کلیه افرادی که می خواهند برای جراحی بینی اقدام کنند، باید قبل از انجام جراحی، علاوه بر مراقبت های بعد از جراحی، به نکات مهمی نظیر ورزش پس از جراحی بینی توجه نمایند.

بعد از رینوپلاستی ، متوجه می شوید که دوره ریکاوری از آنچه انتظارش را داشتید، کوتاه تر و آسان تر است. حتی گاهی احساس می کنید حالتان آنقدر خوب است که دوست دارید به سرعت ورزش خود را از سر بگیرید، فعالیت های حرکتی داشته باشد و ورزش های هوازی و بی هوازی را انجام دهید. این خبر بسیار خوبی است، اینطور نیست؟ خب هر چند داشتن چنین احساس خوبی بسیار ارزشمند است، ولی باید در نظر داشته باشید که وارد شدن بدن به انجام فعالیت های سنگین ، هنوز خیلی زود است.

به طور کلی می توان ورزش پس از جراحی بینی به پنج دوره تقسیم نمود :

48 ساعت  بعد از جراحی بینی

با در نظر داشتن این موضوع که آثار مواد بیهوشی و بی حسی در بدن فرد 48 ساعت باقی می ماند ، نیاز است تا در این مدت بیشتر استراحت کند و صبر کند تا سرگیجه و خطر خون ریزی کاهش یابد و زخم هایی که تحت تاثیر عمل بینی ایجاد شده ، تا حدی بهبود یابد.

هفته دوم بعد از جراحی بینی

در هفته دوم بیمار قادر است تا فعالیت های روزانه اش را شروع نماید، از هفته سوم نیز پیاده روی به مدت کوتاه و آهسته مانعی نخواهد داشت.

یک ماه پس از جراحی بینی

فرد می تواند ورزشهای قدرتي و کششی همانند پيلاتس و بدنسازی را بعد از یک ماه آغاز نماید. این ورزش ها می تواند شامل : لانچ ، اسكوات ، كار با وزنه و غیره نیز باشد. به طور کلی از هر فعالیتی که ممکن است به بینی صدمه بزند مانند ورزش هایی که توپ در آن استفاده می شود، یا ضربه دارد مانند بوکس، خودداری نمایید. برای ورزش های هوازی كه با تحرک بالا و پرش و دويدن همراه است فرد بايد تا ماه سوم صبر كند.

45 روز پس از جراحی بینی

حضور در استخر و شنا کردن مانعی ندارد ، اما شیرجه زدن ممنوع است، در ضمن از رفتن به  سونا ی خشک نیز تا پایان ماه دوم به علت گرما و احتمال ایجاد ورم بپرهیزید.

شش ماه پس از جراحی بینی

از ابتدای ماه هفتم بیمار قادر است تا کلیه فعالیت های خود را به طور کامل انجام دهد، ولی باید در تمام شرایط مراقب ضربه های اتمالی باشد و اگر ورزش هایی نظیر بوکس را انجام می دهد، حتماً از محافظ بینی استفاده کند.

زمان برای بهبود و ریکاوری

بسیاری از بیماران رینوپلاستی به دنبال هر چه زودتر از سر گیری فعالیت های خود بعد از رینوپلاستی هستند. حتی در صورت انجام جراحی زیبایی در صورت از قبیل عمل بینی، آنچه که شما با استفاده از سایر بخش های بدن خود انجام می دهید نیز سرعت بهبود سریع ، بی خطر و موثر صورت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. پس از هر جراحی ، بدن شما سخت در تلاش است تا خودش را بهبود بخشد و در نتیجه به استراحت کردن ، مایعات مناسب، و مواد غذایی خوب برای تقویت کردن بدن جهت سپری کردن موفقیت امیز روند بهبود نیاز دارد.

بدن شما تلاش و انرژی خود را بر روی بهبود و بازسازی ناحیه دچار تورم و درد شدن درست در جلوی چشمان شما، سرمایه گذاری می کند.

بافت ها به تازگی در بینی بازسازی شده اند و در نتیجه به زمان برای بهبود یافتن نیاز دارند و هنوز در برابر خونریزی مستعد هستند.

ورزش کردن در فاصله کوتاهی بعد از جراحی بینی، روند بهبود را دچار اختلال می کند. ماهیچه ها به مواد غذایی که در این زمان بهتر است به بینی اختصاص داده شوند، نیاز پیدا کرده و آن را مورد استفاده قرار می دهند. در نتیجه منبع غذایی مورد نیاز برای بینی جهت سپری کردن موفقیت امیز روند بهبود، از غنای کافی برخوردار نخواهد بود. ورزش های هوازی سنگین ، ضربان قلب و فشار خون شما را بالا می برد و می تواند باعث بروز خونریزی، کبودی و مشکلات بعد از جراحی در بینی شود. به همین دلیل ، ورزش پس از جراحی بینی را به پیاده روی ساده و سبک ، محدود کنید.

همچنین زیباجویان نگران این موضوع هستند که آیا ورزش کردن شکل ظاهری بینی بعد از رینوپلاستی را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر. تورم بعد از جراحی بینی یک فرایندی است که فروکش کردن آن به کندی و به طور پیوسته انجام می شود.

ورزش پس از جراحی بینی می تواند باعث افزایش یافتن گردش خون شده و  در نتیجه تورم در بینی را افزایش می دهد. تاثیر ورزش بر روی متورم شدن بینی، با گذر زمان کاهش می یابد.

چقدر باید برای از سر گیری ورزش پس از جراحی بینی صبر کنم ؟

تقریباً شش هفته زمان لازم است تا ساختارهای بینی به یکدیگر بچسبند و در سر جای خود ثابت شوند. بنابراین بعد از این مدت زمان می توانید فعالیت های ورزشی نرمال خود را از سر بگیرید. سه تا چهار هفته بعد از جراحی بینی شما می توانید به آرامی و با ملایمت، ورزش های غیر برخوردی از قبیل شنا یا دوچرخه سواری را انجام دهید. انجام این فعالیت های ورزشی را به آرامی آغاز کنید و فعلاً وارد فعالیت ورزشی از قبیل ایروبیک با سطح فشار بالا یا پریدن یا طناب زدن، که سطح حرکت در آن ها بالا است، نشوید.

دویدن نیز در طول 3 تا 4 هفته اول بعد از جراحی ، ممنوع می باشد.

از انجایی که مدتی از فعالیت های ورزشی فاصله گرفته اید، پس باید به آرامی و ملایمت آنها را از سر بگیرید. در کلاس های ایروبیک با سطح فعالیت شدید شرکت نکنید و سعی نکنید اکنون نیز همان مسافتی که قبل از جراحی می دویدید را بدوید.

در خصوص بلند کردن وزنه، از وزنه های سبک آغاز کنید و در زمان بلند کردن وزنه در طول چند هفته اول ، از پایین آوردن سر خودداری کرده و کمر خود را صاف نگه دارید.

اگر احساس می کنید حالتان خوب نیست و بینی تان ذوق ذوق می کند، ورزش کردن را ادامه ندهید. بدانید که اگر داروهای مسکن مصرف می کنید ، این علامت هشدار دهنده به واسطه مصرف داروی مسکن، ساکت خواهد شد.

در خصوص ورزش های برخوردی باید مدت زمان بیشتری دست نگه دارید. شما باید مراقب باشید تا بینی جدیدتان آسیب نبیند. وارد آمدن ضربه به بینی بلافاصله بعد از جراحی، آسیب شدیدی به شکل ظاهری و ساختار درونی آن وارد می کند و بینی را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

بسکتبال ، فوتبال ، بیسبال یا هر ورزش دیگری که احتمال بالقوه برخورد توپ به بینی تان در آن وجود دارد باید حداقل به مدت شش هفته بعد از جراحی کنار گذاشته شود. در صورتی که هر نوع ورزشی را بازی می کنید، از جراح بینی خود بخواهید تا دستورالعمل های لازم برای دوره ریکاوری را در اختیار شما قرار دهد.