امروزه یکی از محبوب ترین و جذاب ترین جراحی های زیبایی در میان مردم بخصوص جوان ترها جراحی بینی می باشد، در این مقاله خانم دکتر بشارتی زاده ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی نکاتی را مطرح نموده اند که به شما عزیزان توصیه می شود برای کسب آگاهی بیشتر این مقاله را تا انتها بخوانید.

برخی از افراد بر این باورند که عمل بینی تنها برای زیبا شدن بینی انجام می گیرد ، اما باید این نکته را در نظر بگیرید که این جراحی صرفاً جنبه زیبایی ندارد و افرادی که از مشکلاتی همچون پولیپ بینی ، انحراف بینی و غیره رنج می برند نیز می توانند اقدام به انجام این عمل کنند.

فیلم نتیجه جراحی بینی

توضیحات دکتر بشارتی زاده :
نمای روبرو با ارزشترین نما در تعیین کیفیت یک جراحی بینی موفق است 👌ارزش نمای روبرو وقتی صد چندان می شود که بصورت فیلم کامل و نه تنها “عکس ” و در همه حالتها از جمله در حالت لبخند و خنده کامل نمایش داده شود😍😍

بیشترین متقاضی جراحی بینی چه کسانی هستند ؟

مراجعه کنندگان جهت عمل بینی معمولا افرادی می باشند که دارای بینی بزرگ، بیش از حد کوچک، قوزدار، نامتقارن و غیره هستند.

همچنین جوانانی که در سن بلوغ هستند به دلیل بزرگ شدن بینی و تمایل به داشتن چهره زیباتر نیز جز کسانی می باشند که تمایل به انجام جراحی رینوپلاستی دارند.

انواع بینی

انواع بینی - دکتر بشارتی زاده

بینی با توجه به ویژگی ها و مشخصاتی که در هر فرد دارد به بینی گوشتی ، استخوانی ، غضروفی تقسیم شده است.

 • بینی گوشتی به بینی اطلاق می شود که پوست ضخیم و استخوان ضعیفی داشته باشد، همچنین غدد چربی در دو طرف بینی زیاد باشد به گونه ای که با فشار دادن بینی از آن چربی خارج شود.
 • بینی استخوانی به بینی گفته می شود که پوست نازک و استخوان محکمی داشته باشد.
 • بینی غضروفی ساختمان استخوانی – غضروفی محکمی داشته و پوست نازک و متوسطی دارد.

جراحی بينی دکتر بشارتی

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

با توضیحات ذکر شده مهم ترین تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در ضخامت پوست بینی است.

بینی گوشتی علاوه بر پوست ضخیم و اسکلت ضعیفی دارد که جهت جراحی این نوع بینی نیاز به تقویت غضروف در قسمت نوک بینی و استحکام بخشیدن به ساختار بینی داریم که در این تکنیک عوارض جراحی بینی گوشتی همچون برگشت پذیری یا افتادگی نوک بینی گوشتی را به صفر می رسانیم.

به این صورت که غضروف اضافی را از تیغه وسط بینی ( سپتوم )، غضروف دنده یا گوش برداشته و قسمت نوک بینی قرار می دهیم تا غضروف های ناحیه نوک بینی تقویت شود.

در عمل بینی غضروفی جراح به دلیل این که بینی دارای اسکلت غضروفی – استخوانی قوی تری است قدرت مانور بهتری برای ایجاد تغییر خواهد داشت.

جراحی بينی توسط دکتر بشارتی زاده

مدل های جراحی بینی

به طور کلی مدل عمل بینی سه نوع است : مدل بینی طبیعی ، فانتزی یا عروسکی و نیمه فانتزی 

هر یک از این مدل ها ، بسته به نوع پوست بینی و تناسب چهره بیمار و همچنین نظر پزشک متخصص انتخاب می شوند.

 • جراحی بینی طبیعی

جراحي بيني طبیعی به منظور مرتفع نمودن اشکالات و عیوب ظاهری بینی در عین حفظ فرم طبیعی بینی انجام می گیرد ، به طوری که نتوان تشخیص داد بینی تحت عمل جراحی زیبایی قرار گرفته است.

به طور کلی مقصود از عمل بینی طبیعی ایجاد تناسب بین بینی و دیگر اعضای صورت همراه با حفظ عملکرد تنفسی بینی می باشد.

 • جراحی بینی فانتزی

برخی افراد خواستار جراحی زیبایی بینی با هدف کوچک نمون بیش از حد بینی می باشند ، در این موارد عمل بینی باید به نحوی انجام گیرد که به دلیل کوچک کردن بینی بیش از اندازه، فرد دچار اختلالات تنفسی نشود.

در رینوپلاستی ، باید به این نکته توجه اکید شود که هدف از جراحی صرفا کوچک شدن بینی نمی باشد بلکه باید به رغم رفع ایرادات بینی طی عمل، عملکرد اصلی بینی و تناسب آن با سایر اجزای صورت حفظ گردد.

در جراحی زیبایی بینی فانتزی حتما به تخصص و تجربه بالای جراح بيني دقت کنید، زیرا چنانچه زاویه بینی و لب بالا بیشتر شود منجر به سر بالایی شدن بیش از حد بینی یا اصطلاحا خوکی شدن آن می شود.

همچنین کوچک شدن بیش از حد بینی نیز در این مدل عمل می تواند مشکلاتی در زمینه تنفس نیز پدید آورد.

جراحی بينی - بشارتی زاده

تفاوت بینی طبیعی با بینی فانتزی

تفاوت عمده میان مدل بینی طبیعی و بینی فانتزی در زاویه ایجاد شده بین نوک بینی و لب بالا می باشد.

در عمل زیبایی بینی طبیعی ، این زاویه 90 الی 95 درجه است که حالتی ایده آل و استاندارد می باشد، در حالیکه در عمل زیبایی بینی فانتزی زاویه میان نوک بینی و لب بالا حدودا ۱۰۵ درجه بوده و نوک بینی رو به بالا می باشد.

تفاوت بینی طبیعی با بینی فانتزی - دکتر بشارتی زاده

 • بینی نیمه فانتزی

بینی نیمه فانتزی ، خصوصیات بینی طبیعی و فانتزی را با هم دارد به نحوی که دارای قوسی جزئی در نمای نیم رخ می باشد، اما در عین حال سر بالا نبوده و فرمی ایده آل دارد.

امروزه ، اکثر متقاضیان جراحی رینوپلاستی ، خصوصا خانم ها تمایل به داشتن این مدل بینی دارند.

انتخاب جراح بینی

یک جراح بینی متبحر می تواند علاوه بر حفظ زیبایی بینی نسبت به استانداردها و شاخصه های جراحی و رفع مشکلات تنفسی و ساختاری ، بینی را زیبا و خوش فرم در تناسب با سایر اجزا صورت جراحی و جذابیت چهره را به فرد اهدا کند.

بررسی تجربه بالا و تخصص جراح بيني به همراه مشاهده نمونه عمل های انجام شده و بررسی نداشتن مشکلات تنفسی بیماران بعد از جراحی می تواند به شما جهت انتخاب بهترین جراح بینی کمک کند.

زیرا که بینی از اعضای مهم بدن است که نقش اساسی در تنفس و زیبایی چهره دارد.

نتیجه جراحی بینی

قبل از انجام عمل بينی نمی توان به طور حتم درباره نتيجه ای که به دست خواهد آمد نظر داد، زيرا در اين امر موارد زيادی از جمله جنس پوست بينی رعایت نکات بعد از عمل و غیره دخالت دارند.

علاوه بر آن ميزان تبحر و توانایی پزشک جراح نيز در این مقوله تاثير بسزایی دارد.

نمونه کارهای عمل بینی دکتر بشارتی زاده بهترین جراح بینی تهران را می توانید در گالری تصاویر یا اینستاگرام ایشان مشاهده کنید.

چه موقع نیاز به عمل جراحی ثانویه ( ترمیمی ) می باشد ؟

از سوالاتی که برای بیماران پیش می آید ، این است  که احتمال نیاز به جراحی مجدد بینی چقدر است ؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت ، به طور متوسط بین 8 تا 10 درصد ، از افرادی که برای جراحی زیبایی بینی اقدام نموده اند به عمل جراحی ترمیمی نیاز پیدا می کنند.

توصیه می گردد برای انجام جراحی ثانویه ، هرگز پزشک تان را تحت فشار قرار ندهید و اجازه دهید تا زمان مناسب برای انجام جراحی را پزشک تان تعیین نماید.

به طور معمول بهترین زمان برای انجام جراحی ترمیمی ، یک سال پس از انجام جراحی اولیه می باشد.

علل نیاز به انجام جراحی ثانویه

 • در صورتی که قوز بینی کامل رفع نشده باشند.
 • هنوز بینی کج باشد و انحراف آن قابل اصلاح باشد.
 • فاصله میان سوراخ های بینی زیاد باشد و موجب بروز اختلالات تنفسی شود.

لازم به ذ کر است که برای انجام جراحی بینی ترمیمی مهارت و تجربه پزشک معالج بسیار مهم و حیاتی می باشد.

جراحی بینی 2

انواع روش های جراحی بینی

برای انجام عمل بینی با توجه به شرایط بیمار و صلاح دید جراح بینی ، از دو روش باز و بسته استفاده می شود.

 • عمل بینی بسته

در عمل بینی به روش بسته هیچ برشی بر روی پوست بینی ایجاد نمی شود؛ بلکه جراح با استفاده از ابزارهای مخصوص پوست را از اسکلت بینی جدا کرده ، و تغییرات لازم را اعمال می کند.

به دلیل ایجاد برش های جراحی در ناحیه پوست بیمار در روش باز، مدت زمان بهبودی بعد از جراحی در این روش بیشتر از روش بسته می باشد؛ همچنین در روش باز میزان کبودی و ورم بیشتری بعد از جراحي بيني در بیمار ایجاد می شود، اما با توجه به مزایایی که روش باز دارید دکتر بشارتی زاده از آن استفاده می کند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

انواع روش های جراحی بینی - دکتر بشارتی زاه

 • عمل بینی باز

در عمل بینی به روش باز ، یک برش بر روی پایه میانی بینی ( کلوملا ) ایجاد می شود ، تا جراح بتواند به راحتی پوست را اسکلت بینی جدا کرده و تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی ، اعمال کند.

قابل ذکر است در این روش جراح می تواند به راحتی ایرادات بینی را مشاهده کند و تغییرات را با کیفیت و دقت بیشتری بر روی بینی انجام دهد به گونه ای که میزان عدم تقارن در بینی و سوراخ های آن ، بعد از عمل جراحی به حداقل برسد.

از این رو روش باز ، بهترین روش جراحی زیبایی بینی ، در بینی هایی است که دارای ایرادات زیادی هستند و همچنین مناسب ترین روش برای عمل محسوب می شود، که برای استحکام بخشیدن به بینی نیازمند پیوند گرافت های غضروفی هستند، مانند عمل بینی ترمیمی یا عمل بینی گوشتی .
شاید این سوال در ذهن برخی ایجاد شود ، که آیا جای بخیه بر روی پوست باقی می ماند که باید بگوییم خیر ، با گذشت زمان جای بخیه به صورت کامل رفع می شود.

جراحی بینی سه بعدی چیست؟

فرایند جراحی زیبایی بینی سه بعدی ، پروسیجری است که در آن ، جراح شما قبل از اجرای فرایند ، در طول جلسه مشاوره با استفاده از تکنولوژی طراحی سه بعدی ، شکل پیش فرض بینی شما را ترسیم می کند.

به این ترتیب می توان نتیجه تقریبی فرایند جراحی را قبل از اجرای عملی آن ، مشاهده نمود. مزیت این فرایند این است که بیمار می تواند نتیجه جراحی زیبایی بینی خود را مشاهده کرده و در نتیجه از سطح استرس و اضطراب او کاسته می شود. همچنین جراح می تواند با استفاده از این طرح ترسیم شده ، تناسبات کامل بینی با سایر بخش های صورت را در تصویر خلق شده ، مشاهده کرده و بهترین طرح درمان را ترسیم کرده و کیفیت درمان را تا حد زیادی بالا ببرد.

روش انتخاب بهترین جراح بینی

میزان رضایتمندی از نتیجه عمل بینی ، تا حد زیادی به مهارت و تجربه جراح بینی بستگی دارد.

بنابراین قبل از هر گونه اقدام برای عمل و در اولین گام ، باید بهترین جراح بینی را انتخاب کنید.

توصیه های زیر به شما در پیدا کردن جراح خوب کمک می کنند :

 • در مرحله نخست ، پرس و جو از آشنایان و دوستانی که دماغ خود را عمل کرده اند و اطلاع یافتن از میزان رضایت آن ها از نتیجه عمل ، می تواند شما را در یافتن جراح خوب یاری کند.
 • همچنین می توانید موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی بهترین جراح بینی را جستجو نمایید.
 • برای اطمینان از انتخاب خود می توانید نمونه کارهای جراح بيني را در صفحه اینستاگرام یا گالری تصاویر سایتش مشاهده کنید.
 • در نهایت با مراجعه حضوری به مطب جراح انتخابی خود ، از نزدیک با بیماران قبلی او ملاقات نمایید و میزان رضایتمندی آن ها ، از عمل شان را بسنجید و با شرکت در جلسه مشاوره قبل از جراحی ، درباره انتظارات و توقعات خود از نتیجه عمل بینی با جراح گفتگو نمایید.

