جراحی بینی

زمان مطالعه: 49 دقیقه

اگر بینی بزرگی داری یا از فرم بینیت راضی نیستی و به فکر ایجاد تغییراتی با جراحی بینی در شکل و ظاهر بینیتون هستید اما درباره این جراحی اطلاعات جامع و کاملی نداری دکتر بشارتی زاده ، بهترین جراح بینی در تهران در این مقاله به صورت مفصل درباره انواع روش ها ، مدل های بینی ، مراقبت های قبل و بعد و خیلی از سوالات شما پرداخته؛ پس قبل از گرفتن هر تصمیمی کمی وقت بزار و این مقاله رو با دقت تمام مطالعه کن اگر هم سوالی برات پیش اومد با ما در میون بزار ، خب حالا به موضوع اصلیمون که جراحی بینی هست می پردازیم این جراحی امروزه یکی از محبوب ترین و جذاب ترین جراحی های زیبایی در میان مردم بخصوص جوان ترها می باشد.

برخی از افراد بر این باورند که عمل بینی تنها برای زیبا شدن بینی انجام می گیرد، اما باید این نکته را در نظر بگیرید که این جراحی صرفاً جنبه زیبایی ندارد و افرادی که از مشکلاتی همچون پولیپ بینی ، انحراف بینی و غیره رنج می برند نیز می توانند اقدام به انجام این عمل کنند.

فیلم نتیجه جراحی بینی

توضیحات دکتر بشارتی زاده :
نمای روبرو با ارزشترین نما در تعیین کیفیت یک جراحی بینی موفق است 👌ارزش نمای روبرو وقتی صد چندان می شود که بصورت فیلم کامل و نه تنها “عکس ” و در همه حالت ها از جمله در حالت لبخند و خنده کامل نمایش داده شود😍😍

بیشترین متقاضی عمل بینی چه کسانی هستند ؟

مراجعه کنندگان جهت جراحی بینی معمولا افرادی می باشند که دارای بینی بزرگ، بیش از حد کوچک، قوزدار، نامتقارن و غیره هستند. همچنین جوانانی که در سن بلوغ هستند به دلیل بزرگ شدن بینی و تمایل به داشتن چهره زیباتر نیز جز کسانی می باشند که تمایل به انجام جراحی رینوپلاستی دارند.

کاندیدای مناسب جراحی بینی چه کسانی هستند؟

در هر فرایند جراحی زیبایی ، برخی افراد با شرایط ویژه ، بعنوان کاندیدای مناسب برای بهره مند شدن جراحی شناخته می شوند. به طور کلی ، افراد دارای شرایط زیر ، بعنوان کاندید ایده آل برای فرایند عمل جراحی بینی معرفی می شوند:

 • افرادی که بینی آن ها به دلیل وجود مشکلات فانکشنال باید تحت درمان قرار گیرد.
 • افرادی که بینی آن ها به دلیل وارد آمدن ضربه آسیب دیده و گاهاً دچار شکستگی یا انحراف و مشکلاتی در شکل ظاهر و عملکرد بینی شده اند.
 • افرادی که به دلایل ژنتیکی و مادرزادی ، دارای بینی دفرمه هستند.
 • افرادی که از شکل و عملکرد بینی خود ناراضی بوده و خواهان بهبود آن می باشند.

داوطلبین جراحی بینی در تهران باید نگاه منطقی به این فرایند درمان داشته باشند. پزشک با بررسی تاریخچه پزشکی بیمار از سلامت روحی و جسمی مناسب برای قرار گرفتن تحت فرایند عمل بینی وی کسب اطمینان می نماید.

بهترین سن جراحی بینی چند سال است؟

بهترین سن جراحی بینی زمانی است که فرد به بلوغ جسمی رسیده باشد و از سن جوانی و دوران شادابی و سلامت پوست نیز فاصله نگرفته باشد، با توجه به اینکه تمایل به زیبایی و زیباتر دیده شدن در همه ما وجود دارد این سوالات ممکن است از سنین خیلی پایین در ذهن همه ما ایجاد شده باشد که بهترین سن برای عمل بینی چند سال است؟

به توصیه بهترین جراح بینی تهران معمولا سن مناسب برای عمل بینی بین 20 الی 30 سال می باشد، چرا که در این بازه سنی اجزا صورت فرد کامل رشد کرده و او از نظر فکری و جسمی به بلوغ کامل رسیده است. همچنین تصمیمی که در این بازه فرد برای انجام جراحی زیبایی بینی می گیرد از سر احساسات و شرایط دوره بلوغ جوانی نیست و پوست حالت کشسانی و الاستیک خود را حفظ کرده است.

کمترین سن برای انجام عمل بینی در دختران 16 سالگی و در پسرها 18 سالگی می باشد، البته رسیدن به بلوغ کامل در هر فرد متفاوت است و جراح برای انجام جراحی زیبایی بینی باید تمامی اجزا صورت را جهت رسیدن به بلوغ کامل فرد بررسی نماید. اگر پس از بررسی جراح بینی این تشخیص را داد که رشد غضروف های بینی متوقف شده است می تواند فرد اقدام به رینوپلاستی کند

انواع بینی

انواع بینی - دکتر بشارتی زاده

بینی با توجه به ویژگی ها و مشخصاتی که در هر فرد دارد جهت انجام جراحی بینی به بینی گوشتی ، استخوانی ، غضروفی تقسیم شده است.

 • بینی گوشتی به بینی اطلاق می شود که پوست ضخیم و استخوان ضعیفی داشته باشد، همچنین غدد چربی در دو طرف بینی زیاد باشد به گونه ای که با فشار دادن بینی از آن چربی خارج شود.
 • بینی استخوانی به بینی گفته می شود که پوست نازک و استخوان محکمی داشته باشد.
 • بینی غضروفی ساختمان استخوانی – غضروفی محکمی داشته و پوست نازک و متوسطی دارد.

جراحی بينی دکتر بشارتی

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

با توضیحات ذکر شده  توسط بهترین جراح بینی تهران مهم ترین تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در ضخامت پوست بینی است. بینی گوشتی علاوه بر پوست ضخیم و اسکلت ضعیفی دارد که جهت عمل بینی این نوع بینی نیاز به تقویت غضروف در قسمت نوک بینی و استحکام بخشیدن به ساختار بینی داریم که در این تکنیک عوارض جراحی بینی گوشتی همچون برگشت پذیری یا افتادگی نوک بینی گوشتی را به صفر می رسانیم.

به این صورت که غضروف اضافی را از تیغه وسط بینی ( سپتوم )، غضروف دنده یا گوش برداشته و قسمت نوک بینی قرار می دهیم تا غضروف های ناحیه نوک بینی تقویت شود. در عمل بینی غضروفی جراح به دلیل این که بینی دارای اسکلت غضروفی – استخوانی قوی تری است قدرت مانور بهتری برای ایجاد تغییر خواهد داشت.

جراحی بينی توسط دکتر بشارتی زاده

مدل های عمل بینی

به طور کلی مدل عمل بینی سه نوع است : مدل بینی طبیعی ، فانتزی یا عروسکی و نیمه فانتزی . هر یک از این مدل ها ، بسته به نوع پوست بینی و تناسب چهره بیمار و همچنین نظر پزشک متخصص جراحی بینی در تهران ، انتخاب می شوند.

 • جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی به منظور مرتفع نمودن اشکالات و عیوب ظاهری بینی در عین حفظ فرم طبیعی بینی انجام می گیرد ، به طوری که نتوان تشخیص داد بینی تحت عمل جراحی زیبایی قرار گرفته است. به طور کلی مقصود بهترین جراح بینی تهران از عمل بینی طبیعی ایجاد تناسب بین بینی و دیگر اعضای صورت همراه با حفظ عملکرد تنفسی بینی می باشد.

 • جراحی بینی فانتزی

برخی افراد خواستار جراحی زیبایی بینی با هدف کوچک نمون بیش از حد بینی می باشند ، در این موارد عمل بینی باید به نحوی انجام گیرد که به دلیل کوچک کردن بینی بیش از اندازه، فرد دچار اختلالات تنفسی نشود. در رینوپلاستی ، باید به این نکته توجه اکید شود که هدف از جراحی بینی صرفا کوچک شدن بینی نمی باشد بلکه باید به رغم رفع ایرادات بینی طی عمل، یک جراح بینی خوب در تهران عملکرد اصلی بینی و تناسب آن با سایر اجزای صورت را حفظ کند.

در جراحی بینی فانتزی حتما به تخصص و تجربه بالای جراح بيني دقت کنید، زیرا چنانچه زاویه بینی و لب بالا بیشتر شود منجر به سر بالایی شدن بیش از حد بینی یا اصطلاحا خوکی شدن آن می شود. همچنین کوچک شدن بیش از حد بینی نیز در این مدل عمل می تواند مشکلاتی در زمینه تنفس نیز پدید آورد.

جراحی بينی - بشارتی زاده

تفاوت بینی طبیعی با بینی فانتزی

تفاوت عمده میان مدل بینی طبیعی و بینی فانتزی در زاویه ایجاد شده بین نوک بینی و لب بالا می باشد. در عمل بینی طبیعی ، این زاویه 90 الی 95 درجه است که حالتی ایده آل و استاندارد می باشد، در حالیکه در جراحی بینی فانتزی زاویه میان نوک بینی و لب بالا حدودا ۱۰۵ درجه بوده و نوک بینی رو به بالا می باشد.

تفاوت بینی طبیعی با بینی فانتزی - دکتر بشارتی زاده

 • بینی نیمه فانتزی

بینی نیمه فانتزی ، خصوصیات بینی طبیعی و فانتزی را با هم دارد به نحوی که دارای قوسی جزئی در نمای نیم رخ می باشد، اما در عین حال سر بالا نبوده و فرمی ایده آل دارد. امروزه ، اکثر متقاضیان عمل بینی ، خصوصا خانم ها تمایل به داشتن این مدل بینی دارند.

جراحی درمانی بینی

یک دکتر عمل بینی خوب در تهران به جز اهداف زیبایی ، در راستای درمانی نیز اقداماتی را به انجام می رساند. برخی افراد ممکن به طور مادرزادی به عارضه هایی در بینی خود دچار باشند. یکی از معمول ترین مشکلاتی که اشخاص برای رفع ان به جراحی بینی درمانی روی می آورند ، انحراف بینی است. منحرف بودن تیغه میانی بینی بسته به میزان شدت آن موجب بروز مشکلاتی خواهد شد. در مواردی که تنفس فرد شدیداً تحت تاثیر قرار گرفته باشد ، عمل بینی بهترین راه حل است.

عمل بینی زیبایی و درمانی به صورن همزمان

شاید شما هم از ان دسته افرادی باشید که بینی تان هم از لحاظ زیبایی و هم به لحاظ فانکشنال با مشکلاتی مواجه است و این سوال در ذهن تان ایجاد شده که آیا می شود با یک عمل هر دو مشکل را برطرف نمود؟ البته که چنین امری امکان پذیر است. جراحی همزمان زیبایی و درمانی بینی را ، سپتورینوپلاستی هم می نماند؛ به ویژه اگر ایراد فانکشنال دماغ انحراف سپتوم باشد.

مزایای جراحی بینی چیست؟

جراحی رینوپلاستی دارای مزایای متعددی می باشد که به ذکر برخی از آنها می پردازیم :

 • ایجاد تعادل بین بینی و سایر بخش های صورت در عمل بینی

بینی دفرمه می تواند تعادل صورت را به هم ریخته و زیبایی سایر بخش های صورت را تحت تاثیر قرار داده و پنهان کند. بهترین جراح بینی تهران در جراحی بینی با خلق هارمونی بین بینی و سایر بخش های صورت ، این تعادل را خلق کرده و زیبایی بینی و سایر بخش های صورت را بارز تر می نماید.

