جراحی بینی
بهترین جراحی بینی

اسپلینت بینی

حتما اسم اسپلینت در جراحی دماغ به گوشتان خورده است این اصطلاح برای پانسمان بینی یا همان گچ بینی کاربرد دارد. اسپلینت بینی یک آتل پلاستیکی است که بعد از جراحی بینی به مدت یک هفته روی بینی قرار می گیرد با این هدف که از غضروف و استخوان بینی جدید حمایت و محافظت نماید.  طی جراحی بینی غضروف و استخوان بینی شکسته می شود و در جای جدید قرار می گیرد نقش اسپلینت بینی در قرار گیری بافت غضروفی در جای جدید بسیار مهم است. برای دریافت نتیجه مطلوب از عمل جراحی نیاز است تا از آتل یا گچ بینی به خوبی محافظت کرد. برای آگاهی پیدا کردن در خصوص کار های که باید در رابطه با نگهداری از اسپلینت انجام دهید این مقاله از سایت دکتر روزینا بشارتی زاده بهترین جراح بینی تهران را از دست ندهید.

 

اسپلینت بینی - دکتر بشارتی زاده

 

اهداف استفاده از اسپلینت بینی

 • حفظ شکل جدید بینی
 • محافظت از بینی در برابر آسیب دیدگی
 • کاهش تورم
 • چسب و گچ بینی پوست را تحت فشار قرار خواهد داد تا تورم کاهش یابد و پوست به خوبی روی غضروف بینی قرار بگیرد.

نگهداری از اسپلینت بینی

طی یک هفته باید از اسپلینت محافظت کرد تا خیس و جابه جا نشود. خیس شدن اسپلینت یا گچ بینی باعث حساس شدن پوست زیرین آن و ایجاد خارش می شود و چنانچه خیس شود باعث جابه جایی خواهد شد و نتایج جراحی بینی را دستخوش تغییراتی خواهد نمود. در طول دوران نقاهت هفت روزه و استحمام بعد از جراحی بینی سعی نمایید نکات لازم که در مقاله نحوه صحیح استحمام نمودن بعد از جراحی بینی توضیح داده شده مراجعه نمایید. رعایت این موارد باعث می شود که بهترین نتیجه را از جراحی بینی کسب نماییم.

زمان برداشتن اسپلینت بینی

استفاده از اسپلینت ها بعد از برخی جراحی های خاص، مورد انتظار می باشد. این دسته از جراحی ها شکل و عملکرد بینی شما را درمان می کنند. این جراحی های گاهی به طور کامل با هدف زیبایی انجام گرفته و گاهی اهداف دیگری را دنبال می کنند.

 • سپتوپلاستیجراحی است که بر روی سپتوم یا قطعه ای از غضروف بین سوراخ های بینی انجام می شود. گاهی اوقات سپتوم در بینی، به طور صاف رشد نمی کند و باعث بروز مشکلات تنفسی می شود. در این حالت، سپتوم دچار انحراف می باشد. جراحی که سپتوپلاستی را انجام می دهد، سپتوم را تا حد امکان صاف می کند، به طوریکه شما بتوانید به طرز صحیح و راحت از راه بینی تان نفس بکشید. بعد از این جراحی، شما برای حفظ سپتوم در محل جدید خود در طول روند بهبود، به اسپلینت نیاز دارید.
 • رینوسپتوپلاستی : این جراحی در موارد بسیار حاد انحراف سپتوم انجام می شود. این جراحی شامل درمان سپتوم و شکل دهی مجدد بینی می باشد. گاهی اوقات، یک قطعه غضروف از یک ناحیه دهنده، برای حفظ دست نخورده ماندن شکل بینی، مورد استفاده قرار می گیرد. جراح بینی در خصوص نوع اسپلینت بینی مورد نیاز در این جراحی، به شما اطلاعات لازم را می دهد.
 • رینوپلاستی : رینوپلاستی یک روند زیبایی برای شکل دهی مجدد بینی می باشد. این جراحی می تواند اندازه بینی را کوچک تر کرده ، زاویه آن را تغییر داده و پل بینی را باریک تر کند. یک اسپلینت بیرونی معمولاً بعد از جراحی برای کمک به حفظ شکل جدید بینی و فراهم نمودن شرایط مناسب برای بینی جهت سپری کردن دوره بهبود، مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل از مراجعه به مطب برای اینکه دردی را حس نکنید و اذیت نشوید به طور کامل استحمام نمایید تا گچ بینی به طور کامل خیس شود. خیس شدن گچ بینی باعث می شود که راحت تر از روی بینی برداشته شود. زمان برداشتن گچ بینی یا اسپلینت و کشیدن بخیه بینی بعد از یک هفته می باشد سپس بعد از برداشتن آن روی بینی چسب زده می شود.

