جراحی بینی
بهترین جراحی بینی

انحراف بینی

بینی دارای تیغه ای انعطاف پذیر و نازک با ضخامتی میان یک الی دو میلیمتر است، بین دو سوراخ آن قرار گرفته و این دو حفره را از یکدیگر جدا ساخته است و مثل یک ستون و پایه بینی عمل می کند. این تیغه در شرایط نرمال باید درست در وسط بینی قرار داشته باشد، اما در اکثریت افراد دارای کمی انحراف است، که به این انحراف تیغه ، انحراف بینی گفته می شود، در برخی از مواقع رفع این ایراد همراه با جراحی بینی انجام می شود. برای آشنایی با این معضل بزرگ و هچنین راه های درمان آن این مقاله از سایت دکتر روزینا بشارتی زاده بهترین جراح بینی تهران را از دست ندهید.

 

انحراف بینی - دکتر بشارتی زاده

انحراف بینی چیست ؟

از نظر ساختمان بینی ، تیغه بینی از دو بخش تشکیل شده است :

قسمت جلوی آن که غضروفی و ارتجاعی بوده که موجب می شود تا بینی امکان مختصر حرکتی به طرفین را داشته باشد و قسمت بالا و پشتی که استخوانی می باشد. تیغه بینی ، با جدا سازی دو طرف بینی ، باعث می شود تا میکروب و بیماری نتواند براحتی از طرفی به طرف دیگر منتقل شود. از سویی دیگر زمانی که هوا وارد بینی شود و با چرخیدن در فضای بینی ، در عملکرد تنفسی اختلال ایجاد کند ، فضای ورود هوا ، باریک خواهد شد و از بروز مشک جلوگیری می نماید.

اگر تیغه بینی آسیب ببیند، علاوه بر این که فرم ظاهری بینی زیبایی اش را از دست می دهد، افتادگی و اصطلاحاً کوفتگی بینی را نیز به دنبال خواهد داشت. همچنین بروز برخی سردردها و یا حتی شروع میگرن ، گاهاً ممکن است بر اثر تحریک بخشی از تیغه بینی ایجاد شود.

عوامل بروز انحراف بینی

انحراف پیدا کردن تیغه سپتوم بینی می تواند از موارد زیر ناشی گردد:

  • انحراف از بدو تولد : در برخی از موارد ، انحراف سپتوم زمانی رخ می دهد که جنین در رحم مادر رشد می کند. معمولا این رخ داد به دلیل عوامل ارثی بوده که بسیار شایع و رایج می باشد. از همین رو می توان گفت انحراف بینی در نوزادان تازه متولد شده نیز می تواند وجود داشته باشد.
  • آسیب دیدگی بینی : گاها ممکن است در اثر ضربه به بینی انحراف ایجاد شود. در نوزادان چنین آسیبی ممکن است در زمان زایمان یا ایجاد فشار بر روی بینی او رخ دهد. درکودکان و بزرگسالان نیز به دلیل طیف وسیعی از حوادث رخ می دهد.

لازم به گفت است که روند پیری نیز ممکن است بر روی ساختار بینی تاثیر قابل توجهی بگذارد و به مرور زمان انحراف را بد تر و شدید تر کند. همچنین تورم و تحریک حفره های بینی یا حفره های سینوسی به دلیل عفونت می تواند مجرای بینی را کمی باریک تر نماید یا باعث مسدود شدن آن شود.

علائم انحراف بینی

این مشکل نشانه ها و علائم زیر را به دنبال دارد :

  • فرد به راحتی نمی تواند از طریق مجاری بینی ، نفس بکشد.
  • یکی از سوراخ های بینی ، نسبت به دیگری مسدودتر می شود.
  • به علت خشک شدن سطح تیغه بینی ، خونریزی بینی رخ می دهد.
  • سینوس ها دچار عفونت شده و ملتهب می گردند.
  • حفره ‌های بینی با خشکی مواجه می شوند.
  • فرد در حین خواب ، خروپف خواهد کرد.
  • فرد در ناحیه پشت گلو ، ترشحاتی خواهد داشت.
  • سردرد ، درد در ناحیه داخلی بینی ، خونریزی و عفونت مکرر نیز از دیگر علائم انحراف بيني می باشند.