 • بهبود تنفس بعد از جراحی بینی

بسیاری از افراد دچار مشکلاتی در چارچوب داخلی بینی می باشند که فرایند تنفس را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه از کیفیت عملکرد آن می کاهد. جراحی بینی با اصلاح تیغه بینی که به مانند یک دیوار جدا کننده دو سوراخ بینی عمل می کند ، مسیر جریان هوا از بینی را در موقعیت مناسبی قرار داده و شما با داشتن تنفس بهتر ، از کیفیت زندگی بهتر ، مثلاً خواب راحت تر برخوردارخواهید شد.

 • بالا رفتن اعتماد به نفس بعد از عمل بینی

یکی از بزرگ ترین مزایای عمل بینی ، بالا رفتن سطح اعتماد به نفس می باشد. بینی دفرمه همیشه عاملی برای احساس خجالت در بیمار محسوب می شود. جراحی زیبایی بینی ، با رفع این بدشکلی ، مشکل احساس خجالت را در فرد رفع کرده و به او کمک می کند تا در زمان حضور در جمع و گفتگو با دیگران ، احساس مطلوبی را نسبت به شکل زیبای بینی خود داشته باشد.

جدیدترین تکنولوژی جراحی بینی در تهران با کم‌ترین تهاجم

فرایند جراحی زیبایی بینی سه بعدی ، پروسیجری است که در آن ، جراح شما قبل از اجرای فرایند ، در طول جلسه مشاوره با استفاده از تکنولوژی طراحی سه بعدی ، شکل پیش فرض بینی شما را ترسیم می کند. به این ترتیب می توان نتیجه تقریبی فرایند عمل جراحی بینی را قبل از اجرای عملی آن ، مشاهده نمود. مزیت این فرایند این است که بیمار می تواند نتیجه جراحی زیبایی بینی خود را مشاهده کرده و در نتیجه از سطح استرس و اضطراب او کاسته می شود. همچنین دکتر عمل بینی می تواند با استفاده از این طرح ترسیم شده ، تناسبات کامل بینی با سایر بخش های صورت را در تصویر خلق شده ، مشاهده کرده و بهترین طرح درمان را ترسیم کرده و کیفیت درمان را تا حد زیادی بالا ببرد.

نمونه کارهای عمل بینی دکتر بشارتی زاده بهترین جراح بینی تهران را می توانید در گالری تصاویر یا اینستاگرام ایشان مشاهده کنید.

چه موقع نیاز به عمل جراحی ثانویه ( ترمیمی ) می باشد ؟

از سوالاتی که برای بیماران پیش می آید ، این است  که احتمال نیاز به عمل مجدد بینی چقدر است ؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت ، به طور متوسط بین 8 تا 10 درصد ، از افرادی که برای جراحی زیبایی بینی اقدام نموده اند به عمل جراحی ترمیمی نیاز پیدا می کنند. توصیه می گردد برای انجام جراحی بینی ثانویه ، هرگز پزشک تان را تحت فشار قرار ندهید و اجازه دهید تا زمان مناسب برای انجام جراحی را پزشک تان تعیین نماید. به طور معمول بهترین زمان برای انجام جراحی ترمیمی ، یک سال پس از انجام عمل بینی اولیه می باشد.

علل نیاز به انجام جراحی ثانویه

 • در صورتی که قوز بینی کامل رفع نشده باشند.
 • هنوز بینی کج باشد و انحراف آن قابل اصلاح باشد.
 • فاصله میان سوراخ های بینی زیاد باشد و موجب بروز اختلالات تنفسی شود.

لازم به ذ کر است که برای انجام جراحی بینی ترمیمی مهارت و تجربه پزشک معالج بسیار مهم و حیاتی می باشد.

جراحی بینی 2

انواع روش های عمل بینی

برای انجام عمل بيني با توجه به شرایط بیمار و صلاح دید بهترین جراح بینی تهران ، از دو روش باز و بسته استفاده می شود.

 • عمل بینی بسته

در عمل به روش بسته هیچ برشی بر روی پوست بینی ایجاد نمی شود؛ بلکه جراح با استفاده از ابزارهای مخصوص پوست را از اسکلت بینی جدا کرده ، و تغییرات لازم را اعمال می کند. به دلیل ایجاد برش های جراحی بینی در ناحیه پوست بیمار در روش باز، مدت زمان بهبودی بعد از جراحی در این روش بیشتر از روش بسته می باشد؛ همچنین در روش باز میزان کبودی و ورم بیشتری بعد از جراحي بيني در بیمار ایجاد می شود، اما با توجه به مزایایی که روش باز دارید دکتر بشارتی زاده از آن استفاده می کند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

انواع روش های جراحی بینی - دکتر بشارتی زاده

 • عمل بینی باز

در عمل به روش باز ، یک برش بر روی پایه میانی بینی ( کلوملا ) ایجاد می شود ، تا بهترین جراح بینی در تهران بتواند به راحتی پوست را اسکلت بینی جدا کرده و تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی ، اعمال کند. قابل ذکر است در این روش جراحی بینی ، جراح می تواند به راحتی ایرادات بینی را مشاهده کند و تغییرات را با کیفیت و دقت بیشتری بر روی بینی انجام دهد به گونه ای که میزان عدم تقارن در بینی و سوراخ های آن ، بعد از عمل بینی به حداقل برسد.

از این رو روش باز ، بهترین روش جراحی زیبایی بینی ، در بینی هایی است که دارای ایرادات زیادی هستند و همچنین مناسب ترین روش برای عمل محسوب می شود، که برای استحکام بخشیدن به بینی نیازمند پیوند گرافت های غضروفی هستند، مانند عمل بینی ترمیمی یا عمل جراحی بینی گوشتی. شاید این سوال در ذهن برخی ایجاد شود ، که آیا جای بخیه بر روی پوست باقی می ماند که باید بگوییم خیر ، با گذشت زمان جای بخیه به صورت کامل رفع می شود.

 • آلار پلاستی

آلار پلاستی یکی از به روز ترین متدهای حوزه جراحی بینی است. در این فرایند ، سوراخ های بینی تغییر شکل داده می شوند و در طول آن ، جراح غضروف نوک بینی را تغییر داده و ارتفاع پایه آلار را تغییر می دهد.

آمادگی برای عمل جراحی بینی

قبل از جراحی بینی در تهران نکاتی وجود دارد که باید حتماً باید با هدف دستیابی به یک نتیجه موفقیت آمیز از عمل بینی ، به مرحله اجرا در آورده شود. این نکات ، شامل موارد زیر می باشد:

 • انتخاب جراح بینی در تهران که با تجربه و صاحب تخصص باشد
 • مشاوره دقیق جهت کسب اطلاعات کافی در خصوص فرایند عمل بینی ، اقدامات قبل و مراقبت های بعد از رینوپلاستی
 • انجام آزمایشات توصیه شده توسط بهترین جراح بینی تهران
 • اجتناب از مصرف داروها ، مکمل ها ، ویتامین ها و هر آنچه جراح ، آن را به عنوان یک فاکتور مختل کننده جراحی معرفی کرده است.
 • تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی متناسب با توصیه پزشک در هفته های منتهی به روز جراحی بینی
 • مصرف میوه و سبزیجات تازه حاوی آنتی اکسیدان فراوان
 • کاهش مصرف کربوهیدرات ها
 • مصرف پروتئین کافی برای کمک به ساخت بافت ماهیچه ای
 • اجتناب از مصرف فست فودها
 • مصرف آب و مایعات فراوان

پزشک در فرایند ارزیابی بینی بیمار چه اقداماتی را انجام می دهد؟

در فرایند ارزیابی سیستماتیک بینی ، جراح اقداماتی را برای بالاتر بردن ضریب اطمینان از اجرای بی خطر و ایمن عمل بینی ، انجام می دهد. او سوالاتی را در خصوص انگیزه شما برای جراحی بینی می پرسد. سوابق پزشکی شما را بررسی کرده و در خصوص مشکلاتی از قبیل انسداد بینی ، ترشحات غیر عادی بینی ، بویایی غیر نرمال ، سردرد و سایر مشکلات مرتبط با ناحیه بینی تان ، کسب اطلاعات می نماید. سوابق دارویی شما را بررسی کرده و معایناتی را از قبیل آنالیز سپتوم ، حفره های بینی ، پلیپ ، مخاط بینی ، مقاومت ساختارهای بینی و پشت بینی ، انجام می دهد. او صورت بیمار را آنالیز می کند تا هارمونی بهتری را در حین عمل بینی ، بین این اندام و سایر بخش های صورت ایجاد کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. حداقل دو هفته قبل از عمل؛ باید از مصرف آسپرين و پروفن كه خونريزی را تشدید می كنند، جلوگیری شود.
 2. اگر فرد قبل از عمل بینی به سرماخوردگی مبتلا شود، بايد انجام جراحی را چند هفته به تاخیر بیاندازد.
 3. به طور کلی مقصود از اعمال زیبایی ، بهبود وضعیت ظاهری می باشد نه رسيدن به زیبایی مطلق ؛ لذا به توصیه بهترین دکتر عمل بینی تهران متقاضیان باید از این عمل زیبایی انتظار معقول داشته و واقع بین باشند.
 4. امتناع از سيگار كشيدن از دو هفته قبل تا بعد از عمل جراحی دماغ ضروری می باشد؛ زیرا دخانیات، سبب بروز اختلال در اکسیژن رسانی خون شده و علاوه بر این که سلامت فرد را در حین جراحی بینی به مخاطره می اندازند، بعد از عمل نیز فرآیند بهبودی را مختل کرده و موجب بروز اختلال در روند ترمیم زخم ها می شوند.
 5. از 8 ساعت قبل از عمل ؛ باید از خوردن و نوشیدن خودداری گردد، چرا که ناشتا بودن در روز عمل دماغ از ملزومات این جراحی می باشد.

انتخاب جراح بینی

یک جراح بینی متبحر می تواند علاوه بر حفظ زیبایی بینی نسبت به استانداردها و شاخصه های جراحی و رفع مشکلات تنفسی و ساختاری ، بینی را زیبا و خوش فرم در تناسب با سایر اجزا صورت جراحی و جذابیت چهره را به فرد اهدا کند. بررسی تجربه بالا و تخصص جراح بيني به همراه مشاهده نمونه جراحی بینی های انجام شده و بررسی نداشتن مشکلات تنفسی بیماران بعد از عمل بینی می تواند به شما جهت انتخاب بهترین جراح بینی کمک کند. زیرا که بینی از اعضای مهم بدن است که نقش اساسی در تنفس و زیبایی چهره دارد.

روش انتخاب بهترین جراح بینی

میزان رضایتمندی از نتیجه عمل بینی ، تا حد زیادی به مهارت و تجربه جراح بینی بستگی دارد. بنابراین قبل از هر گونه اقدام برای عمل جراحی بینی در تهران و در اولین گام ، باید بهترین جراح بینی را انتخاب کنید. توصیه های زیر به شما در پیدا کردن جراح خوب کمک می کنند :

 • در مرحله نخست ، پرس و جو از آشنایان و دوستانی که دماغ خود را عمل کرده اند و اطلاع یافتن از میزان رضایت آن ها از نتیجه عمل ، می تواند شما را در یافتن جراح خوب یاری کند.
 • همچنین می توانید موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی بهترین جراح بینی را جستجو نمایید.
 • برای اطمینان از انتخاب خود می توانید نمونه کارهای جراح بيني را در صفحه اینستاگرام یا گالری تصاویر سایتش مشاهده کنید.
 • در نهایت با مراجعه حضوری به مطب جراح انتخابی خود ، از نزدیک با بیماران قبلی او ملاقات نمایید و میزان رضایتمندی آن ها ، از عمل شان را بسنجید و با شرکت در جلسه مشاوره قبل از عمل دماغ ، درباره انتظارات و توقعات خود از نتیجه عمل بینی با جراح گفتگو نمایید.

