی بینی آغاز گردید. اولین پزشک هایی که عمل زیبایی بینی را در ایران انجام دادند، متخصصان گوش و حلق و بینی بودند.

در حال حاضر تعداد افرادی که در ایران متقاضی عمل بینی هستند، هر روز بیشتر شده و می توان گفت، در تمام دنیا رکورد شکن هستند.

چگونه می توان بهترین نتیجه را از رینوپلاستی گرفت ؟

جراحانی که برای انجام جراحی، از تکنیک های مدرن و محافظه کارانه بهره می برند و ظاهر طبیعی بینی را حفظ می نمایند، در کنار زیبا سازی و رفع اشکالات ظاهری بینی، از عدم آسیب به عملکرد تنفسی بینی محافظت می کنند، بهترین نتیجه را از انجام عمل جراحی، به دست می آورند.

در نظر داشتن ضخامت پوست بینی و کیفیت آن و زاویه های بینی، از نکات مهم در دریافت یک نتیجه مطلوب می باشد. در ضمن به دست آوردن یک فرم با استحکام و بدون فرورفتگی در حالت نیم رخ از دیگر اهداف رینوپلاستی موفق می باشد.

باید یاد آور شویم که افرادی که پوست بینی شان ضخیم تر است، لازم است پس از جراحی مدتی را تحمل کنند تا پوست بینی شان به حالت طبیعی بازگردد.

مزایای رینوپلاستی

همه به این موضوع واقف هستند که جراحی، شکل بینی را تغییر می دهد. اما بسیاری متوجه تاثیری که این روند درمان بر روی آرامش روحی، احساسی و حتی فیزیکی آنها می گذارد، نیستند.

وقتی جراحی رینوپلاستی به دست یک متخصص با تجربه مانند دکتر بشارتی زاده انجام می شود، مزایای شگفت انگیزی را علاوه بر خلق ظاهری زیبا در بینی و کل صورت شما، بوجود می آورد.

مزایای فیزیکی رینوپلاستی

  • اصلاح اندازه بینی
  • درمان نوک آلار: که مشکل نوک بینی گوشتالو، آویزان یا پینچ دار را درمان می کند.
  • درمان قوز دورسال بینی: که مشکل شکل بد پل بینی از نمای نیمرخ را درمان می نماید.
  • درمان سوراخ های پهن: که اندازه نامطلوب سوراخ های بینی را که بر روی شکل ظاهری بینی تاثیر می گذارند، درمان می کند.
  • درمان بدشکلی یا دفورمیتی پلی بیک: این نوعی بدشکلی در نوک بینی است که به انحنای رو به پایین و افتاده این بخش از بینی ارتباط دارد و ظاهری شبیه به منقار پرندگان را به بینی می دهد. یک جراح با تجربه، از طریق به کار گیری یک تکنیک مناسب، این مشکل را در بینی درمان می نماید.
  • درمان بینی زین شکل: این مشکل در اثر کم بودن ارتفاع یا عمق دورسال بینی رخ می دهد. از طریق رینوپلاستی، پزشک بینی را شکل داده و میزان فرورفتگی آن را اصلاح می کند.
  • درمان کلومای آویزان: این مشکل به پوست آویزان بین دو سوراخ بینی مربوط می شود که در زیر بینی در حالت آویخته می باشد. درجه آویختگی کلوما، در بیماران مختلف، متفاوت بوده و به دست یک متخصص با تجربه، قابل درمان می باشد.
  • درمان عدم تقارن بینی: بینی کج، سوراخ های بینی نامتقارن، و دیگر نقص های جزئی، تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی شکل ظاهری کلی بینی دارند. در برخی موارد، این ناهماهنگی ها، بر روی عملکرد بینی اثر می گذارد. با جراحی بینی، این مشکلات به خوبی قابل درمان می باشند.

رینوپلاستی

مزایای سلامت

بسیاری افراد با مشکل تنفس از راه بینی روبرو بوده و این امر، زندگی روزمره آنها را مختل نموده است. از طرفی نسخه های دارویی، گره ای از این مشکل آنها باز نکرده است. برای بسیاری از این افراد، رینوپلاستی ، می تواند یک گام بزرگ و گره گشا، در حل و درمان این مشکل محسوب شود.