 

انحراف بینی

 

نحوه تشخیص انحراف بینی

جهت تشخیص این عارضه، پزشک متخصص از طریق حفره های بینی بیمار ؛ محل قرار گیری تیغه بینی ( سپتوم ) و اندازه حفره های بینی را مورد بازبینی قرار می دهد. پس از آن به اخذ یک شرح حال جامع از بیمار در رابطه با نحوه خواب ، مشکلات تنفسی ، خروپف و اختلالات سینوسی می پردازد تا نسبت به وجود این عارضه اطمینان یابد.

عوارض ناشی از انحراف بینی

اگر این مشکل درمان و جراحی نشود، مضراتی را به دنبال خواهد داشت، از جمله بروز مشکلات تنفسی، انسداد و گرفتگی راه تنفس و در مواردی با تاثیر بر روی دهانه سینوس موجب سینوزیت مزمن و سرماخوردگی های مکرر می شود.

 

انحراف-بینی

 

سن مناسب برای انجام جراحی سپتوپلاستی

به طور کلی این عارضه می تواند ریشه ژنتیکی داشته و مادرزادی باشد یا این که در اثر ضربه و فشار ایجاد شده باشد. چنانچه منشأ این مشکل به صورت مادرزادی باشد ، بهترین زمان جهت انجام جراحی انحراف بینی بعد از تکامل فرآیند رشد می باشد ؛ لذا باید انجام این جراحی را تا پایان دوران بلوغ به تاخیر انداخت. حال آن که در صورتی که انحراف تیغه دماغ در افراد بزرگسال عارض شده باشد و وسعت آن نیز شدید بوده و منجر به اختلالات تنفسی شده باشد ؛ حتما باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

تفاوت انحراف بینی با کجی بینی

توجه داشته باشید که میان کجی و انحراف بینی تفاوت هایی وجود دارد. کجی دماغ یک اختلال ظاهری است و غالبا در اثر برخورد ضربه و شکستگی ایجاد می شود ، البته در برخی موارد نیز فرد به صورت مادرزادی با این عارضه مواجه خواهد بود. همانطور که ذکر نمودیم ، کجی دماغ نوعی ایراد ظاهری است ؛ از این رو در حوزه جراحی زیبایی بینی قرار دارد.

حال آن که چنانچه تیغه میانی دماغ که اصطلاحا سپتوم نیز نامیده می شود و به مثابه یک ستون عمودی مستقیم در وسط بینی واقع شده است ، از موقعیت اصلی خود به راست یا چپ انحراف یابد ، این عارضه رخ می دهد. لازم به ذکر است که انحراف تیغه بینی جزو اعمال درمانی محسوب می شود.

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می شود؟

خیر جراحی سپتوپلاستی به تنهایی هیچ تغییری در ظاهر بینی ایجاد نمی کند. اما پزشک می تواند همزمان با انجام جراحی زیبایی بینی این مشکل را نیز درمان کند که در این صورت جراحی زیبایی و درمانی همزمان انجام می شود و به آن جراحی سپتورینوپلاستی می گویند.

انحراف بینی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

به طور خلاصه باید بگویم با عدم درمان انحراف سپتوم با مشکلاتی از قبیل گرفتگی بینی ، خونریزی ، آپنه تنفسی ، خرو پف ، مشکلات سینوسی ، خشکی دهان ، سردرد ، سینوزیت رو به رو خواهید شد. پس بهتر است با مشاهده علائم به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و سپس راه درمانی موثر را انتخاب کنید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: