جراحی بینی گوشتی یکی از انواع جراحی بینی می باشد که بر روی بینی گوشتی انجام می شود، این نوع بینی دارای پوست ضخیم، غضروف و استخوان ضعیف می باشد. روش های قدیمی جراحی تاثیر مثبتی در نتیجه عمل بینی گوشتی نداشته اند زیرا با تراشیدن غضروف ها و نازک کردن آن ها با گذشت زمان بینی به فرم و حالت قبل باز می گشت.

عمل جراحی بینی گوشتی

اما امروزه تقویت غضروف های بینی و استحکام ساختار آن همراه با فرم دهی به بینی انجام می گیرد که نتیجه آن بسیار مثبت و برگشت پذیر بوده و افتادگی بینی گوشتی را به حداقل و حتی به صفر رسانده است. در واقع در این تکنیک، غضروف را از تیغه وسط بینی یا سپتوم برداشته و در قسمت نوک بینی قرار می دهیم تا موجب تقویت غضروف های نوک بینی شود.

عکس جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

برگشت پذیری بینی گوشتی

بسیاری از افراد که بینی گوشتی دارند از ظاهر آن ناراضی بوده و برای بهبود ظاهر آن تصمیم به انجام عمل جراحی بینی گوشتی می گیرند، اما با شنیدن جملاتی همچون برگشت پذیر بودن این نوع بینی شک و تردید در وجودشان ریشه می کند.

باید به این افراد بگوییم امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تکنیک های جراحی این مشکل برطرف شده است اما در صورت رفع نشدن تردیدتان می توانید به بهترین جراح بینی گوشتی مراجعه و با او صحبت کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از عمل بینی گوشتی انتخاب یک دکتر بینی گوشتی خوب می باشد، برای انتخاب جراح راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها پرس و جو از دوستان و آشنایان می باشد.

موردی که ما به آن بسیار تاکید می کنیم این است که حتما نمونه جراحی بینی گوشتی ، جراح مورد نظر را مشاهده کنید و پس از بررسی روزمه کاری و میزان تحصیلات او برای مشاوره به مطب او رفته و پس از اطمینان از انتخاب جراح بینی گوشتی ، بینی خود را به او بسپارید.

جراحی بینی گوشتی

 

نکات قبل از جراحی بینی گوشتی

 1. شب قبل از عمل بینی گوشتی حتما استحمام کنید و مراقب باشید که سرما نخورید.
 2. شب قبل از عمل دماغ گوشتی ، یک شام سبک میل نمایید.
 3. از 8 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.
 4. در روز عمل حتما ناشتا باشید، چرا که در صورت پر بودن معده ممکن است محتویات معده در حین جراحی برگشت پیدا کرده و وارد مجاری تنفسی و حلق شود و در روند جراحی خلل وارد نماید و در نتیجه بیمار را در معرض خطراتی قرار دهد.
 5. صبح روز عمل بینی گوشتی می توانید از مایعات شیرین بدون پالپ استفاده کنید.
 6. توجه نمایید که شیر شامل مایعات شیرین نمی باشد بلکه خود غذایی کامل تلقی می گردد.
 7. نیم ساعت قبل از ساعت تعیین شده در محل جراحی حضور یابید.
 8. داشتن یک نفر همراه در روز عمل کافی است.
 9. در روز جراحی ، خانم ها نباید هیچ گونه آرایشی به ویژه در ناحیه چشم ها داشته باشند، چرا که وجود مواد آرایشی بر روی صورت می تواند سبب ایجاد آلودگی در حین جراحی شود.
 10. آقایان بهتر است ریش و سبیل خود را قبل از عمل بتراشند.
 11. به بیماران توصیه می شود که لباس های گشاد و دکمه دار بپوشند تا بعد از عمل و در هنگام پوشیدن لباس با مشکلی مواجه نشوند.
 12. بیماران در صورتی که قرص یا داروی خاصی مصرف می کنند باید پزشک خود را مطلع کنند.
 13. مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین از یک الی 2 هفته قبل از عمل ممنوع می باشد.
 14. قرص های راکوتان و اکوتان نیز از دو ماه پیش از عمل می بایست به طور کامل قطع گردد.
 15. استعمال دخانیات و قلیان از یک هفته قبل عمل بینی گوشتی و همچنین یک هفته بعد از عمل ممنوع می باشد.
 16. چنانچه روز جراحی با دو روز ابتدایی عادت ماهیانه شما مصادف است حتما پزشک خود را در جریان این موضوع  قرار دهید.

جراحی بینی گوشتی

مراحل جراحی بینی گوشتی

باید این نکته را در نظر داشت که دقت به تناسب بینی با سایر اجزا صورت مخصوصا در دماغ گوشتی بسیار حائز اهمیت است. چرا که اگر بعد از جراحی زیبایی بینی بسیار کوچک شود یا قوس بینی زیاد باشد مشکلات تنفسی در فرد ایجاد خواهد کرد. پوست بینی این افراد ضخیم و دارای غدد چربی است همچنین این بینی ها غضروف های ضعیفی دارند که دلیل حساسیت جراحی زیبایی بینی های گوشتی همین ساختار ضعیف بینی است.

بهترین روش جراحی بینی گوشتی

در جلسات مشاوره معمولا بیمار درباره بهترین روش عمل بینی گوشتی از جراح سوالاتی می پرسد، که جا دارد در این بخش از مقاله به آن بپردازیم.

این جراحی معمولا با پیوند غضروف یا گرافت گذاری همراه است به همین علت اکثر جراحان بینی برای بینی گوشتی روش باز را انتخاب می کنند.

اما تصمیم قطعی پس از معاینه بینی ، آزمایشات و عکسبرداری ها مشخص می شود.

 

علل ورم پس از جراحی بینی گوشتی و روش های کاهش تورم

بلافاصله پس از اتمام جراحی، ورم آن آغاز می گردد و دلیل اصلی آن آسیب وارده به بافت های بینی و اجتماع مایع درون بینی می باشد. ورم بینی گوشتی با گذشت زمان از بین می رود ، اما در روزهای اول پس از جراحی میزانش به بیشترین حد ممکن می رسد. اما با انجام برخی اقدامات می توانید به روند بهبودی این ورم کمک کنید.

 • کمپرس سرد ، مهم ترین و ساده ترین روش برای کاهش ورم بینی گوشتی عمل شده و کاهش درد پس از رینوپلاستی می باشد.
 • عدم استحمام با آب داغ : برخی بیماران تصور می کنند، در صورتی که با آب داغ استحمام نمایند، زخم هایشان زودتر خوب می شود، در حالی که این کار منجر به تشدید ورم خواهد شد.
 • مصرف نمک را کاهش دهید و به حداقل برسانید ، زیرا سدیم موجود در نمک التهاب را افزایش می دهد.
 • بهتر است برای مدتی فعالیت هایتان را محدود نمایید و از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های تهاجمی اجتناب نمایید.
 • بالا نگه داشتن سر ، منجر به سرعت بخشیدن به روند بهبود گردش خون در صورت می شود و با این کار می توانید به کاسته شدن ورم کنار بینی و چشم کمک کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

 • بعد از عمل بینی گوشتی در صورت مشاهده علائمی همچون موارد ذیل هر چه سریعتر با مطب جراح بینی یا منشی تماس حاصل فرمایید.
 • چنانچه خونریزی بینی در هفته اول به صورت خون آبه و به مقدار کم باشد طبیعی است اما چنانچه خونریزی غیر خونابه ای و رنگ روشن باشد باید حتما به جراح بینی خود مراجعه کنید
 • چنانچه دمای بدن شما تا 38 درجه باشد طبیعی است اما اگر متوجه تب شدید و دمای بالاتری داشتید حتما به منشی اطلاع رسانی کنید.
 • اگر بعد از عمل بینی گوشتی حالت تهوع ، استفراغ و اسهال مکرر داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر متوجه ضربان بالای قلب خود شدید یا تنفس سریع و غیر طبیعی داشتید با جراح بینی ارتباط برقرار کنید و به او اطلاع دهید.

جراحی بینی گوشتی

مراقبت های تکمیلی بعد از جراحی بینی گوشتی

 • با استفاده از دو بالشت در کناره های سر میتوانید سر خود را به صورت مستقیم و رو به بالا نگه دارید تا هنگام خواب با چرخیدن سر ضربه ای به بینی شما وارد نشود.
 • تا 3 الی 4 روز به توصیه جراح بینی گوشتی از کمپرس یخ بر روی چشمان خود استفاده کنید به نحوی که آسیب و فشاری به بینی وارد نشود تا کبودی و تورم ناشی از جراحی اطراف چشم ها برطرف گردد.
 • یکی از مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی در هنگام استحمام می باشد. توصیه میگردد قبل از انجام عمل جراحی استحمام کنید تا حداقل به مدت دو روز نیاز به حمام کردن نداشته باشید. چرا که بعد از جراحی گچ بر روی بینی شما قرار میگیرد و تا زمانی که جراح بینی به برداشت گچ اقدام نکند ، گچ بینی نباید خیس شود معمولا مدت 3 الی 7 روز بعد از جراحی زمان برداشتن گچ بینی میباشد که به صلاحدید جراح بینی متغیر است.
 • جهت برداشتن گچ بینی ، دکتر بشارتی زاده به شما توصیه خواهند کرد که قبل از مراجعه به مطب حمام کرده تا گچ بینی خیس شود و راحت تر از بینی جدا گردد.به علاوه این عمل موجب خارش و حساسیت نیز در فرد می شود . توصیه می شود گچ بینی در هفته اول خیس نشود و برای شستن و پاک کردن صورت از پنبه یا دستمال استفاده شود.

جراحی بینی گوشتی

مدت زمان چسب بینی گوشتی

معمولا مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی بعد از عمل بیشتر از بینی استخوانی می باشد، چرا که با توجه به ویژگی هایی که این بینی دارد تورم در آن بیشتر می باشد، به همین علت جراح توصیه می کند مدت زمان بیشتری از چسب بینی استفاده شود.

به مدت 4 الی 6 هفته مراجعه به مطب و آموزش دیدن نحوه صحیح چسب زدن به بینی باعث شکل گیری بهتر و استحکام بینی پس از جراحی می شود

نحوه شستشوی سر بعد از جراحی بینی گوشتی

شستشوی سر میتواند مشابه آنچه انجام شود كه در آرايشگاهها جهت شستشوی سر انجام می شود.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی مردانه

تمایل به زیبایی هم در خانمها و هم در آقایان وجود دارد چه بسا که امروزه درصد تقاضای عمل بینی گوشتی در مردان نیز به نسبت عمل بینی گوشتی در زنان افزایش چشمگیری یافته است.

ساختار بینی آقایان با بینی خانمها کاملا متفاوت است افراد تصوری که از بینی ایده ال یک آقا در جامعه ما دارند متفاوت با بینی ظریف یا عروسکی خانمهاست.

البته سلایق متفاوت است ولی تا حد امکان پیشنهاد یک جراح بینی جهت زیبا شدن چهره آقایان، بینی طبیعی و مردانه با رفع نواقص آن می باشد تا نسبت بینی با سایر اجزا چهره آقا هماهنگ و متناسب باشد و باعث جذابیت چهره فرد شود.

از جمله مشخصه هایی که بر نتیجه جراحی بینی آقایان تاثیر می گذارد پوست بینی و غضروف بینی میباشد. چرا که آقایان پوست بینی کلفت تری دارند و استخوان و غضروف های محکمتری دارند.

در بینی آقایان معمولا انحراف و شکستگی بینی بر اثر ضربه و یا ورزش های سنگین بیشتر دیده می شود که همراه با جراحی زیبایی بینی میتوان این نواقص از جمله انحراف و کجی بینی را رفع نمود.

عوارض جراحی بینی گوشتی

یکی از متداول ترین سوالاتی که افراد دارای بینی گوشتی از جراح بینی می پرسند عوارض عمل بینی گوشتی می باشد.

باید بگوییم که اگر جراحی بینی گوشتی توسط یک جراح بینی گوشتی خوب و مجرب انجام شود و بیمار مراقبت های بعد از عمل را رعایت کند هیچ عارضه ای در پی نخواهد داشت.