درمان مشکل تنفس از راه بینی، قطعاً بر روی سلامت فرد تاثیر مثبتی را بر جای می گذارد. تجربه یک خواب راحت در طول شب، یکی از تاثیرات مثبت جراحی بینی در حفظ سلامت فرد می باشد.

مزایای روحی

رینوپلاستی تنها به بینی شما مربوط نمی شود، بلکه بخش های مختلف زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده و باعث ارتقاء اعتماد به نفس و پایان تفکر منفی نسبت به خودتان و به طور کلی، تغییر نگاه تان به زندگی می شود. البته، قدم گذاشتن در مسیر رینوپلاستی باید با توقعات و اهداف منطقی و درک کامل عوارض و مشکلات جانبی آن همراه باشد.

عوارض جانبی رایج در رینوپلاستی

علیرغم اینکه عوارض جانبی مرتبط با رینوپلاستی به طور کلی، جزئی هستند، ولی بهتر است خود را برای آنچه در طول این روند و بعد از آن، وقوع شان دور از انتظار نیست، آماده کنید.

درد : بیماران رینوپلاستی، سطحی از درد را در طول چند روز اول بعد از رینوپلاستی تجربه می کنند که با داروهای تجویز شده توسط پزشک، به راحتی قابل کنترل می باشد.

تورم : تورم، یک عارضه جانبی کاملاً نرمال است که در اثر دستکاری شدن بافت های ظریف، استخوان ها و غضروف های بینی و ضربه های وارد شده به آنها در طول روند، اتفاق می افتد. بخش عمده تورم در طول هفته های اول و دوم بعد از جراحی فروکش می کند. پزشک، استفاده از کیسه های یخ را برای کمک به سرعت گرفتن فرایند فروکش کردن تورم، توصیه می کند.

کبودی : کبودی به طور میانگین در طول یک دوره 7 الی 10 روزه ماندگار بوده و پس از آن به طور کامل از بین می رود.

خونریزی : رگ های خونی در بینی تلاش می کنند تا خود را بعد از جراحی، بهبود بدهند. برخی بیماران، مقداری خونریزی بینی را در طول دو روز اول بعد از رینوپلاستی تجربه می کنند. در صورت تداوم خونریزی، به پزشک مراجعه کنید.

بی حسی : تجربه کردن بی حسی یا مورمور شدن بینی بخصوص در لب بالا، چیزی است که بعنوان عارضه جانبی بعد از جراحی بینی، احتمال تجربه کردن آن وجود دارد. این حالت برای چند هفته یا حتی چند ماه ماندگار بوده و پس از آن، حس نرمال به طور کاملاً باز می گردد.

عفونت : رعایت بهداشت طبق دستور پزشک، و مصرف داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک، بهترین راهکار برای مدیریت کردن عفونت احتمالی بعد از جراحی می باشد.

دکتر رینوپلاستی

پیدا کردن جراح بینی که بتوان به وی اعتماد کرده و با او احساس راحتی کرد، بسیار حائز اهمیت است. بیشتر پزشکان جراحی بینی خوب، به دلیل برخورداری از ویژگی های مثبت، مراجعین بسیاری حتی از کشورهای دیگر را تحت درمان قرار می دهند. در انتخاب جراح بینی خود، ویژگی هایی از قبیل سطح رضایت بیماران قبلی از پزشک، برخورداری از تخصص و تبحر عالی در اجرای جراحی بینی، برخورداری از سوابق درخشان در کارنامه کاری خود، داشتن نگاه هنری به جراحی بینی در کنار آشنایی کامل به پیشرفته ترین و به روز ترین متد و تکنولوژی ها در حوزه جراحی بینی، صبور بودن و گوش کردن به دغدغه ها و سلائق بیمار با هدف خلق بهترین نتیجه از جراحی، برخی از ویژگی هایی است که در برگزیدن یک جراحی بینی بعنوان بهترین جراح، تاثیر گذار می باشد.