مراحل جراحی بینی در اتاق عمل

مرحله اول : بخش پیش جراحی

در صبح روز جراحی، پزشک بیمار را در اتاق پیش جراحی ملاقات می کند. در این اتاق، بر روی بینی بیمار یخ قرار داده می شود. قرار دادن یخ بر روی بینی بیمار قبل از جراحی، از دو جهت سودمند است:

 1. یخ باعث می شود که رگ های خونی منقبض شوند. این انقباض رگ های خونی، به طور موقتی، جریان خون به بینی را متوقف می کند. همین امر باعث می شود که خون کمتری در طول روند جراحی از دست برود و کبودی کاهش یابد.
 2. یخ گذاشتن روی بینی از شدت تورم بعد از جراحی می کاهد.

مرحله دوم : اتاق عمل
وقتی بیمار به اتاق عمل وارد می شود، متخصص بیهوشی، او را بیهوش می کند. لوله تنفس با چسب پزشکی، در وسط لب پایین ثابت می شود. زمانی برای قرار گرفتن بیمار در حالت بیهوشی کامل، در انتظار سپری می شود. در این مدت، همه پرسنل اتاق عمل برای جراحی مهیا می شوند.

مرحله سوم : تمیز کردن و استریل نمودن بینی و صورت

صورت و بینی با بتادین رقیق شده بمنظور استریل کردن صورت و بینی، تمیز می شود. ملحفه های استریل بر روی بدن و اطراف سر بیمار، کشیده می شوند.

مرحله چهارم : برداشت غضروف از سایر نواحی بدن

در صورت نیاز، پزشک از سایر نواحی بدن غضروف برداشت می کند. این نواحی یکی از قسمت های زیر می باشد:

 1. غضروف سپتوم
 2. غضروف گوش
 3. غضروف دنده

برداشت غضروف برای جراحی بینی

در صورت نیاز به غضروف، قبل از شروع جراحی بینی، دنده از نواحی فوق الذکر تهیه می شود. علت برداشت غضروف قبل از شروع جراحی این است که نواحی دیگر بدن نسبت به بینی، استریل تر هستند، یعنی سطح آسیب پذیری و حساسیت آنها در برابر ابتلا به عفونت، کمتر است. به این ترتیب، پزشک از قرار گرفتن بینی در برابر عفونت، پیشگیری می کند.

مرحله پنج : انجام عمل بینی

پوست، چربی، و ماهیچه بینی کنار زده می شود و دسترسی به چارچوب استخوانی و غضروفی فراهم می گردد. این کار از طریق ایجاد یک برش کوچک در پوست بین سوراخ های بینی در ستونچه بینی، انجام می شود. برش های دیگر، در داخل بینی ایجاد می شوند. این امکان دسترسی به ساختار داخلی بینی را فراهم می آورد.

مرحله ششم : تغییر دادن چارچوب استخوانی و غضروفی

بمنظور باز کردن مجاری عبور هوا و بهبود دادن تنفس و نیز بالا بردن کیفیت ظاهری بینی، تغییراتی در چارچوب بینی، شکل داده می شود. برخی روندهای قابل اجرا در این مرحله عبارتند از:

 1. برداشتن غضروف و استخوان اضافی
 2. اضافه کردن غضروف به بینی بمنظور تقویت یا صاف کردن بینی
 3. شکل دهی غضروف بینی با هدف بهبود کانتور
 4. باریک کردن بینی پهن
 5. نازک کردن پوست بینی
 6. باریک کردن سوراخ های بینی
 7. باز کردن مجاری تنفسی

مرحله هفتم : بستن برش ها

تمام برش ها در داخل و اطراف بینی با ظرافت و دقت بسته می شوند. علت به کار گیری ظرافت در بستن برش ها جلوگیری از ایجاد جای زخم در بینی می باشد.

مرحله هشتم : گچ گرفتن بینی و پانسمان آن

بعد از تکمیل جراحی، گچ یا اسپلینت در بخش خارجی بینی، قرار داده می شود. هدف از قرار دادن گچ، ثابت نگه داشتن غضروف و استخوان و به طور کلی، چارچوب تازه شکل داده شد در موقعیت جدید می باشد . همچنین، گچ از متورم شدن بینی نیز جلوگیری می کند.

نظرات در مورد دکتر بشارتی زاده جراح بینی

بسیاری از مردم می خواهند بدانند که مردم درباره دکتر بشارتی زاده نظرات شان چیست، برای کسب آگهی در این خصوص می توانید به صفحه اینستاگرام خانم دکتر بشارتی زاده مراجعه کنید و در آنجا نظرات و رضایت های بیمارانی که توسط ایشان جراحی شده اند را مطالعه کنید.

عوارض جراحی بینی

دامنه گستردگی عارضه بعد از جراحی، دارای ارتباط مستقیم، با مهارت و تجربه پزشک می باشد. هر چه انتخاب جراح با دقت بیشتری انجام شود و کیفیت عملکرد جراح، بالاتر  باشد، بالطبع عوارض عمل بینی، بسیار محدود تر خواهند بود.

عوارض جراحی بینی

برخی عوارض جانبی مرتبط با جراحی بینی عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت ناشی از عدم رعایت دستورالعمل های جراح در دوره ریکاوری
 • حساسیت به داروی بیهوشی
 • عدم تقارن بینی و پره های ان
 • ایجاد سوراخ در سپتوم بینی
 • اسکار قابل رویت در ظاهر بینی

آیا جراحی بینی خطرناک است؟

عمل بینی مانند هر فرایند جراحی دیگری عوارضی را به دنبال دارد. گاهی در صورت سپرده شدن فرایند به دست یک جراح که از مهارت لازم در این زمینه برخوردار نیست ، عوارض بعد از رینوپلاستی ، به فاکتورهای خطر آفرینی تبدیل می شوند. خطرناک بودن یا بی خطر بودن فرایند عمل بینی ، فاکتوری است که می توان آن را مستقیماً به مهارت و دانش جراح نسبت داد. زمانی که جراحی به دست یک جراح ماهر و با تجربه سپرده شود ، می توان با اطمینان ، این پروسیجر را به عنوان یک فرایند بی خطر معرفی کرد.

فیلم جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. حداقل دو هفته قبل از عمل؛ باید از مصرف آسپرين و پروفن كه خونريزی را تشدید می كنند، جلوگیری شود.
 2. اگر فرد قبل از جراحی به سرماخوردگی مبتلا شود، بايد انجام جراحی را چند هفته به تاخیر بیاندازد.
 3. به طور کلی مقصود از اعمال زیبایی ، بهبود وضعیت ظاهری می باشد نه رسيدن به زیبایی مطلق ؛ لذا متقاضیان باید از این عمل زیبایی انتظار معقول داشته و واقع بین باشند.
 4. امتناع از سيگار كشيدن از دو هفته قبل تا بعد از عمل بینی ضروری می باشد؛ زیرا دخانیات، سبب بروز اختلال در اکسیژن رسانی خون شده و علاوه بر این که سلامت فرد را در حین عمل به مخاطره می اندازند، بعد از عمل نیز فرآیند بهبودی را مختل کرده و موجب بروز اختلال در روند ترمیم زخم ها می شوند.
 5. از 8 ساعت قبل از عمل ؛ باید از خوردن و نوشیدن خودداری گردد، چرا که ناشتا بودن در روز عمل دماغ از ملزومات این جراحی می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

برای این که نتیجه حاصل از عمل رضایت بخش باشد، رعایت مراقبت های پس از عمل بینی حائز اهمیت است :

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر بشارتی زاده

 1. استفاده از كيسه يخ برای بهتر شدن ورم دور چشم در 48 ساعت اول ، می تواند از ورم بعد از عمل و کبودی ناشی از جراحی بکاهد.
 2. برای بهبود تنفس، می توان به مدت چند هفته با سرم نمکی داخل بينی را شستشو داد.
 3. تا چند وقت بعد از عمل؛ حفاظت از بينی در برابر اصابت هر گونه ضربه، امری ضروری است.
 4. در هفته های اول پس از جراحی، باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهيز شود.
 5. از انجام ورزش های سنگين تا زمانی که پزشک معالج توصیه کرده باید اجتناب گردد.
 6. تا 4 روز بعد از عمل ، باید از خوردن غذاهایی كه به جويدن طولانی نياز دارند پرهيز شود و بعد از آن خوردن تمامی مواد غذایی بلامانع است.
 7. تنها نکته ای که در زمینه تغذیه بعد از جراحی رینوپلاستی باید رعایت گردد ، این است که از مصرف نمک و برخی ادویه ها ؛ همچون فلفل تا مدتی پس از عمل زیبایی دماغ پرهیز شود.
 8. در طول هفته اول پس از عمل بینی ، باید از حركات شديد صورت در حین خنده و گريه پرهيز گردد.
 9. استحمام بعد از عمل تا زمانی که گچ بر روی بینی قرار دارد ، ممنوع است.

شما همراهان گرامی می توانید با رعایت صحیح اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از جراحي بيني به نتایجی ایده آل از این عمل دست یافته و دوران نقاهت خود را نیز به خوبی پشت سر بگذارید.

جراحی بینی بازیگران

دکتر بشارتی زاده :
مرسی از هنرمند دوست داشتنی و نازنین کشورمون آرام جعفری عزیز که اجازه دادند با ثبت لحظات جذاب در مسیری که باهاشون همراه بودیم این ویدیوی کوتاه رو از روند جراحی ترمیمی بینی شون تهیه کنیم. 😍😍😊🙏

آرزوی سلامتی و موفقیت هر چه بیشتر برای ایشون ❤️

جراحی بینی نیوشا ضیغمی

دکتر بشارتی زاده :

مرسی از نیوشای دوست داشتنی و عزیزم که با ارسال این فیلم زیبا خستگی رو از تنمون درآوردند ♥️♥️

جراحی بینی در بیماران قلبی

امروزه پیشرفت های چشمگیری در حوزه پزشکی رخ داده است و حوزه عمل بینی نیز از این وجه مثبت، مستثنی نیست. امروزه با توجه به شرایط پر استرس زندگی، آمار بیماری های قلبی در میان جمعیت بسیاری، افزایش یافته است. از طرفی گروه عظیمی از این افراد مبتلا به بیماری های قلبی، خواهان داشتن بینی زیبایی هستند که دستیابی به آن جز با انجام عمل بینی، میسر نمی شود. خب، در این جا این سوال برای این افراد مطرح می شود که آیا می توانند با وجود ابتلا به بیماری قلبی، تحت جراحی رینوپلاستی قرار گیرند.

انجام جراحی زیبایی بینی برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی امری ناممکن نیست ولی باید تحت شرایط خاص انجام شود. با توجه به حساس بودن شرایط این گروه از افراد، نخست باید ارزیابی های لازم توسط پزشک متخصص انجام شود تا تشخیص صحیح انجام پذیرد. در ارزیابی ها، پزشک نکات زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

جراحی بینی در بیماران قلبی

سن بیمار. گاهی شرایط سنی بیمار و بیماری قلبی او، در موقعیتی است که قرار گرفتن بیمار تحت جراحی بینی، ریسک بوده و خطر جدی برای فرا محسوب می شود.

شدت بیماری قلبی. در برخی موارد، میزان پیشرفت بیماری قلبی در حدی است که حتی پایین بودن سن هم نمی تواند در آن بعنوان عامل تعیین کننده در نظر گرفته و نهایتاً پزشک، دستور اجرای جراحی دماغ را برای آن بیمار، صادر نمی کند.

استفاده از داروهای بیهوشی در بیماران قلبی. یکی از الزامات انجام عمل بینی، قرار گرفتن بیمار تحت بیهوشی است. بیهوشی برای برخی از بیماران قلبی، یک تهدید برای سلامت آنهاست و در نتیجه باید تصمیم منطقی در این خصوص اتخاذ شود.

مشورت با پزشک در خصوص امکان یا عدم امکان بهره مندی از جراحی بینی، قدم اول محسوب می شود. پزشک متخصص قلب می تواند با ارزیابی شرایط بیمار، به این تشخیص برسد که آیا انجام عمل بینی، برای فرد بی خطر است یا یک تهدید محسوب می شود.

جراحی بینی و بارداری

جراحی بینی و بارداری

عمل بینی در طول دوره بارداری، امری ناممکن است، چون بیمار در طول جراحی بینی بیهوش می شود و بعد از جراحی نیز برای کنترل درد و عفونت، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، الزامی است. همه این عوامل، بعنوان عوامل محدود کننده، باعث می شوند که جراح به هیچ عنوان اجازه انجام جراحی دماغ در طول بارداری را صادر نکند.

حساسیت این موضوع به اندازه ای است که پزشک، در هنگام مراجعه بانوان متاهل از آنها می خواهد تا تست بارداری بدهند تا در صورت حصول اطمینان از باردار نبودن آنها به انجام جراحی اقدام شود.

جراحی بینی و شیردهی

با توجه به اینکه بعد از عمل بینی، داروهایی جهت کنترل درد و پیشگیری از بروز عفونت تجویز می شود، و با توجه به ارتباط مستقیم تغذیه مادر و شیر تولید شده در بدن، معمولاً پزشک به بیمار خود توصیه می کند تا پایان دوره شیردهی، جهت حفظ جانب احتیاط و مراقبت از سلامت نوزاد، جهت انجام جراحی بینی، دست نگه دارد.

تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی

تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی به کاهش ورم بینی کمک کرده و بیشتر در بیماران دارای بینی های گوشتی انجام می شود. علت این است که بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم تری بوده و تورم در آنها سر سخت تر است. زمان مناسب برای تزریق کورتون، به صلاحدید پزشک وابسته بوده و اگر زودتر از موعد، انجام شود، می تواند باعث ایجاد فرورفتگی در بینی شود.

هزینه جراحی بینی

قیمت یا هزینه جراحی بینی با توجه به دستمزد جراح ، نوع بینی و ایرادات آن ، ترمیمی بودن عمل بینی ، هزینه آزمایشات قبل از عمل ، هزینه مرکزی که جراحی در آن صورت می گیرد و غیره مشخص می شود.

سوالات متداول جراحی بینی

 • آیا قرص های ضد بارداری بر روی نتیجه جراحی بینی تاثیر گذار است؟

یکی از سوالاتی که بانوان در زمان مراجعه به پزشک جراح بینی خود مطرح می کنند به مصرف قرص های ضد بارداری و تاثیر آن بر روی نتیجه رینوپلاستی مربوط می شود. پاسخ پزشک به این دسته از بیماران این است که مصرف قرص های ضد بارداری هیچ تاثیری برروی نتیجه جراحی زیبایی بینی نداشته و طبق دستور پزشک، بانوان می توانند به مصرف این قرص ها ادامه دهند.

 • آیا بعد از جراحی بینی باید رژیم غذایی بخصوصی داشته باشم؟

بعد از تکمیل جراحی و عزیمت به منزل، رژیم غذایی تان را به غذاهای نرم و نوشیدنی ها محدود کنید. باید سعی کنید عضلات صورت تکان چندانی نخورد و ناحیه درمان شده، ترجیحاً بی حرکت باشد. زمانی که حس کردید می توانید رژیم غذایی نرمال خود را از سر بگیرید، می توانید غذاهای سفت نیز میل کنید. البته بهتر است از خوردن غذاهایی که ممکن است باعث بروز حساسیت شود ، خودداری کنید. این غذاها شامل غذاهای پر ادویه و تند می باشد که می تواند باعث وارد آمدن فشار به عروق و گاهاً پارگی آنها و بروز خونریزی شود.

 • آیا رینوپلاستی محدودیت سنی دارد؟

جراحی دماغ قبل از 15 سالگی در دختران و 17 سالگی در پسران مجاز نمی باشد چون قبل از این سن ، بینی هنوز به رشد کامل خود نرسیده است. بعد از این سن ، بافت بینی به رشد کامل خود می رسد و می توان جراحی را بر روی آن انجام داد. بعد از این سن ، در صورت برخورداری از شرایط جسمی خوب و عدم ابتلا به بیماری که در جراحي بيني اختلال ایجاد کند ، عمل بینی بلامانع خواهد بود.

 • عمل جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

عمل زیبایی بینی متناسب با دامنه گستردگی مشکلات و ایرادات در بینی ، متغیر می باشد. بعلاوه برخی اوقات ، جراحی زیبایی دیگری به همراه جراحی بینی برروی بیمار انجام می شود. این عوامل باعث متغیر بودن دامنه زمانی انجام عمل بینی می شود. ولی در حالت نرمال ، جراحی حدوداً سه الی چهار ساعت طول می کشد.

 • چه زمان می توان نتیجه جراحی بینی را مشاهده کرد؟

بدن بیماران مختلف از نظر واکنش نشان دادن به فرایند بهبود ، متفاوت می باشد. در برخی از بیماران تورم و کبودی با سرعت بیشتری فروکش می کند و در نتیجه بیمار می تواند زودتر نتیجه درمان را مشاهده کند. برخی بیماران ، به مدت زمان بیشتری برای فروکش کردن کبودی و تورم نیاز دارند. به طور کلی ، کبودی و تورم اولیه بعد از جراحی ، بعد از دو هفته فروکش کرده و شما می توانید نتیجه اولیه را مشاهده کنید ولی مشاهده نتیجه کامل ، به تقریباً یک سال زمان نیاز دارد.

 • آیا آثار جراحی بر روی بینی قابل مشاهده خواهد بود؟

در صورتی که جراحی با تکنیک بسته انجام شود ، هیچ جای زخمی از جراحی نمایان نخواهد بود. البته در تکنیک جراحی باز نیز در صورت سپرده شدن فرایند به دست یک جراح ماهر ، بعد از سپری شدن زمان ، هیچ اثری از اسکار یا آثار جراحی بر روی بینی باقی نخواهد ماند. صرفنظر از نوع تکنیک مورد استفاده ، مهارت و تبحر جراح در اجرای تکنیک با ظرافت بالا ، در خلق نتیجه ای که هیچگونه اثری از عمل در آن نمایان نباشد ، حرف اول را می زند.