 

اسپلینت بینی

 

اسپلینت بینی چه زمان باید برداشته شود؟

بر حسب جراحی، زمان برداشته شدن اسپلینت های داخلی و خارجی متفاوت می باشد. مدت زمان نرمال برای اسپلینت های خارجی ، دو هفته بوده و شما می توانید 3 تا 5 روز بعد از جراحی، اسپلینت را بردارید.

انواع اسپلینت بینی

اسپلینت های بینی دو نوع می باشند:

 • اسپلینت های بیرونی

اسپلینت های بیرونی شامل یک بانداژ می باشند که دماغ شما را پوشش داده و دو قطعه فلزی یا پلاستیکی، در طول آن برای کمک به حفظ شکل بینی، در طرفین قرار می گیرد. این اسپلینت اغلب با استفاده از چسب جراحی در محل خود نگه داشته می شود. اسپلینت بینی به کاهش یافتن تورم نیز کمک می کند. این ابزار برای بیشتر جراحی های بینی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • اسپلینت های داخلی

اسپلینت های داخلی معمولاً بعد از سپتوپلاستی یا درمان یک سپتوم کج مورد استفاده قرار می گیرند. آنها از دو قطعه پلاستیکی یا سایر مواد محکم و در عین حال انعطاف پذیر تشکیل شده اند که برای پشتیبانی از پل بین سوراخ های بینی یا سپتوم در داخل بینی قرار داده می شوند.

از اسپلینت بیرونی و درونی به چه منظور استفاده می گردد؟

از اسپلینت بینی به منظور حفظ شکل بینی ، محافظت از آن در برابر آسیب دیدگی مانند اصابت ضربه ، کاهش ورم از نوع خارجی آن و برای نگه داشتن تیغه بینی و کاهش خونریزی از اسپلینت درونی استفاده می گردد.

 

اسپلینت بینی

 

مزایای اسپلینت بینی

 • اسپلینت های بینی از ایجاد هماتوم جلوگیری می کنند. اسپلینت های داخلی، فاصله بین پوست بینی و استخوان های آن را به طور همزمان حفظ می نماید. این فاصله هیچ فضایی برای توده های خون باقی نمی گذارد.
 • اسپلینت های دماغ به شما کمک می کند تا بعد از جراحی، بر دشواری در تنفس که در اثر شل شدن حفره های بینی ایجاد می شود، فائق آیید.
 • اسپلینت های به کنترل خونریزی کمک می کنند.
 • آنها باعث بروز هیچ دردی نمی شوند.
 • اسپلینت بینی موقتی بوده و بعد از مدت کوتاهی برداشته می شوند.

چگونه باید از اسپلینت های بینی محافظت کنیم؟

هر چند محافظت از اسپلینت های، خود یک مرحله در مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی می باشد، هیچ الزام ویژه ای برای محافظت از آن وجود ندارد. برای داشتن یک تجربه بهتر و آسان تر و اجتناب از پوسته شدن، بهتر است یک اسپری بینی سالین را در سوراخ های بینی اسپری کنیم.

تا زمان ملاقات با پزشک در زمان مناسب برای برداشتن اسپلینت دماغ، با آن به ملایمت برخورد کنید.