مراحل جراحی بینی در اتاق عمل

مرحله اول : بخش پیش جراحی بینی

در صبح روز جراحی، بهترین دکتر عمل بینی در تهران ؛ بیمار را در اتاق پیش جراحی بینی ملاقات می کند. در این اتاق، بر روی بینی بیمار یخ قرار داده می شود. قرار دادن یخ بر روی بینی بیمار قبل از جراحی، از دو جهت سودمند است:

 1. یخ باعث می شود که رگ های خونی منقبض شوند. این انقباض رگ های خونی، به طور موقتی، جریان خون به بینی را متوقف می کند. همین امر باعث می شود که خون کمتری در طول روند عمل بینی از دست برود و کبودی کاهش یابد.
 2. یخ گذاشتن روی بینی از شدت تورم بعد از جراحی بینی می کاهد.

مرحله دوم : اتاق عمل بینی

وقتی بیمار به اتاق عمل وارد می شود، متخصص بیهوشی، او را بیهوش می کند. لوله تنفس با چسب پزشکی، در وسط لب پایین ثابت می شود. زمانی برای قرار گرفتن بیمار در حالت بیهوشی کامل، در انتظار سپری می شود. در این مدت، همه پرسنل اتاق عمل برای جراحی بینی در تهران مهیا می شوند.

مرحله سوم : تمیز کردن و استریل نمودن بینی و صورت قبل از جراحی دماغ

صورت و بینی با بتادین رقیق شده بمنظور استریل کردن صورت و بینی، تمیز می شود. ملحفه های استریل بر روی بدن و اطراف سر بیمار، کشیده می شوند.

مرحله چهارم : برداشت غضروف از سایر نواحی بدن در صورت نیاز در جراحی بینی

در صورت نیاز، پزشک از سایر نواحی بدن غضروف برداشت می کند. این نواحی یکی از قسمت های زیر می باشد:

 1. غضروف سپتوم
 2. غضروف گوش
 3. غضروف دنده

برداشت غضروف برای جراحی بینی

در صورت نیاز به غضروف، قبل از شروع عمل جراحی بینی، دنده از نواحی فوق الذکر تهیه می شود. علت برداشت غضروف قبل از شروع عمل بینی این است که نواحی دیگر بدن نسبت به بینی، استریل تر هستند، یعنی سطح آسیب پذیری و حساسیت آنها در برابر ابتلا به عفونت، کمتر است. به این ترتیب، پزشک از قرار گرفتن بینی در برابر عفونت، پیشگیری می کند.

مرحله پنج : انجام عمل بینی

پوست، چربی، و ماهیچه بینی کنار زده می شود و دسترسی به چارچوب استخوانی و غضروفی فراهم می گردد. این کار از طریق ایجاد یک برش کوچک در پوست بین سوراخ های بینی در ستونچه بینی، انجام می شود. برش های دیگر، در داخل بینی ایجاد می شوند. این امکان دسترسی به ساختار داخلی بینی را فراهم می آورد.

مرحله ششم : تغییر دادن چارچوب استخوانی و غضروفی

بمنظور باز کردن مجاری عبور هوا و بهبود دادن تنفس و نیز بالا بردن کیفیت ظاهری بینی، تغییراتی در چارچوب بینی، شکل داده می شود. برخی روندهای قابل اجرا در این مرحله جراحی بینی عبارتند از:

 1. برداشتن غضروف و استخوان اضافی
 2. اضافه کردن غضروف به بینی بمنظور تقویت یا صاف کردن بینی
 3. شکل دهی غضروف بینی با هدف بهبود کانتور
 4. باریک کردن بینی پهن
 5. نازک کردن پوست بینی
 6. باریک کردن سوراخ های بینی
 7. باز کردن مجاری تنفسی

مرحله هفتم : بستن برش ها بینی بعد از جراحی بینی

تمام برش های جراحی بینی در داخل و اطراف آن با ظرافت و دقت بسته می شوند. علت به کار گیری ظرافت در بستن برش ها جلوگیری از ایجاد جای زخم در بینی می باشد.

مرحله هشتم : گچ گرفتن بینی و پانسمان آن بعد از عمل جراحی بینی

بعد از تکمیل عمل بینی ، گچ یا اسپلینت در بخش خارجی بینی، قرار داده می شود. هدف از قرار دادن گچ، ثابت نگه داشتن غضروف و استخوان و به طور کلی، چارچوب تازه شکل داده شد در موقعیت جدید می باشد . همچنین، گچ از متورم شدن بینی نیز جلوگیری می کند.

نتیجه جراحی بینی در تهران

قبل از انجام عمل بينی نمی توان به طور حتم درباره نتيجه ای که به دست خواهد آمد نظر داد، زيرا در اين امر موارد زيادی از جمله جنس پوست بينی رعایت نکات بعد از عمل و غیره دخالت دارند. علاوه بر آن ميزان تبحر و توانایی دکتر جراحی بینی نيز در این مقوله تاثير بسزایی دارد.

جراحی بینی با لیزر

لیزر یک تکنولوژی پیشرفته در حوزه های مختلف از جمله فیلد پزشکی می باشد. ولی در حوزه جراحی بینی ، حقیقت این است که برای تغییر شکل بینی ، انجام جراحی زیبایی لازم است. رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های مختلف باز یا بسته انجام می شود و از لیزر بعنوان یک درمان حداقل تهاجمی برای خلق تغییراتی در بخش سطحی پوست بینی یا ایجاد برش های مورد نیاز در طول فرایند عمل بینی استفاده می شود. مشکلاتی از قبیل اسکار در سطح پوست بینی ، با استفاده از تکنولوژی لیزر قابل درمان می باشد. لیزر با استفاده از پرتوهای ساطع شده از یک دستگاه مخصوص با طول موج های مشخص ، کاربردهای خود را انجام می دهد. همانطور که شرح داده شد ، لیزر در انجام فرایند جراحی دماغ ، کاربردهای جزئی دارد و اصل این فرآیند باید به دست جراح با تجربه و ماهر بینی ، انجام شود.

نظرات در مورد دکتر بشارتی زاده جراح بینی

بسیاری از مردم می خواهند بدانند که مردم درباره دکتر بشارتی زاده نظرات شان چیست، برای کسب آگهی در این خصوص می توانید به صفحه اینستاگرام خانم دکتر بشارتی زاده مراجعه کنید و در آنجا نظرات و رضایت های بیمارانی که توسط ایشان در تهران جراحی بینی شده اند را مطالعه کنید.

تمیز کردن بینی بعد از جراحی بینی

با توجه به جمع شدن خون خشک شده در اطراف و داخل بینی بعد از رینوپلاستی ، تمیز کردن بینی یک الزام بوده و از طرفی با توجه به حساس بودن بینی بعد از عمل ، ملاحظاتی وجود دارد که در زمان تمیز کردن این اندام باید مد نظر قرار داده شود. در طول روزهای اول بعد از رینوپلاستی در داخل بینی شما تامپون قرار دارد و بیرون بینی شما گچ گرفته شده است. بنابراین شما نمی توانید بینی را از داخل و خارج تمیز کنید. البته در طول یک دوره یک هفته ای بعد از جراحی ، اسپلینت داخلی و خارجی برداشته می شود و شما می توانید تمیز کردن بینی را آغاز کنید.

برای تمیز کردن داخل بینی می توانید از محلول سالین یک هفته بعد از عمل بینی استفاده کنید. یکی از راه های ساده برای تمیز کردن بینی با محلول سالین ، استفاده از یک سرنگ بدون سوزن است. سرنگ را پر از محلول سالین کنید و نوک آن را در یکی از سوراخ های بینی قرار دهید. محلول را به سمت داخل سوراخ بینی هدایت کنید به طوریکه از سوراخ دیگر بینی بیرون بزند. مراقب باشید محلول وارد گلو نشود. همین کار را در سوراخ دیگر بینی تکرار کنید. محلول سالین را می توانید از داروخانه های محلی تهیه کنید. همچنین می تواند آن را با استفاده از یک فنجان آب جوشیده خنک شده و نصف قاشق چایخوری نمک نیز تهیه کنید.

تمیز کردن داخل بینی نباید تنها دغدغه شما باشد. بیرون بینی نیز به تمیز کردن نیاز دارد. در زمان تمیز کردن داخل و خارج بینی باید مراقب باشید که هیچ آسیبی به بافت بینی شما وارد نشود. برای تمیز کردن بیرون بینی ، یک دستمال تمیز را مرطوب کرده و به آرامی شروع به تمیز کردن بخش خارجی بینی کنید. استفاده از آب گرم برای مرطوب کردن دستمال می تواند به نرم شدن پوست نیز کمک کند.

بعد از کشیده شدن بخیه ، شستن بینی بلامانع است. همانطور که قبلاً گفته شد باید فرایند شستشوی بینی را با ملایمت انجام دهید. بعد از 6 هفته تورم بینی به میزان قابل ملاحظه ای از بین رفته است و شما می توانید شستشوی بینی را طبق روال معمول دنبال کنید.

جراحی بینی + دکتر بشارتی زاده

شکستگی بینی

همه ما در طول زندگی خود با حوادثی مثل زمین خوردن ، تصادف و یا برخورد در ورزش مواجه شده ایم. برخی مواقع طی این اتفاقات به صورت و بینی افراد صدمه وارد شده و منجر به شکسته شدن بینی آن ها می گردد. به این ناهنجاری فرکچر نیز گفته می شود و بهترین جراح بینی تهران برای برطرف کردن آن اقداماتی را صورت می دهد. این اقدامات شامل جا انداختن این عضو به صورت دستی و یا ترمیم آن به وسیله جراحی بینی می باشد. این پروسیجر می تواند هم از جنبه زیبایی و هم از جنبه عملکردی تغییرات مثبتی را در بینی بیمار ایجاد نماید.

برای اینکه تشخیص دهید در نتیجه ضربه ، شکستگی ایجاد شده یا خیر باید به برخی نشانه ها توجه نمایید. از بارزترین علائم وقوع فرکچر ، می توان به کج شدن این عضو اشاره کرد که به صورت بصری قابل مشاهده می باشد. دیگر نشانه ها شامل درد زیاد در بینی و کل صورت ، خون دماغ شدن ، انسداد سوراخ های بینی ، بروز کبودی و تغییر رنگ پوست ، متورم شدن و شنیده شدن صدای تق تق از این عضو می شود.

زمانی که با این دست از نشانه ها رو به رو شدید ، هرچه سریع تر به یک جراح بینی خوب در تهران مراجعه نمایید تا معضلات به وجود آمده صدمات جبران ناپذیری را بر جای نگذارند. توجه داشته باشید که گاهی اوقات فرکچر با آسیب به گردن همراه است ، لذا مراجعه به مراکز درمانی ضروری می باشد. پزشک نیز برای تشخیص این مشکل اقداماتی را به انجام می رساند. اولین و ابتدایی ترین کار ، معاینه فیزیکی می باشد ؛ البته اگر درد بیمار زیاد بود از بیحسی موضعی کمک گرفته خواهد شد. در صورتی که ورم زیاد باشد ، فرد باید چند روز منتظر مانده و سپس به مطب مراجعه نماید ، در کیس هایی که شدت صدمه زیاد باشد نیز از تصویربرداری X ray استفاده خواهد شد تا مشخص شود به جراحی بینی نیازی هست یا خیر.

