زمان مطالعه: 4 دقیقه

اسپلینت بینی یک آتل پلاستیکی است که بعد از جراحی بینی به مدت یک هفته روی بینی قرار می گیرد با این هدف که از غضروف و استخوان بینی جدید حمایت و محافظت نماید.

حتما اسم اسپلینت در جراحی دماغ به گوشتان خورده است این اصطلاح برای پانسمان بینی یا همان گچ بینی کاربرد دارد.

طی جراحی بینی غضروف و استخوان بینی شکسته می شود و در جای جدید قرار می گیرد نقش اسپلینت بینی در قرار گیری بافت غضروفی در جای جدید بسیار مهم است.

اسپلینت بینی

اهداف استفاده از اسپلینت بینی

 • حفظ شکل جدید بینی
 • محافظت از بینی در برابر آسیب دیدگی
 • کاهش تورم
 • چسب و گچ بینی پوست را تحت فشار قرار خواهد داد تا تورم کاهش یابد و پوست به خوبی روی غضروف بینی قرار بگیرد.

نگهداری از اسپلینت بینی

طی یک هفته باید از اسپلینت بینی محافظت کرد تا خیس و جابه جا نشود.

خیس شدن اسپلینت یا گچ بینی باعث حساس شدن پوست زیرین آن و ایجاد خارش می شود و چنانچه خیس شود باعث جابه جایی خواهد شد و نتایج جراحی بینی را دستخوش تغییراتی خواهد نمود.

در طول دوران نقاهت هفت روزه و استحمام بعد از جراحی بینی سعی نمایید نکات لازم که در مقاله نحوه صحیح استحمام نمودن بعد از جراحی بینی توضیح داده شده مراجعه نمایید.

رعایت این موارد باعث می شود که بهترین نتیجه را از جراحی بینی کسب نماییم.

زمان برداشتن اسپلینت بینی

استفاده از اسپلینت ها بعد از برخی جراحی های خاص، مورد انتظار می باشد. این دسته از جراحی ها شکل و عملکرد بینی شما را درمان می کنند. این جراحی های گاهی به طور کامل با هدف زیبایی انجام گرفته و گاهی اهداف دیگری را دنبال می کنند.

سپتوپلاستی : جراحی است که بر روی سپتوم یا قطعه ای از غضروف بین سوراخ های بینی انجام می شود. گاهی اوقات سپتوم در بینی، به طور صاف رشد نمی کند و باعث بروز مشکلات تنفسی می شود. در این حالت، سپتوم دچار انحراف می باشد. جراحی که سپتوپلاستی را انجام می دهد، سپتوم را تا حد امکان صاف می کند، به طوریکه شما بتوانید به طرز صحیح و راحت از راه بینی تان نفس بکشید. بعد از این جراحی، شما برای حفظ سپتوم در محل جدید خود در طول روند بهبود، به اسپلینت نیاز دارید.

رینوسپتوپلاستی : این جراحی در موارد بسیار حاد انحراف سپتوم انجام می شود. این جراحی شامل درمان سپتوم و شکل دهی مجدد بینی می باشد. گاهی اوقات، یک قطعه غضروف از یک ناحیه دهنده، برای حفظ دست نخورده ماندن شکل بینی، مورد استفاده قرار می گیرد. جراح بینی در خصوص نوع اسپلینت مورد نیاز در این جراحی، به شما اطلاعات لازم را می دهد.

رینوپلاستی : رینوپلاستی یک روند زیبایی برای شکل دهی مجدد بینی می باشد. این جراحی می تواند اندازه بینی را کوچک تر کرده ، زاویه آن را تغییر داده و پل بینی را باریک تر کند. یک اسپلینت بیرونی معمولاً بعد از جراحی برای کمک به حفظ شکل جدید بینی و فراهم نمودن شرایط مناسب برای بینی جهت سپری کردن دوره بهبود، مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل از مراجعه به مطب برای اینکه دردی را حس نکنید و اذیت نشوید به طور کامل استحمام نمایید تا گچ بینی به طور کامل خیس شود.

خیس شدن گچ بینی باعث می شود که راحت تر از روی بینی برداشته شود. زمان برداشتن گچ بینی یا اسپلینت و کشیدن بخیه بینی بعد از یک هفته می باشد سپس بعد از برداشتن آن روی بینی چسب زده می شود.

اسپلینت بینی چه زمان باید برداشته شود؟

بر حسب جراحی، زمان برداشته شدن اسپلینت های داخلی و خارجی متفاوت می باشد. مدت زمان نرمال برای اسپلینت های خارجی ، دو هفته بوده و شما می توانید 3 تا 5 روز بعد از جراحی، اسپلینت را بردارید.

انواع اسپلینت بینی

اسپلینت های بینی دو نوع می باشند:

 • اسپلینت های بیرونی

اسپلینت های بیرونی شامل یک بانداژ می باشند که دماغ شما را پوشش داده و دو قطعه فلزی یا پلاستیکی، در طول آن برای کمک به حفظ شکل بینی، در طرفین قرار می گیرد.

این اسپلینت اغلب با استفاده از چسب جراحی در محل خود نگه داشته می شود. اسلینت ها به کاهش یافتن تورم نیز کمک می کنند. این ابزار برای بیشتر جراحی های بینی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • اسپلینت های داخلی

اسپلینت های داخلی معمولاً بعد از سپتوپلاستی یا درمان یک سپتوم کج مورد استفاده قرار می گیرند. آنها از دو قطعه پلاستیکی یا سایر مواد محکم و در عین حال انعطاف پذیر تشکیل شده اند که برای پشتیبانی از پل بین سوراخ های بینی یا سپتوم در داخل بینی قرار داده می شوند.

اسپلینت بینی

مزایای اسپلینت بینی

 • اسپلینت های بینی از ایجاد هماتوم جلوگیری می کنند. اسپلینت های داخلی، فاصله بین پوست بینی و استخوان های آن را به طور همزمان حفظ می نماید. این فاصله هیچ فضایی برای توده های خون باقی نمی گذارد.
 • اسپلینت های دماغ به شما کمک می کند تا بعد از جراحی، بر دشواری در تنفس که در اثر شل شدن حفره های بینی ایجاد می شود، فائق آیید.
 • اسپلینت های به کنترل خونریزی کمک می کنند.
 • آنها باعث بروز هیچ دردی نمی شوند.
 • اسپلینت های دماغ موقتی بوده و بعد از مدت کوتاهی برداشته می شوند.

چگونه باید از اسپلینت های بینی محافظت کنیم؟

هر چند محافظت از اسپلینت های، خود یک مرحله در مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی می باشد، هیچ الزام ویژه ای برای محافظت از آن وجود ندارد. برای داشتن یک تجربه بهتر و آسان تر و اجتناب از پوسته شدن، بهتر است یک اسپری بینی سالین را در سوراخ های بینی اسپری کنیم.

تا زمان ملاقات با پزشک در زمان مناسب برای برداشتن اسپلینت دماغ، با آن به ملایمت برخورد کنید.

عوارض جانبی و خطرات اسپلینت بینی

اسپلینت های هیچ خطری را به همراه ندارند. مشکلات جزئی وجود دارد که در زیر به ذکر آنها می پردازیم:

 • ناراحتی و احساس موذب بودن
 • شل شدن اسپلینت
 • ایجاد احساس غیر عادی در زمان برداشتن اسپلینت ( البته برداشتن اسپلینت هیچگونه دردی به همراه ندارد)