 • آیا سفر هوایی بعد از جراحی بینی بلامانع است ؟

پزشک عمل بینی شما اغلب توصیه می کند که بعد از عمل بینی ، حداقل یک هفته دست نگه داشته و از رفتن به سفر هوایی خودداری کنید.

 • چگونه می توانم به بهترین بینی دست پیدا کنم؟

به طور بهترین بینی ، عبارت بی مفهومی است. زیبایی بینی ، در ترکیب با سایر بخش های صورت ، معنی پیدا می کند. گاهی یک بینی که بر روی صورت یک بیمار، بسیار زیبا دیده می شود ، بر روی صورت بیمار دیگر ، هیچ زیبایی نداشته و حتی زشت دیده می شود. پزشک با تجربه در زمان ترسیم طرح درمان بیمار خود ، ویژگی های صورت بیمار را مد نظر قرار داده و متناسب با آنها ، بینی را برای بیمار خود خلق می کند که برازنده صورت او باشد.

 • آیا جراحی رینوپلاستی در کلینیک انجام می شود؟

تعیین محل انجام جراحی به صلاحدید پزشک وابسته است. برخی جراحان ، عمل بینی را در مرکز  جراحی ، برخی در کلینیک و برخی در بیمارستان انجام می دهند.

 • آیا جراحی بینی تحت پوشش بیمه است؟

با توجه به اینکه جراحی در خانواده جراحی های زیبایی قرار دارد ، معمولاً هزینه های درمان آن مشمول بیمه نمی شود. البته در صورت درمانی بودن فرایند و در پی بررسی های انجام شده توسط کارشناس بیمه ممکن است پوشش های هزینه ای از طرف شرکت بیمه انجام شود.

 • چه مدت بعد از عمل رینوپلاستی می توان ورزش کرد؟

نوع ورزش در تعیین زمان از سر گیری آن ، دخیل می باشد. ورزش های سبک را می توان دو ماه بعد از عمل بینی آغاز نمود.

ورزش هایی از قبیل دویدن که فشار زیادی را به بدن وارد می کنند ، باید 3 الی 4 ماه به تعویق انداخته شوند.

ورزش های رزمی که خطر اصابت ضربه به بینی در آنها زیاد است ، نباید زودتر از شش ماه از سر گرفته شوند.

 • ماساژ بعد از جراحی بینی را چگونه باید انجام دهیم؟

بیمار به هیچ عنوان نباید بینی را با هدف ماساژ دادن لمس کند. در صورت نیاز ، این کار توسط خود پزشک انجام خواهد شد. ماساژ دادن به منظور کمک به کاهش ورم و شکل گرفتن بینی انجام می شود.

 • آیا افراد مبتلا به کم خونی می توانند جراحی بینی انجام دهند؟

در صورت تشخیص ابتلا به کم خونی در آزمایش خون قبل از جراحی ، پزشک نخست دستور درمان کم خونی یا آنمی را صادر می کند. بعد از رفع مشکل ، انجام جراحی بلامانع خواهد بود.

 • در مورد افراد مبتلا به سینوزیت چطور؟

عمل بینی بر روی چارچوب استخوانی و غضروفی بینی انجام شده و هیچ ارتباطی به سینوس ها ندارد. البته در صورتی که انحراف بینی ، باعث بروز سینوزیت شده باشد ، مشکل انحراف بینی و سینوزیت نیز در طول جراحی رفع می شود.

 • زمانی که ورم بینی نامتقارن است چه باید کرد؟

تقریباً تا 6 ماه بعد از عمل زیبایی بینی ، ورم مهمان بینی شما است. حتی گاهی این ورم تا یک سال نیز ادامه پیدا می کند. به همین دلیل است که گفته می شود نتیجه نهایی جراحی بعد از یک سال مشاهده می گردد.

 • آیا قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب اختلالی در نتیجه جراحی بینی ایجاد می کند؟

بافت بینی شما تا دو ماه حساس است. قرار گرفتن در معرض هر گونه منبع حرارتی شدید می تواند باعث بالا رفتن دمای بدن شده و ممکن است آسیب هایی را به رگ ها در ناحیه درمان شده وارد کند. بعلاوه ، نور خورشید دشمن شماره یک پوست است و به دلیل حساس بودن پوست بینی بعد از جراحی ، بهتر است از آن در برابر نور خورشید مراقبت کنیم.