ورزش بینی

بهترین دکتر عمل بینی در تهران ، دکتر روزینا بشارتی زاده ، در این بخش از مقاله برای شما شرح می دهد که چگونه می توان کبودی و تورم بعد از پروسیجر عمل دماغ را از طریق ورزش دادن بینی ، کاهش داد. ورزش های بینی که اغلب اوقات تحت عنوان ورزش های دیجیتال نیز خوانده می شوند ، بعنوان بخشی از دستورالعمل های بعد از جراحی بینی در مسیر پیشرفت فرایند ریکاوری ، مورد استفاده قرار می گیرند. ورزش بینی معمولاً شامل حرکات ماساژ می باشد که بر روی استخوان های بینی ، عمدتاً بعد از عمل بینی ترمیمی ، اعمال می شود. در طول فرایند های شکل دهی ، نقاطی که شکستگی استخوان در طول روند جراحی ، در آنها ایجاد شده است ، بیشترین بهره را از این تکنیک برده و نتایج مطلوب از فرایند درمان حاصل گردیده و بعد از درمان ، بیمار راضی و خشنود خواهد بود. البته در مسیر اجرای ورزش بینی ، دستورالعمل هایی از سوی متخصص فوق حرفه ای ، توصیه می شود تا بیشترین سطح مراقبت از بینی و تاثیر گذاری حاصل از اجرای این فرایند ، حاصل شود.

ورزش بینی ، در ساده ترین شکل خود ، به تکمیل فرایند باریک شدن بینی پهن در طول عمل بینی زیبایی ، کمک می کند. ورزش های بینی برای کمک به کانتور بیشتر بینی در طول فرایند ریکاوری بینی ، انجام می شود. بعد از بازسازی استخوان های بینی هر بیمار ، گچ بینی بر روی ناحیه درمان ، با هدف محدود کردن حرکت و سازگار شدن بینی با موقعیت جدید خود ، مورد استفاده قرار می گیرد. استخوان های بینی بیمار در حالت طبیعی ، به بازگشت به موقعیت اولیه خود تمایل دارند. این استخوان ها به مدت 6 الی 8 هفته  بعد از عمل زیبایی بینی ، حساس و آسیب پذیر بوده و برای سازگار شدن با موقعیت جدید ، به زمان و مراقبت نیاز دارند.

تکنیک ورزش بینی بعد از عمل جراحی بینی

همانطور که در بالا اشاره شد ، در ورزش بینی پس از جراحی بینی ، برای کمک به استخوان های اصلاح شده بینی جهت تثبیت در موقعیت جدید خود ، فشار ملایمی در نواحی استراتژیک وارد می شود. پزشک در مرحله آموزش ورزش بینی ، به بیمار خود می گوید که بهتر است از انگشت شست برای ورزش بینی استفاده شود چون فشار در سطح وسیع تر و به شکلی مستقیم بر روی استخوان های بینی ، وارد می شود. این فشار تنها به سمت داخل و در بخش میانی بینی ، عمدتاً در یک سوم فوقانی پل بینی ، اعمال می شود. از فشار آوردن به بخش بالایی پل بینی خودداری کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن ، حفظ موقعیت صحیح انگشت شست ، درست زیر صفحه پل بینی ، بسیار حائز اهمیت است.

بهترین جراح بینی تهران به بیمار توصیه می کند تا این فشار را به سمت پایین هدایت کند. مدت زمان حفظ وارد آوردن فشار در این وضعیت ، 10 ثانیه تا تقریباً یک دقیقه است. در طول یک روز ، بسته به توصیه پزشک ، این ورزش 25 الی 40 بار در طول روز تکرار می شود. دستیابی به تقارن و پایداری بینی ، نکته کلیدی در نقطه کانونی صورت یعنی بینی می باشد. بزرگ ترین مزیت ورزش بینی بعد از عمل جراحی بینی ، این است که حقیقتاً می توان نتیجه جراحی را بهبود بخشیده و به بهترین زیبایی در فرایند جراحی ، دست پیدا کرد. شکل دهی مجدد بینی ، یک تلاش گروهی و همکارانه بین جراح بینی و بیمار می باشد. متغیرهای بسیاری در تحقق این فرایند دخیل می باشند. زمان بندی دقیق و تکنیک مناسب می تواند رضایت بیمار را ارتقا داده و عمل بینی را به یک تجربه رضایت بخش تبدیل کند.

چگونه ورم بعد از جراحی بینی را مهار کنیم؟

ورم بعد از عمل بینی از روز سوم افزایش یافته و در روز پنجم به اوج خود می رسد. پس از آن به تدریج کاهش می یابد. در ادامه ، اقداماتی که می تواند در کاهش تورم و التهاب بعد از عمل بینی مفید واقع شود شرح داده شده است:

 • از کیسه یخ در طول 24 ساعت اول بعد از عمل بینی در زیر چشم ها و اطراف بینی استفاده کنید.
 • در هنگام خوابیدن ، در زیر سر دو بالش قرار دهید تا زاویه قرار گرفتن بدن شما 45 درجه باشد.
 • از انجام فعالیت های فیزیکی خودداری کنید.
 • از نور خورشید ، حرارت ، نور کامپیوتر به دلیل پرتوهای ماوراء بنفش که بسیار التهاب زا هستند خودداری کنید.
 • چسب زدن را به درستی انجام دهید.

بخش عمده تورم در طول سه هفته اول بعد از جراحی ، فروکش می کند ولی بخش باقی مانده ، به شش ماه زمان برای فروکش کردن نیاز دارد. بعد از جراحی بینی بمنظور مشاهده بهترین نتیجه ممکن و عدم بروز مشکل ، بیمار باید اقدامات بعد از عمل بینی را که توسط جراح بینی توصیه شده است ، با دقت هر چه تمام تر اجرا نماید.

رابطه جنسی بعد از عمل بینی

جراحی بینی به عنوان یک فرایند ظریف و حساس تنها به اتاق عمل ختم نمی شود و بیمار مسئولیت ها و ماموریت هایی را بعد از فرایند درمان بر عهده دارد. به همین دلیل فعالیت هایی از قبیل فعالیت های فیزیکی سنگین تا مدتی ممنوع می باشد. یکی از این فعالیت های فیزیکی ، رابطه جنسی است. علیرغم اینکه تصور می شود رابطه جنسی هیچ ارتباطی با بینی ندارد ولی لازم است بدانید که این رابطه باعث تغییر سطوح برخی هورمون ها در بدن شده و به علاوه فشار خون ار تحت تاثیر قرار می دهد. فشار خون بالا در طول دوره ریکاوری ، یک خطر جدی برای بینی تازه جراحی شده محسوب می شود چراکه باعث آسیب دیدن رگ ها در این ناحیه شده و احتمال خونریزی  مختل شدن نتیجه جراحی بینی را به همراه خواهد داشت.

همچنین در طول رابطه جنسی ، ممکن است ضربه ناخواسته ای به بینی وارد شود. بینی در طول دوره ریکاوری ، به مراقبت جدی نیاز دارد. هر گونه ضربه احتمالی هر چند جزئی می تواند نتیجه زیبای جراحی شما را دستخوش آسیب دیدگی کند. مدت زمان توصیه شده برای اجتناب از رابطه جنسی توسط بهترین جراح بینی در تهران بعد از جراحی بینی تقریباً دو هفته می باشد. البته ، همیشه باید به صدای بدن تان گوش کنید. بدن با بروز علامی به شما اعلام می کند که آیا برای انجام برخی فعالیت ها ، آمادگی لازم را دارد یا خیر. هورمون آدرنالین ترشح شده در طول رابطه جنسی باعث افزایش تورم و خونریزی می شود. بینی به یک دوره شش ماهه برای بهبود کامل نیاز دارد. در طول این دوره ، روابط جنسی خود را در سطح ملایم حفظ کنید تا بدن شما از زمان لازم برای دستیابی به بهبود نهایی برخوردار باشد.

عوارض جراحی بینی

دامنه گستردگی عارضه بعد از عمل بینی ، دارای ارتباط مستقیم، با مهارت و تجربه پزشک می باشد. هر چه انتخاب جراح با دقت بیشتری انجام شود و کیفیت عملکرد جراح، بالاتر  باشد، بالطبع عوارض عمل بینی ، بسیار محدود تر خواهند بود.

عوارض جراحی بینی

برخی عوارض جانبی مرتبط با جراحی بینی عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت ناشی از عدم رعایت دستورالعمل های جراح در دوره ریکاوری
 • حساسیت به داروی بیهوشی
 • عدم تقارن بینی و پره های ان
 • ایجاد سوراخ در سپتوم بینی
 • اسکار قابل رویت در ظاهر بینی

آیا جراحی بینی خطرناک است؟

عمل بینی مانند هر فرایند عمل دیگری عوارضی را به دنبال دارد. گاهی در صورت سپرده شدن فرایند به دست یک جراح که از مهارت لازم در این زمینه برخوردار نیست ، عوارض بعد از رینوپلاستی ، به فاکتورهای خطر آفرینی تبدیل می شوند. خطرناک بودن یا بی خطر بودن فرایند عمل جراحی زیبایی بینی ، فاکتوری است که می توان آن را مستقیماً به مهارت و دانش جراح نسبت داد. زمانی که عمل جراحی بینی به دست یک جراح خوب بینی در تهران سپرده شود ، می توان با اطمینان ، این پروسیجر را به عنوان یک فرایند بی خطر معرفی کرد.

فیلم جراحی بینی 

اسپلینت یا گچ بینی

اسپلینت بینی یا گچ بینی یکی از مهم ترین جنبه های ریکاوری رینوپلاستی می باشد. گچ بینی بعد از جراحی بینی به بیمار کمک می کند تا زودتر بهبود پیدا کند. در اینجا پاسخ برخی سوالات رایج در خصوص نقش گچ بینی در فرایند ریکاوری رینوپلاستی را ارائه می دهیم.

آیا گچ در داخل بینی قرار داده می شود یا در خارج بینی است؟

بهترین جراح بینی تهران می تواند گچ بینی را در داخل و خارج بینی بعد از عمل بینی قرار دهد. در بیشتر موارد ، یک اسپلینت کوچک در خارج بینی به همراه پانسمان قرار داده می شود. این اسپلینت ، کوچک بوده و دارای ساختار محکمی می باشد و در واقع نقش گچ بینی را ایفا می کند. گاهی اوقات اسپلینت ها بعد از جراحی بینی در داخل بینی قرار داده می شوند. اسپلینت های داخلی در زمان شکل دهی سپتوم ، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. شکل اسپلینت های داخلی درست شبیه اسپلینت خارجی بوده و تنها اندازه آن اندکی کوچک تر است. هدف از قرار دادن اسپلینت در داخل بینی ، کمک به حفظ چارچوب داخلی می باشد.

تامپون بعد از جراحی بینی

تامپون یک بانداژ نرم و اسفنجی است که در اکثر موارد به یک نخ پانزده سانتی متری متصل است. این نخ به جا به جا کردن و بیرون آوردن تامپون کمک بسیاری می کند. بهترین جراح بینی تهران معمولا قبل از اینکه بخواهد این وسیله را داخل بینی قرار دهد ، آن را به پماد آنتی بیوتیک یا لیدوکائین آغشته می نماید. این امر از خونریزی بعد از عمل جراحی جلوگیری می نماید. معمولا در پروسیجرهایی که تیغه بینی اصلاح شده باشد ازتامپون استفاده می شود تا از بروز هماتوم جلوگیری شود.

اندازه این ابزار بین پانزده تا سی سانتی متر است. اما برخی از آن ها در اندازه پنج تا هشت سانتی متر نیز وجود دارند. تامپون های استفاده شده بعد از عمل بینی انواع مختلفی نیز دارند و بسته به تصمیم پزشک و نیازهای شما ، انتخاب می شوند. این وسیله می تواند از جنس پنبه ، گاز استریل یا فوم باشد. در گذشته تامپون ها بزرگ بودند و بیرون آوردن آن ها برای بیمار دردناک بود ؛ اما امروزه از اندازه های کوچک تری استفاده می شود تا در هنگام بیرون آوردن ، دردی برای زیباجو ایجاد نشود. برخی تامپون های استفاده شده در جراحی بینی ، از نوع سوراخ دار هستند  تا در تنفس بیمار مشکلی ایجاد نگردد.

مهم ترین مزیت تامپون ، کنترل خونریزی با ایجاد فشار روی رگ های خونی می باشد. دومین مزیت این است که به علت استفاده از پماد آنتی بیوتیک ، سوراخ های بینی نرم و خیس می مانند. سومین مورد ، این است که سپتوم بینی بدون حرکت سرجای خود می ماند و از بروز هماتوم در آن نیز جلوگیری می شود.

تامپون ها هیچ عیب و ایرادی ندارند و تنها ممکن است منجر به خشکی دهان شوند. از آنجایی که داخل بینی پر است ، مجبور می شوید از دهان تنفس کنید و به همین دلیل گلو و دهان خشک می شود.

هدف استفاده از اسپلینت بینی

همانطور که در بالا ذکر شد ، اسپلینت ها نقش گچ را بازی می کنند. آنها ساختاری را شکل می دهند که به استخوان ها و غضروف کمک می کند تا در موقعیت جدیدشان در طول فرایند بهبود ، باقی بمانند. همچنین اسپلینت ها مانعی را بین بینی و نیروهای خارجی ایجاد کرده و از بینی در برابر آسیب های احتمالی مراقبت می کنند. نهایتاً ، اسپلینت ها به کاهش تورم پس از جراحی بینی کمک می کنند. البته ، بخشی از تورم ، اجتناب ناپذیر است ، ولی اسپلینت ها از غیر قابل کنترل شدن تورم و التهاب جلوگیری می کنند.

گچ بینی چه مدت بعد از عمل جراحی باید بر روی بینی بماند؟

گچ یا اسپلینت بینی باعث بروز اندکی درد می شود. همچنین تا زمانی که روی بینی هستند ، مانع دیده شدن شکل واقعی بینی می شوند. بنابراین ، اشتیاق بیمار برای برداشته شدن گچ بینی و دیده شدن شکل جدید بینی طبیعی است. اسپلینت ، نقش مهمی را در ریکاوری بعد از عمل جراحی بینی ایفا می کند. اسپلینت باید به دست یک دکتر خوب عمل بینی در تهران برداشته شود. در بیشتر موارد ، گچ بینی حدوداً یک هفته بعد از جراحی برداشته می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

برای این که نتیجه حاصل از عمل رضایت بخش باشد، رعایت مراقبت های پس از عمل بینی حائز اهمیت است :

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر بشارتی زاده

 1. استفاده از كيسه يخ برای بهتر شدن ورم دور چشم در 48 ساعت اول ، می تواند از ورم بعد از عمل و کبودی ناشی از عمل بینی بکاهد.
 2. برای بهبود تنفس، می توان به مدت چند هفته با سرم نمکی داخل بينی را شستشو داد.
 3. تا چند وقت بعد از عمل؛ حفاظت از بينی در برابر اصابت هر گونه ضربه، امری ضروری است.
 4. در هفته های اول پس از جراحی بینی ، باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهيز شود.
 5. از انجام ورزش های سنگين تا زمانی که پزشک معالج توصیه کرده باید اجتناب گردد.
 6. تا 4 روز بعد از عمل ، باید از خوردن غذاهایی كه به جويدن طولانی نياز دارند پرهيز شود و بعد از آن خوردن تمامی مواد غذایی بلامانع است.
 7. تنها نکته ای که در زمینه تغذیه بعد از جراحی رینوپلاستی باید رعایت گردد ، این است که از مصرف نمک و برخی ادویه ها ؛ همچون فلفل تا مدتی پس از عمل زیبایی دماغ پرهیز شود.
 8. در طول هفته اول پس از عمل بینی ، باید از حركات شديد صورت در حین خنده و گريه پرهيز گردد.
 9. استحمام بعد از عمل تا زمانی که گچ بر روی بینی قرار دارد ، ممنوع است.

شما همراهان گرامی می توانید با رعایت صحیح اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی توصیه شده توسط بهترین جراح بینی تهران به نتایجی ایده آل از این عمل دست یافته و دوران نقاهت خود را نیز به خوبی پشت سر بگذارید.

چسب زدن بینی بعد از جراحی

برای چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی و برداشته شدن گچ ، طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. چربی پوست بینی را با استفاده از آب و صابون و پس از آن با الکل و پنبه با ملایمت تمیز کنید.
 2. چسب را به 4 تکه 3 الی 5 سانتی متری بریده و از سمت بالا به پایین بگونه ای که تکه های چسب ، همدیگر را همپوشانی کنند ، بر روی بینی بچسبانید.
 3. یک قطعه چسب را به طول 10 الی 12 سانتی متر بریده و به شکل U در زیر بینی و طرفین آن بچسبانید. مراقب باشید سوراخ های بینی مسدود نشود.

برداشتن چسب بینی

اجرای دقیق برداشتن چسب بینی ، به اندازه چسب زدن به بینی ، حائز اهمیت است. همانطور که می دانید ، یکی از اهداف چسب زدن بعد از جراحی بینی ، کمک به پوست برای سازگار شدن با شکل جدید بینی می باشد. به همین دلیل باید مراقب باشید تا در زمان جدا کردن چسب ، کشش در زمان جدا کردن چسب باعث آسیب دیدن به بینی نشود. چسب را خیس یا چرب کنید تا هیچ فشاری در حین جدا کردن ، به آن وارد نشود.

استحمام بعد از جراحی بینی - دکتر بشارتی زاده

استحمام بعد از جراحی بینی

یکی از سوالات رایج بعد از عمل بینی ، نحوه استحمام می باشد. حمام کردن باید به شیوه ای انجام شود که چسب و گچ بینی ، آسیبی نبیند و خیس نشود. از طرفی بیمار باید این گچ بینی را 7 روز دست نخورده تحت مراقبت قرار دهد. خیس شدن گچ بینی مشکلاتی از قبیل خارش بینی و سست شدن گچ بینی را به همراه خواهد داشت. برای شروع ، دقت داشته باشید که شما در دوره بهبود بعد از جراحی بینی داروی مسکن مصرف می کنید و احتمال حالت خواب آلودگی در شما زیاد است. بمنظور اجتناب از خطر زمین خوردن در حین حمام کردن ، از یکی از اعضای خانه بخواهید تا کنار شما و مراقب تان باشد.

 • برای اینکه دچار سرگیجه نشوید ، با آب ولرم حمام کنید.
 • سرتان را خم نکنید.
 • به توصیه جراح خوب بینی در تهران حتی المقدور تا دو روز پس از جراحی بینی حمام نروید.
 • از دوش های دستی استفاده کرده و از یکی از اعضای خانواده بخواهید تا موهای شما را به روش شستشوی مو در آرایشگاه ، بشوید.
 • بدن تان را با استفاده از اسفنج مخصوص حمام کردن بشویید و تمیز کنید.
 • روزی که قرار است گچ بینی تان برداشته شود ، قبل از مراجعه به پزشک ، حمام کنید و اجازه بدهید آب بر روی گچ بینی تان جریان پیدا کند. این اقدام به شل شدن گچ و راحت تر جدا شدن آن کمک می کند.
 • بعد از برداشته شدن گچ بینی به راحتی می توانید با چسب بینی حمام کنید و بعد از خروج از حمام ، چسب بینی را با باد ملایم سشوار خشک کرده یا اقدام به تعویض آن نمایید.

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی - دکتر بشارتی زاده

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

با توجه به اهمیت عمل زیبایی بینی ، رعایت نکات تغذیه ای ، یکی از فاکتورهایی است که می تواند در تجربه کردن یک جراحی بینی خوب ، مفید واقع شود. به همین منظور دستورالعمل های مربوط به تغذیه بعد از عمل بینی در این بخش گردآوری شده است.

 • بلافاصله بعد از عمل بینی غذای نرم میل کنید.

بعد از جراحی بینی ، احساس گرسنگی می کنید. غذای نرم ، غذای ایده ال برای میل کردن بلافاصله بعد از عمل بینی می باشد. ماست ، سوپ با دمای ملایم ، پوره سیب  و نوشیدنی های گزینه های ایده ال محسوب می شوند.

 • فیبر را فراموش نکنید بعد از عمل بینی

حتماً در طول چند روز اول بعد از جراحی زیبایی بینی ، غذاهای حاوی منابع غنی فیبر میل کنید. به علت مصرف دارو ، احتمال ابتلا به یبوست زیاد است. با مصرف غذاهای پر فیبر ، از بروز این مشکل جلوگیری کنید. به همراه غذاهای پر فیبر ، آب نیز زیاد بنوشید.

 • مراقب دمای غذاهایی که میل می کنید باشید بعد از عمل بینی

با توجه به بی حسی موقتی ناحیه دهان و بینی بعد از جراحی بینی ، مراقب باشید که میل کردن غذاها یا نوشیدنی های بسیار داغ یا بسیار سرد ، مشکلی را برای شما ایجاد نکند. بهترین جراح بینی در تهران توصیه می کنند غذاها و نوشیدنی ها با دمای ملایم میل کنید.

 • غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند را در طول روزهای اولیه بهبود ، حذف کنید.

اگر قبل از جراحی در هنگام جویدن غذا ، دست خود را بر روی بینی تان بگذارید ، می بینید که بینی چقدر در طول جویدن غذا ، حرکت می کند. در طول دوره بهبود ، باید حتی الامکان از حرکت بینی جلوگیری کنید تا بافت های تازه شکل داده شده ، دچار جابجایی از موقعیت جدید خود نشده و فرصت سازگار شدن با موقعیت جدید خود را داشته باشند.

 • بعد از عمل بینی نوشیدنی های الکلی و کافئین را حذف کنید.

قهوه ، کافئین ، الکل ، نوشیدنی های گازدار تاثیرات رقیق کنندگی بر روی خون داشته و خطر هماتوم یا تجمع لخته خون در زیر پوست را تشدید می کنند پس از خوردن آن تا مدتی بعد از جراحی بینی خودداری کنید.

 • بعد از عمل بینی نمک و غذاهای شور میل نکنید.

با توجه به اینکه فست فودها کم زحمت ترین غذاها محسوب می شوند ، گاهی به منظور اجتناب از بر عهده گرفتن زحمت طبخ غذا ، به این غذاها متوسل می شوید. مصرف فست فودها به دلیل محتوای نمک ، برای دوره بهبود بعد از عمل زیبایی بینی مناسب نمی باشد. به منظور حل این مشکل ، قبل از جراحی ، مقداری غذای خانگی تهیه و طبخ کرده و در یخچال بگذارید تا در دوره بهبود مورد استفاده قرار دهید. توجه کنید که نمک باعث احتباس آب شده و تورم را تشدید کرده و روند بهبود را کند می نماید.

حس بویایی و چشایی بعد از رینوپلاستی

با فروکش کردن تدریجی تورم بعد از عمل بینی ، حواس بینی بهبود پیدا می کنند و حس بویایی و چشایی ، بیشتر و بیشتر به حالت نرمال خود باز می گردند. در بیشتر بیماران ، بازگشت کامل حس بویایی ، بعد از 3 الی 6 ماه اتفاق می افتد. در برخی موارد نادر ، برخی افراد از دست رفتن کامل حس بویایی به طور دائمی را تجربه می کنند. وقوع چنین اتفاقی بسیار نادر بوده و حس بویایی در بیشتر موارد ، حتی در مقایسه با دوره قبل از عمل نیز ، بهتر می شود. علت بهبود حس بویایی بعد از عمل جراحی بینی ، به اصلاح مجاری بینی مسدود شده و قرار گرفتن این مجاری در یک موقعیت استاندارد نسبت داده می شود. در صورت انتخاب یک دکتر خوب برای عمل بینی در تهران این اتفاقات رخ نخواهند داد.

دمای محیط بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی به مدت دو ماه از قرار گرفتن در معرض منابع حرارت و گرمای شدید خودداری کنید. حرارت باعث بالا رفتن فشار خون شده و تورم را تشدید کرده و فرایند بهبود را کند می نماید. بنابراین بهتر است در طول این مدت ، از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید ، رفتن به سونا ، و حمام آب گرم خودداری کنید.

کدام روز بعد از عمل بینی، بدترین روز است؟

در طول فرایند ریکاوری بعد از عمل دماغ ، بعضی روزها در مقایسه با روزهای دیگر ، بدتر هستند. از اولین مراحل بخش پایانی فرایند بهبود ، شما در طول فرایند بهبود تدریجی شکل بینی تان ، با چالش های گهگاهی روبرو می شوید. ولی کدام روز بعد از جراحی بینی تان ، بدترین روز محسوب می شود؟ به طور خلاصه ، روز برداشته شدن گچ بینی شما ، شاید بدترین روز بعد از عمل دماغ و در عین حال نقطه عطف ، بعد از عمل بینی تان محسوب شود.

سایر دشواری های دوره ریکاوری جراحی بینی

در طول دوره ای که گچ بینی شما برداشته شده است ، شما باید مراقبت از بینی تان را دو چندان کنید. در حالت نرمال ، وقتی اسپلینت های داخلی برداشته می شود ، به شما توصیه می شود که برای مدتی از فین کردن خودداری کنید ، چون فین کردن به غشای بینی شما آسیب وارد کرده و باعث ایجاد عفونت در آن می شود. ولی وقتی اسپلینت بیرونی و چسب ها برداشته می شوند ، احتمال قرار گرفتن بینی شما در معرض آسیب دیدگی بیشتر است. شما باید از حضور در موقعیت های شلوغ به مدت چند هفته خودداری کنید تا بینی شما در معرض ضربه دیدن قرار نگیرد. این دوره برای برخی بیماران ، دشوار می باشد. ولی مراقب بودن ، بهتر از پشیمان شدن است. به این ترتیب ، می توانید از مشاهده نتیجه جراحی بینی تان بعد از سپری شدن دوره بهبود ، لذت ببرید. دنبال کردن توصیه های بهترین جراح عمل بینی در تهران برای بهبود هر چه سریع تر بینی ، بسیار حائز اهمیت است. همچنین ، تلاش برای یافتن یک جراح با تجربه که بر تکنیک های مدرن با هدف به حداقل رساندن درد ، تورم و دیگر جنبه های دشوار جراحی ، احاطه کامل دارد نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است.

احساس تهوع بعد از عمل بینی به چه علت است؟

اگر پس از به هوش آمدن ، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کردید ، نگران نشوید ؛ این امر برای بیمارانی که تحت بیهوشی عمومی عمل شده اند ، کاملا طبیعی است. ترکیبات داروی بیهوشی پس از تزریق ، تاثیراتی روی بدن می گذارد که فرد پس از به هوش آمدن متوجه آن ها می شود که احساس تهوع یکی از این موارد است. تا زمانی که اثر دارو کاملا رفع شود و ترکیبات آن از بدن خارج گردد ، چنین حالتی به شما دست خواهد داد. البته این پروسه چندان طولانی نبوده و نهایتا پس از 48 ساعت به طور کامل برطرف خواهد شد.

پس از جراحی بینی در چه مواقعی باید حتما به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است به علل مختلف دوره ریکاوری آن طور که مد نظرمان است ، به طور مثبت پیش نرود و متوجه حالت های ناخوشایندی شویم. چنانچه هر یک از حالات زیر را تجربه نمودید ، فورا با پزشک خود تماس گرفته یا به ایشان مراجعه کنید :

 • دشوار شدن عمل تنفس
 • حالت تهوع و استفراغ به طور مداوم
 • نشانه های عفونت مثل تب بالا یا تخیله ترشحات زرد رنگ از محل زخم
 • درد طاقت فرسا و غیرقابل کنترل
 • خونریزی غیرقابل کنترل

جراحی بینی بازیگران

فیلم جراحی بینی آرام جعفری توسط دکتر بشارتی زاده بهترین جراح بینی تهران

دکتر بشارتی زاده :
مرسی از هنرمند دوست داشتنی و نازنین کشورمون آرام جعفری عزیز که اجازه دادند با ثبت لحظات جذاب در مسیری که باهاشون همراه بودیم این ویدیوی کوتاه رو از روند جراحی ترمیمی بینی شون تهیه کنیم. 😍😍😊🙏

آرزوی سلامتی و موفقیت هر چه بیشتر برای ایشون ❤️

جراحی بینی نیوشا ضیغمی

دکتر بشارتی زاده :

مرسی از نیوشای دوست داشتنی و عزیزم که با ارسال این فیلم زیبا خستگی رو از تنمون درآوردند ♥️♥️

جراحی بینی در بیماران قلبی

امروزه پیشرفت های چشمگیری در حوزه پزشکی رخ داده است و حوزه عمل بینی نیز از این وجه مثبت، مستثنی نیست. امروزه با توجه به شرایط پر استرس زندگی، آمار بیماری های قلبی در میان جمعیت بسیاری، افزایش یافته است. از طرفی گروه عظیمی از این افراد مبتلا به بیماری های قلبی، خواهان داشتن بینی زیبایی هستند که دستیابی به آن جز با انجام عمل بینی، میسر نمی شود. خب، در این جا این سوال برای این افراد مطرح می شود که آیا می توانند با وجود ابتلا به بیماری قلبی، تحت جراحی بینی قرار گیرند.

انجام جراحی زیبایی بینی برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی امری ناممکن نیست ولی باید تحت شرایط خاص انجام شود. با توجه به حساس بودن شرایط این گروه از افراد، نخست باید ارزیابی های لازم توسط یک دکتر خوب عمل بینی در تهران متخصص انجام شود تا تشخیص صحیح انجام پذیرد. در ارزیابی ها، پزشک نکات زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

جراحی بینی در بیماران قلبی

سن بیمار. گاهی شرایط سنی بیمار و بیماری قلبی او، در موقعیتی است که قرار گرفتن بیمار تحت عمل جراحی بینی ، ریسک بوده و خطر جدی برای فرا محسوب می شود. شدت بیماری قلبی. در برخی موارد، میزان پیشرفت بیماری قلبی در حدی است که حتی پایین بودن سن هم نمی تواند در آن بعنوان عامل تعیین کننده در نظر گرفته و نهایتاً پزشک، دستور اجرای جراحی دماغ را برای آن بیمار، صادر نمی کند.

استفاده از داروهای بیهوشی در بیماران قلبی. یکی از الزامات انجام عمل بینی، قرار گرفتن بیمار تحت بیهوشی است. بیهوشی برای برخی از بیماران قلبی، یک تهدید برای سلامت آنهاست و در نتیجه باید تصمیم منطقی در این خصوص اتخاذ شود. مشورت با پزشک در خصوص امکان یا عدم امکان بهره مندی از جراحی بینی، قدم اول محسوب می شود. پزشک متخصص قلب می تواند با ارزیابی شرایط بیمار، به این تشخیص برسد که آیا انجام عمل بینی، برای فرد بی خطر است یا یک تهدید محسوب می شود.

جراحی بینی در افراد دیابتی

کنترل سطح قند خون یکی از فاکتورهای مهم در افراد دیابتی محسوب می شود. بیمار دیابتی که قصد انجام جراحی بینی را دارد ، باید تمامی دستورات بهترین جراح بینی در تهران را در خصوص کنترل قند خون به مرحله اجرا در آورد. بعلاوه ، جراح در حین اجرای فرایند عمل بینی ، قند خون بیمار را تحت کنترل قرار داده و تمامی علائم و فاکتورهای مربوط به آن ، توسط تیم پزشکی حاضر در حین اجرای فرایند ، مدیریت می شود.

جراحی بینی در افراد دیابتی - دکتر بشارتی زاده

هدف از کنترل قند خون قبل از جراحی بینی ، تاثیر استرس طبیعی تجربه شده قبل از عمل بر روی سطح قند خون می باشد. مصرف دارو و دنبال کردن یک رژیم غذایی خاص و برخی فاکتورهای دیگر ، از جمله اقدامات قبل از جراحی برای کنترل سطح قند می باشد. دیابت ، سرعت بهبود زخم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به مداخله داروهای بیهوشی و سایر داروهای مورد مصرف در دوره جراحی بینی با داروهای کنترل قند ، فرایند عمل بینی در افراد دیابتی به یک پروسیجری که باید تحت نظارت و کنترل ویژه اجرا شود ، تبدیل می گردد.

آیا افراد دیابتی می توانند تحت عمل جراحی بینی قرار گیرند؟

بر اساس تحقیقات انجام شده ، یک فرد دیابتی باید قبل از اینکه به فکر عمل بینی بیافتد ، دارای HbA1c کمتر از 7% باشد. کنترل دقیق دیابت در کمک به بهبود زخم بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است. قبل از جراحی بینی بیمار باید تست HbA1c بدهید.

قبل از عمل بینی

سطوح بالای گلوکز خون در یک دوره زمانی طولانی ، می تواند به نوروپاتی منجر شود و از رسیدن خون به نواحی که جراحی در آنها انجام گرفته است ، جلوگیری کند. این امر می تواند باعث کند شدن فرایند بهبود محل برش شده و فرد را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار می دهد. سعی کنید 24 ساعت قبل از عمل بینی بمنظور پیشگیری از کمبود پیش بینی نشده انسولین در روز جراحی ، میزان انسولین بولوس را به حداقل برسانید.

در طول جراحی بینی

قند خون شما در طول جراحی ، قابل پیش بینی نیست و بر حسب مدت زمان جراحی ، جراح تکنیک های مختلفی را برای مدیریت کردن وعده های غذایی و دوز داروها ، توصیه می کند. معمولاً در توصیه های ارائه شده ، دوز انسولین بازال ، ثابت می ماند ولی مصرف انسولین بولوس به تعویق انداخته می شود.

اگر شما به طور مرتب گلوکز خون خود را تحت نظارت قرار می دهید ، حتماً به دکتر عمل بینی در تهران و پرسنل اطلاع دهید تا سطوح آن در طول جراحی نیز تحت کنترل قرار گیرد. بعد از جراحی حتماً دقت عمل جراحی بینی لازم را در خصوص مصرف داروهای مسکن و استروئیدها طبق تجویز پزشک ، به کار ببندید ، چون هر نوع دارویی می تواند تاثیرات منفی را بر روی گلوکز خون بر جای گذارد.

در طول چند ساعت اول یا چند روز اول بعد از جراحی ، رژیم خود را بر پایه کربوهیدرات های مایع قرار دهید. نوشیدنی هایی از قبیل آب پرتقال ، آب نارگیل ، و شیر منابع خوبی محسوب می شوند. به مصرف نرمال انسولین / متفورمین ادامه دهید ، مگر پزشک به شما توصیه کرده باشد که در طول این مدت دوز انسولین را کاهش یا افزایش دهید. بعد از جراحی ، با دقت قند خون خود را تحت کنترل داشته باشید. قند خون بالا می تواند شاخصه ای از عفونت بوده یا بهبود زخم را نسبت به حد نرمال کند تر کند. در این شرایط باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

کم خونی و جراحی بینی

کم خونی و جراحی بینی - دکتر بشارتی زاده

افرادی که برای انجام جراحی بینی ، صرفنظر از درمانی یا زیبایی بودن آن تصمیم گیری می کنند ، باید قبل از جراحی ، آزمایش خون بدهند. در صورتی که کم خونی در بیمار تشخیص داده شود ، باید قبل از اقدام به انجام جراحی دماغ ، مقدماتی فراهم شود تا بدن در شرایط استاندارد قرار داشته باشد و خطری سلامت بیمار را تهدید نکند. تست خون ، سطح هموگلوبین را تعیین می کند و اگر تعداد آن کمتر از 10 باشد ، فرد برای قرار گرفتن تحت عمل بینی ، مستعد نخواهد بود. افرادی که تعداد هموگلوبین آنها بیشتر از 10 است داوطلبین خوبی برای فرایند محسوب می شوند. بعد از انجام آزمایش خون ، نتایج باید نزد جراح بینی برده شود تا ایشان با بررسی های لازم ، شرایط را مورد ارزیابی انجام داده و در صورت نیاز ، دستورالعمل هایی را برای مساعد نمودن شرایط بدن جهت قرار گرفتن تحت جراحی بینی در یک شرایط استاندارد ، تجویز نماید.

درمان آنمی یا کم خونی قبل از عمل دماغ به فاکتورهایی که باعث بروز آن شده اند بستگی دارد. آنمی ناشی از مقادیر نامناسب آهن در رژیم غذایی ، ویتامین B12  و فولات را می توان با مکمل های رژیمی درمان نمود. در برخی موارد ، تزریق B12 الزامی می باشد چون این ماده به شکل مناسبی توسط مجاری گوارشی جذب نمی شود. پزشک و متخصص تغذیه می تواند رژیمی را برای شما تجویز کند که حاوی مقادیر کافی ویتامین ، مواد معدنی و مواد مغذی دیگر است. یک رژیم مناسب می تواند به پیشگیری از بروز مجدد کم خونی کمک کند.

کج شدن بینی بعد از جراحی

امکان دارد پس از اتمام جراحی بینی ، نه تنها عیب و ایرادات آن برطرف نگردد ، بلکه بینی کج شود. دلایل بسیاری را می توان برای وقوع این عارضه نام برد ، اما به طور کلی می توان اذغان داشت که در اغلب موارد خود زیباجو بانی این کج شدن است. بیمار با عدم رعایت دستورات و پیشنهادات بهترین جراح بینی تهران ، نه تنها این مشکل بلکه معضلات دیگری را برای خود به وجود می آورد. بنابراین مهم است که این دستورات به دقت به انجام رسند. یکی از نکاتی که پزشکان زیادی روی آن تاکید دارند ، این است که هیچ فشاری نباید به این عضو وارد گردد.

از دیگر نکاتی که یک دکتر عمل بینی خوب در تهران به شما گوشزد خواهد کرد ، کارهایی است که باید از انجام آن ها دوری کرده و یا اقداماتی است که باید انجام دهید. اگر این موارد را با جدیت دنبال نکنید ، احتمال کج شدن دماغ پس از جراحی بینی بالا می رود.

در صورتی که فرد زیباجو در حین انجام فعالیت های روتین و روزانه خود مراقبت به خرج نداده و محتاط نباشد ، بینی خود را در معرض کج شدن قرار می دهد. شرکت در ورزش هایی که بازیکنان با هم تماس دارند از جمله عواملی است که باعث می شود این مشکل رخ دهد. اگر متقاضی از گاردهای محافظ نیز بهره نبرده باشد ، احتمال بروز آن را دو چندان خواهد کرد.

توجه داشته باشید در مواردی تمامی تقصیرها متوجه بیمار نیست و وقوع تصادفات رانندگی و حوادثی مثل زمین خوردن و درگیر شدن در مشاجرات خیابانی ممکن است موجب شکستن و کج شدن دماغ گردد. البته اگر به علت هر یک از دلایل بالا به این معضل دچار شدید ، می توانید با انتخاب یک جراح بینی خوب در تهران ، آن را به بهترین شیوه برطرف نمایید.

جراحی بینی و بارداری

جراحی بینی و بارداری

عمل بینی در طول دوره بارداری، امری ناممکن است، چون بیمار در طول جراحی بینی بیهوش می شود و بعد از عمل رینوپلاستی نیز برای کنترل درد و عفونت، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، الزامی است. همه این عوامل، بعنوان عوامل محدود کننده، باعث می شوند که جراح به هیچ عنوان اجازه انجام جراحی دماغ در طول بارداری را صادر نکند. حساسیت این موضوع به اندازه ای است که پزشک، در هنگام مراجعه بانوان متاهل از آنها می خواهد تا تست بارداری بدهند تا در صورت حصول اطمینان از باردار نبودن آنها به انجام عمل بینی اقدام شود.

جراحی بینی و شیردهی

با توجه به اینکه بعد از عمل زیبایی بینی ، داروهایی جهت کنترل درد و پیشگیری از بروز عفونت تجویز می شود، و با توجه به ارتباط مستقیم تغذیه مادر و شیر تولید شده در بدن، معمولاً پزشک به بیمار خود توصیه می کند تا پایان دوره شیردهی، جهت حفظ جانب احتیاط و مراقبت از سلامت نوزاد، جهت انجام عمل جراحی بینی ، دست نگه دارد.

فیلم عمل بینی

بهترین زمان برای جراحی بینی

جراحی دماغ یک فرایند گزینشی است که می توان آن را بدون هیچگونه خطری ، در هر موقعی از سال انجام داد. البته ، باید بدانید که برخی فصول سال ، ممکن است ریکاوری بعد از جراحی دماغ را تحت تاثیر قرار دهند. برخی اوقات نیز برای انجام جراحی در موقعیت هایی برنامه ریزی می کنید که تعطیلات رسمی سال بوده تا اختلالی در فرایند کار شما ایجاد نکند. در توضیح بیشتر بهترین زمان برای جراحی بینی به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

 • مزایا و معایب رینوپلاستی در زمستان
 • مزایا و معایب عمل بینی در تابستان
 • چگونگی تصمیم گیری در خصوص بهترین زمان برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی

فصل مناسب جراحی زیبایی بینی

تحقیقات نشان می دهد حدوداً 20 درصد افراد ، دچار آلرژی فصلی هستند. با تغییر فصل حساسیت هایی از قبیل آبریزش بینی ، خارش چشم ، خارش بینی ، ایجاد خلط در گلو ، عطسه و بسیاری موارد دیگر اتفاق می افتد. فصل های بهار و پاییز به عنوان فصل هایی که دارای دامنه گسترده تری از آلرژی های فصلی هستند ، شناخته شده اند. زمستان نیز فصلی است که افراد ، اغلب دچار سرماخوردگی می شوند. تابستان و گرمای شدید آن نیز به باور برخی ، یک عامل محدود کننده محسوب می شود. خوشبختانه امروزه ، پزشک با تجویز دارو برای افرادی که دچار چنین حساسیت هایی هستند ، مشکل آلرژی را در بازه زمانی اجرای فرایند جراحی بینی ، تحت کنترل در می آورد تا اختلالی در پروسیجر جراحی ایجاد نشده و محدودیتی را در اجرای آن خلق نشود.

یکی از باورها در خصوص عمل بینی در فصل تابستان ، گرمای این فصل و تاثیر آن بر کند شدن فرایند بهبود است. همچنین نور شدید آفتاب نیز یکی دیگر عوامل محدود کننده سرعت گرفتن فرایند بهبود شناخته شده است. خوشبختانه ، در این خصوص نیز راهکارهایی وجود دارد که بهترین جراح بینی تهران با توصیه آنها به بیمار خود ، در واقع موانع مربوط به این فصل را در اجرای فرایند جراحی بینی از سر راه بر می دارد. بیمار موظف است با هدف کمک به حفظ سرعت فرایند بهبود در یک راندمان نرمال ، دستورالعمل های پزشک را با ملاحظه ، رعایت کند.

جراحی بینی در پاییز و زمستان

گاهی تصمیم می گیرید در طول فصول پاییز و زمستان اقدام به انجام عمل بینی کنید. خوب است بدانید که هوای سرد در این دو فصل ، تاثیر منفی بر روی نتیجه بعد از جراحی بینی شما بر جای نمی گذارد. در واقع ، بسیاری از متخصصان بر این باورند که دمای پایین در این دو فصل سال می تواند در طول دوره ریکاوری مزایایی را به همراه داشته باشد که عبارتند از:

 • بیمار ، در هوای سرد ، تورم و کبودی کمتری را تجربه می کند.
 • میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید کمتر بوده و در نتیجه ، احتمال شکل گیری اسکار کمتر است.
 • در طول پاییز و زمستان ، شب ها طولانی تر بوده و در نتیجه مدت استراحت طولانی تر می شود. این یک فاکتور ایده آل برای دوره ریکاوری بعد از عمل جراحی محسوب می شود.

در صورت عمل جراحی بینی در طول فصل پاییز و زمستان ، اجازه ندهید پوست بینی در اثر سرما ، خشک شود. پاییز و زمستان مزایای زیادی را برای بیماران رینوپلاستی به همراه دارند ولی در مقایسه با بقیه فصول سال ، هوا در این دو فصل خشک تر است و هوای خشک می تواند فرایند بهبود را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است بیشتر وقت خود را در محیط سر بسته و منزل سپری کنید. بمنظور سرعت بخشیدن به فرایند بهبود ، پزشک پمادهایی را برای شما تجویز می کند که باید طبق دستور ، مورد استفاده قرار گیرد.

فصل پاییز و زمستان ، فصل آنفولانزاست. سرماخوردن در طول دوره ریکاوری بعد از عمل بینی ، می تواند فرایند بهبود را مختل کند ، بنابراین بهتر است مقدار زیادی ویتامین c مصرف کنید و از رفتن به محیط های سرد خودداری کنید تا دچار سرماخوردگی نشوید.

رینوپلاستی در بهار و تابستان

جراحی زیبایی در فصول بهار و تابستان با استقبال بیشتری روبرو می شود. در فصل بهار دما برای عمل زیبایی بینی ، فوق العاده است. تعطیلات تابستان نیز فرصت خوبی برای سپری کردن دوره ربکاوری می باشد.

در طول دوره ریکاوری در فصول تابستان و بهار ، آلرژی تان را کنترل کنید. تنها نقطه ضعف جراحی بینی در طول فصل بهار ، واکنش های آلرژیک می باشد. اگر در طول این فصل از آبریزش بینی و خارش رنج می برید ، حتماً قبل از جراحی به بهترین دکتر عمل بینی تهران اطلاع دهید.

از گرما دوری کنید. برای ریکاوری سریع ، سعی کنید از بیرون رفتن در ساعات گرم روز خودداری کنید. گرما باعث افزایش تورم شده و ممکن است به خونریزی منجر شود. فعالیت های فیزیکی سنگین در هوای آزاد در طول ریکاوری بعد از عمل بینی در طول فصل تابستان ، ممنوع می باشد.

جراحی بینی و سرماخوردگی

آماده شدن برای جراحی بینی فرایندی است که تکمیل دوره آن می تواند هفته ها یا ماه ها به طول انجامد. ولی اگر قبل از روند جراحی پلاستیک بینی ، دچار سرماخوردگی شوید ، همه این معادلات به هم می ریزد. در چنین شرایطی پزشک معاینات لازم را بر روی بیمار خود انجام می دهد تا بر حسب شدت بیماری و علائم آن ، زمان مناسبی را برای اجرای عمل بینی مقرر کند. گلو درد و آبریزش مختصر بینی ، نیازی به تغییر دادن تاریخ درمان ندارد ولی اگر سرماخوردگی با تب و حالت تهوع همراه باشد ، در چنین شرایطی پزشک تدابیر لازم را برای اجرای فرایند در شرایطی که سلامت شما تضمین شده و هیچ خطری آن را تهدید نکند خواهد اندیشید.

تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی بینی 

تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی به کاهش ورم بینی کمک کرده و بیشتر در بیماران دارای بینی های گوشتی انجام می شود. علت این است که بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم تری بوده و تورم در آنها سر سخت تر است. زمان مناسب برای تزریق کورتون، به صلاحدید پزشک وابسته بوده و اگر زودتر از موعد، انجام شود، می تواند باعث ایجاد فرورفتگی در بینی شود.

هزینه عمل بینی در سال 1401 و 1402

قیمت یا هزینه جراحی بینی با توجه به دستمزد بهترین جراح بینی تهران ، نوع بینی و ایرادات آن ، ترمیمی بودن عمل بینی ، هزینه آزمایشات قبل از عمل ، هزینه مرکزی که جراحی در آن صورت می گیرد و غیره مشخص می شود.

سندرم بینی خالی

سندرم بینی خالی (ENS) ، یک مشکل نادر است که بیشتر در افرادی ظهور می کند که تحت جراحی بینی قرار گرفته باشند. با اینکه این عمل باید راه هوایی شما را باز کند ، درصد کمی از افراد نتیجه عکس را تجربه می کنند و با مشکلات تنفسی ، سردرد ، خون دماغ شدن و خشکی بینی رو به رو می شوند.

این معضل بسیار نادر می باشد و در صورتی که عمل بینی نزد یک جراح بینی خوب در تهران انجام شده باشد ، متقاضی هیچگاه به این سندرم دچار نخواهد شد. بیشتر افرادی که دچار این سندرم شده اند ، گزارش داده اند که نمی توانند به راحتی از طریق بینی تنفس کنند. از دیگر علائم این مشکل که بعد از جراحی زیبایی بینی در تهران رخ می دهد می توان به این موارد اشاره کرد :

 • گرفتگی بینی ، با اینکه راه های هوایی تمیز هستند.
 • خون دماغ شدن
 • حس اینکه هوایی که تنفس می کنید بیش از حد سرد یا خشک است
 • سرگیجه
 • کاهش تولید مخاط
 • خشکی شدید بینی
 • سردرد
 • خروج ترشحات از بینی
 • درد و التهاب
 • تغییر در حس چشایی و بویایی
 • بی خوابی
 • خستگی

این نشانه ها در هر فرد متفاوت می باشند و امکان دارد هفته ها ، ماه ها و یا حتی سال ها بعد از جراحی بینی خود را نشان دهند.

چه چیزی باعث بروز سندرم بینی خالی می شود؟

متخصصین هنوز به نتیجه نرسیده اند که چرا این سندرم بیشتر روی افرادی تاثیر می گذارد که رینوپلاستی را انجام داده اند. برای مثال افزایش سطح باکتری های مضر می تواند یکی از دلایل بروز این معضل باشد. زمانی که تحت عمل زیبایی بینی در تهران قرار می گیرید ، ممکن است مقداری از مخاط از بین برود. این مخاط به تولید باکتری های مفید کمک می کند. زمانی که تولید این مخاط کاهش یابد ، ریسک تولید باکتری های مضر بالا می رود و در این صورت ممکن است فرد به ENS دچار شود.

سوالات متداول جراحی بینی

سوالات متداول جراحی بینی - دکتر بشارتی زاده

یکی از سوالاتی که بانوان در زمان مراجعه به پزشک جراح بینی خود مطرح می کنند به مصرف قرص های ضد بارداری و تاثیر آن بر روی نتیجه رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی مربوط می شود. پاسخ پزشک به این دسته از بیماران این است که مصرف قرص های ضد بارداری هیچ تاثیری برروی نتیجه جراحی زیبایی بینی نداشته و طبق دستور پزشک، بانوان می توانند به مصرف این قرص ها ادامه دهند.

بعد از تکمیل عمل بینی و عزیمت به منزل، رژیم غذایی تان را به غذاهای نرم و نوشیدنی ها محدود کنید. باید سعی کنید عضلات صورت تکان چندانی نخورد و ناحیه درمان شده، ترجیحاً بی حرکت باشد. زمانی که حس کردید می توانید رژیم غذایی نرمال خود را از سر بگیرید، می توانید غذاهای سفت نیز میل کنید. البته بهتر است از خوردن غذاهایی که ممکن است باعث بروز حساسیت شود ، خودداری کنید. این غذاها شامل غذاهای پر ادویه و تند می باشد که می تواند باعث وارد آمدن فشار به عروق و گاهاً پارگی آنها و بروز خونریزی شود.

جراحی بینی قبل از 15 سالگی در دختران و 17 سالگی در پسران مجاز نمی باشد چون قبل از این سن ، بینی هنوز به رشد کامل خود نرسیده است. بعد از این سن ، بافت بینی به رشد کامل خود می رسد و می توان جراحی را بر روی آن انجام داد. بعد از این سن ، در صورت برخورداری از شرایط جسمی خوب و عدم ابتلا به بیماری که در جراحي بيني اختلال ایجاد کند ، عمل بینی بلامانع خواهد بود.

عمل زیبایی بینی متناسب با دامنه گستردگی مشکلات و ایرادات در بینی ، متغیر می باشد. بعلاوه برخی اوقات ، جراحی زیبایی دیگری به همراه رینوپلاستی برروی بیمار انجام می شود. این عوامل باعث متغیر بودن دامنه زمانی انجام عمل بینی می شود. ولی در حالت نرمال ، عمل دماغ حدوداً سه الی چهار ساعت طول می کشد.

بدن بیماران مختلف از نظر واکنش نشان دادن به فرایند بهبود ، متفاوت می باشد. در برخی از بیماران تورم و کبودی با سرعت بیشتری فروکش می کند و در نتیجه بیمار می تواند زودتر نتیجه درمان را مشاهده کند. برخی بیماران ، به مدت زمان بیشتری برای فروکش کردن کبودی و تورم نیاز دارند. به طور کلی ، کبودی و تورم اولیه بعد از جراحی زیبایی بینی ، بعد از دو هفته فروکش کرده و شما می توانید نتیجه اولیه را مشاهده کنید ولی مشاهده نتیجه کامل ، به تقریباً یک سال زمان نیاز دارد.

در صورتی که جراحی با تکنیک بسته انجام شود ، هیچ جای زخمی از جراحی نمایان نخواهد بود. البته در تکنیک جراحی باز نیز در صورت سپرده شدن فرایند به دست یک جراح ماهر ، بعد از سپری شدن زمان ، هیچ اثری از اسکار یا آثار عمل جراحی بینی بر روی بینی باقی نخواهد ماند. صرفنظر از نوع تکنیک مورد استفاده ، مهارت و تبحر جراح در اجرای تکنیک با ظرافت بالا ، در خلق نتیجه ای که هیچگونه اثری از عمل در آن نمایان نباشد ، حرف اول را می زند.

پزشک عمل بینی شما اغلب توصیه می کند که بعد از عمل دماغ ، حداقل یک هفته دست نگه داشته و از رفتن به سفر هوایی خودداری کنید.

به طور بهترین بینی ، عبارت بی مفهومی است. زیبایی بینی ، در ترکیب با سایر بخش های صورت ، معنی پیدا می کند. گاهی یک بینی که بر روی صورت یک بیمار، بسیار زیبا دیده می شود ، بر روی صورت بیمار دیگر ، هیچ زیبایی نداشته و حتی زشت دیده می شود. پزشک با تجربه در زمان ترسیم طرح درمان بیمار خود ، ویژگی های صورت بیمار را مد نظر قرار داده و متناسب با آنها ، بینی را برای بیمار خود خلق می کند که برازنده صورت او باشد.

تعیین محل انجام رینوپلاستی به صلاحدید پزشک وابسته است. برخی جراحان ، جراحی بینی را در مرکز  جراحی ، برخی در کلینیک و برخی در بیمارستان انجام می دهند.

با توجه به اینکه جراحی بینی در خانواده جراحی های زیبایی قرار دارد ، معمولاً هزینه های درمان آن مشمول بیمه نمی شود. البته در صورت درمانی بودن فرایند و در پی بررسی های انجام شده توسط کارشناس بیمه ممکن است پوشش های هزینه ای از طرف شرکت بیمه انجام شود.

نوع ورزش در تعیین زمان از سر گیری آن ، دخیل می باشد. ورزش های سبک را می توان دو ماه بعد از عمل بینی آغاز نمود.

ورزش هایی از قبیل دویدن که فشار زیادی را به بدن وارد می کنند ، باید 3 الی 4 ماه به تعویق انداخته شوند.

ورزش های رزمی که خطر اصابت ضربه به بینی در آنها زیاد است ، نباید زودتر از شش ماه از سر گرفته شوند.

بیمار به هیچ عنوان نباید بینی را با هدف ماساژ دادن لمس کند. در صورت نیاز ، این کار توسط خود پزشک انجام خواهد شد. ماساژ دادن به منظور کمک به کاهش ورم و شکل گرفتن بینی انجام می شود.

در صورت تشخیص ابتلا به کم خونی در آزمایش خون قبل از عمل بینی ، پزشک نخست دستور درمان کم خونی یا آنمی را صادر می کند. بعد از رفع مشکل ، انجام جراحی بلامانع خواهد بود.

عمل بینی بر روی چارچوب استخوانی و غضروفی بینی انجام شده و هیچ ارتباطی به سینوس ها ندارد. البته در صورتی که انحراف بینی ، باعث بروز سینوزیت شده باشد ، مشکل انحراف بینی و سینوزیت نیز در طول جراحی بینی رفع می شود.

تقریباً تا 6 ماه بعد از عمل زیبایی بینی ، ورم مهمان بینی شما است. حتی گاهی این ورم تا یک سال نیز ادامه پیدا می کند. به همین دلیل است که گفته می شود نتیجه نهایی جراحی بعد از یک سال مشاهده می گردد.

بافت بینی شما تا دو ماه حساس است. قرار گرفتن در معرض هر گونه منبع حرارتی شدید می تواند باعث بالا رفتن دمای بدن شده و ممکن است آسیب هایی را به رگ ها در ناحیه درمان شده وارد کند. بعلاوه ، نور خورشید دشمن شماره یک پوست است و به دلیل حساس بودن پوست بینی بعد از جراحی بینی ، بهتر است از آن در برابر نور خورشید مراقبت کنیم.

در طول چند روز بعد از جراحی بینی ، به دلیل متورم شدن این اندام ، ترشحات مخاطی داخل بینی افزایش می یابد. این ماده با خونابه داخل بینی ترکیب می شود و در زمان خروج از بینی به شکل لخته خون دیده می شود. در این شرایط اصلاً نگران نباشید. این حالت بعد از چند روز به طور خودبخود ، رفع می شود.

دانلود فایل : جراحی بینی – PDF

2023-03-19T09:09:02+00:00مارس 19, 2023|مقالات|بدون دیدگاه
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
رفتن به بالا