عوارض جانبی و خطرات اسپلینت بینی

اسپلینت های هیچ خطری را به همراه ندارند. مشکلات جزئی وجود دارد که در زیر به ذکر آنها می پردازیم:

 • ناراحتی و احساس موذب بودن
 • شل شدن اسپلینت
 • ایجاد احساس غیر عادی در زمان برداشتن اسپلینت ( البته برداشتن اسپلینت هیچگونه دردی به همراه ندارد)

خارش زیر اسپلینت بینی

با گذاشتن آتل بر روی بینی برای محافظت بیشتر از بینی ممکن است فرد بعد از درمان کمی احساس خارش در زیر آن بر روی بینی خود داشته باشد که این موضوع گاها می تواند آزار دهنده نیز باشد و بیمار را وسوسه کند تا به بینی خود دست بزند. اما توصیه می شود در صورت داشتن چنین احساسی به هیچ عنوان به بینی و آتل روی بینی دست نزنید. چرا که گچ بینی برای محکم نگه داشتن استخوان ها و غضروف های بینی به منظور ترمیم شدن پوست و بهبود سریع آن استفاده می شود و جا به جا شده یا شل شدن آن می تواند باعث ایجاد مشکل در بینی عمل شده شود.
به یاد داشته باشید اگر اسپلینت بینی یا همان گچ بینی خیس شود احساس خارش بینی نیز شدید تر می شود. از همین رو توصیه می شود مراقب اسپلینت خود باشید تا با مشکلات این چنینی دست و پنجه نرم نکنید.
لازم به ذکر است در صورت خیس شدن گچ نیز سریعا موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید و بدون دست زدن به اسپلینت با سشوار آن را خشک کنید.

برداشتن اسپلینت داخل بینی درد دارد؟

یکی از نگرانی ها و ترس های بیماران بعد از عمل جراحی این است که در زمان برداشتن آتل احساس درد داشته باشند. در این خصوص باید بگویم که میزان تحمل فرد نشان دهنده آن است که پروسه برداشتن اسپلینت بینی درد آور است یا خیر. اگر آستانه تحمل درد شما بسیار کم باشد در چنین مواردی پزشک از دارو های بیحسی موضعی استفاده خواهد کرد. به طور کل این عمل درد آور یا آزار دهنده نبوده و در مدت زمان بسیار کمی انجام می شود.

آیا اسپلینت واقعا تاثیری در فرم بینی دارد؟

جالب است بدانید که از گچ بینی به این منظور استفاده می شود که اندازه و شکل سوراخ های بینی یا حتی سپتوم بعد از جراحی در مقایسه با قبل از فرایند متفاوت است. اسپلینت ها به حفظ شکل جدید بینی و اندازه آن تا زمان بهبود یافتن تمامی بافت های آسیب دیده و ظریف و حساس بینی کمک می کند. به بیانی دیگر گچ بینی نقش یک سپر محافظتی و بسیار مهم را در برابر تغییر شکل بینی و همچنین اصابت ضربه به بینی در روز های بعد از جراحی ایفا می کند. اسپلینت بینی تاثیری در فرم بینی ندارد اما از آن محافظت می کند تا دچار افتادگی یا کج شدگی نشود.

با وجود اسپلنیت های داخلی بینی می توان به راحتی از راه بینی نفس کشید؟

در پاسخ به این سوال باید به این موضوع اشاره کنیم که اسپلینت بینی نوع داخلی یک ابزار موقتی بوده که بعد از گذشت یک بازه زمانی کوتاه که حداکثر 1 هفته ای می باشد ، استفاده می شود. این ابزار مخصوص از دماغ شما در دوره ریکاوری بعد از جراحی محافظت خواهد کرد. در طول این دوره تنفس نرمال به دلیل وجود اسپلینت ها کمی با مشکل و اختلال رو به رو می شود. اما به یاد داشته باشید که بعد از برداشته شدن اسپلینت بینی ، تنفس شما نیز به حالت نرمال باز می گردد. از همین رو نیازی به نگرانی در این خصوص نیست.

در صورتی که بعد از برداشتن اسپلینت های داخلی بینی نتوانستید به درستی نفس بکشید بهتر است موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. به یاد داشته باشید تا زمانی که اسپلینت ها از داخل و خارج بینی شما برداشته شوند باعث ایجاد ناراحتی و حتی آزار شما می شوند که بهتر است بدون دست زدن به بینی خود مدتی صبر داشته باشید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: