در علم زیبا شناسی برای این که فرد چهره زیبایی داشته باشد ، تناسب میان اجزای چهره ، یکی از عوامل مهم به شمار می رود. زیبایی چانه به عواملی مانند فرم قرار گیری دندان های فک پایینی ، غبغب و فرم و اندازه بینی وابسته است. اگر حالت قرارگیری دندان ها منظم و طبیعی باشد ، تنها جراحی پروتز چانه کفایت می کند ، در غیر این صورت نیاز به جراحی کامل فک و ارتودنسی نیز می باشد، در این مقاله دکتر بشارتی زاده قصد دارند به موضوع جراحی پروتز چانه بپردازند، پس با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که عقب رفتگی و کوچک بودن چانه ، اختلالی است که برخی افراد با آن مواجهند و به دنبال این مسئله شاهد آن هستیم که چهره آن ها بویژه از نمای نیمرخ ، جلوه زیبایی ندارد. در چنین مواردی ، چانه به اصلاح نیاز دارد ؛ زیرا استخوان های صورت و فک با یکدیگر تعادل ندارند.

عمل پروتز چانه برای تغییر وضعیت چانه ، ژنیوپلاستی نامیده می شود.

این عمل جراحی ، به دو طریق قابل انجام است.

 1. عمل بزرگ کردن چانه با پروتز
 2. جراحی بهبود فرم چانه با جلو کشیدن چانه

در مقاله پیش رو به جراحی پروتز چانه اشاره داشته ایم.

چه افرادی کاندیدای مناسب جراحی پروتز چانه هستند ؟

 • افرادی که غبغب بزرگی دارند و گردن شان نیز چاق است.
 • افرادی که چانه عقب رفته دارند.
 • کسانی که چانه شان نوک تیز یا مربعی شکل است.
 • اشخاصی که کوچکی چانه در آن ها باعث بزرگ نمایی بینی در چهره شان شده است.

جراحی پروتز چانه

کاربرد پروتر چانه

 • پروتز چانه سبب بهبود فرم چانه و جلو آمدن چانه به میزان نرمال و طبیعی می شود.
 • از پروتز چانه می توان به منظور افزایش پهنای چانه استفاده کرد.
 • با پروتز چانه می توان غبغب را تا حدود زیادی مخفی کرد.
 • ارتفاع عمودی چانه به کمک پروتز چانه ، تا حد مطلوبی افزایش می یابد.
 • نهایتا این که پروتز چانه منجر به بهبود هارمونی و تناسب کلی صورت می گردد.

اقدامات قبل از جراحی پروتز چانه

نگرش ذهنی مثبت ، انتظارات واقع بینانه و شکیبایی ؛ تاثیر بسزایی در اقدامات قبل و بعد از جراحی پروتز چانه خواهند داشت.

موارد فوق ، کمک می کنند زمان بهبودی سریع تر و با آرامش بیشتری سپری شود. لازم به ذکر است مهم ترین کاری که می توانید برای آمادگی ذهنی انجام دهید ، انتخاب یک جراح ماهر و دارای برد تخصصی زیبایی می باشد.

 • یک دکتر خوب برای پروتز چانه ، به خواسته ها و نگرانی های شما با شکیبایی گوش می دهد.
 • از دیگر موارد ضروری قبل از عمل پروتز چانه این است که شما برای انجام این عمل جراحی ، باید سالم باشید.
 • قبل از پروتز چانه ، باید سابقه پزشکی و داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید را حتما در اختیار پزشک قرار دهید.
 • قبل از جراحی پروتز چانه برای متقاضیان جراحی ؛ آزمایش خون ، نوار قلب ( برای بیماران 45 تا 50 سال یا مبتلا به بیماری قلبی ) تجویز می شود که باید به وقع انجام شده و نتیجه آن در اختیار جراح قرار گیرد.

در هفته منتهی به عمل پروتز چانه ، از مصرف داروهای زیر خودداری کنید :

 • داروهای رژیمی مانند فنترمین حداقل دو هفته قبل از جراحی
 • داروهای ضد بارداری ( بیماران با وزن طبیعی و بدون مشکل پزشکی می توانند به مصرف قرص ضد بارداری ادامه دهند )
 • داروهای رقیق کننده خون ؛ مانند مکمل ها یا کرم های هورمونی ، ایبوپروفن ، آسپرین ، موترین و سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئید که موجب افزایش خونریزی می شوند.

جراحی پروتز چانه دکتر بشارتی زاده

 

نحوه جراحی پروتز چانه

عمل پروتز چانه نوعی عمل سرپایی است که تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. این جراحی ، عمدتا تحت بی حسی موضعی انجام می شود ؛ در نتیجه شما در حین انجام آن بیدار هستید و فرآیند عمل را می بینید ؛ اما به دلیل استفاده از داروی بی حسی در موضع جراحی ، هیچ گونه دردی احساس نمی کنید.

لازم به ذکر است که جراحان پلاستیک و جراحان گوش و حلق و بینی ، از صلاحیت انجام عمل پروتز چانه برخوردار می باشند و به کمک این جراحی ، بین مولفه های صورت و چانه ، فک ، گونه و پیشانی هماهنگی و تعادل ایجاد می نمایند.

برای قراردهی پروتز در چانه بیمار ، جراح مبادرت به ایجاد برشی ظریف در دهان یا زیر چانه وی نموده و پروتز را در داخل برش تعبیه می کند و در نهایت ، برش را بخیه می زند.

پروتز چانه از چه موادی ساخته می شود ؟

پروتز در اشکال و اندازه های مختلف برای پاسخگویی به هر خواسته و نیاز هر فرد وجود دارد که عمدتا از سیلیکون ساخته می شوند. پروتز ، کاملا شبیه استخوان چانه طبیعی است. از این رو در صورتی که توسط جراح زیبایی ماهر انجام گیرد ، تشخیص این که شما “عمل زیبایی داشته اید” تقریبا غیرممکن خواهد بود.

برش های جراحی پروتز چانه

برای گذاشتن پروتز چانه به طور کلی ، دو روش وجود دارد :

 • برش داخل دهانی : در این روش ، برشی در داخل دهان ؛ یعنی در ناحیه ای از لب پایین که به لثه متصل است ایجاد می گردد. در این روش ؛ زخم ناشی از جراحی قابل رویت نیست اما کارگذاری پروتز ، دشوارتر بوده و احتمال بروز عفونت نیز در آن بیشتر می باشد.
 • برش زیر چانه : در این روش ؛ یک برش خارجی در ناحیه چین زیر چانه فرد ایجاد می شود ، در نتیجه قرار دادن پروتز برای جراح به سهولت میسر بوده و قاعدتا تعبیه آن ، دقیق تر خواهد بود. در این روش ، محل جراحی قابل مشاهده خواهد بود ؛ اما با رعایت مراقبت های پس از عمل و به مرور زمان تا حدود زیادی از بین خواهد رفت.

جراحی پروتز چانه

مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه

چانه ؛ یکی از فاکتورهای موثر در زیبایی چهره به شمار می رود ؛ تا جایی که چنانچه عقب تر یا کوتاه تر از حد استاندارد باشد ، زیبایی صورت را تحت الشعاع قرار داده و بر آن تاثیر سوء ایجاد خواهد کرد ؛ ناهنجاری ظاهری چانه ، سبب می شود بینی فرد بزرگ تر از آن چه که واقعا هست به نظر برسد و به طور کلی از اعتماد به نفس فرد می کاهد.

افرادی که با این مشکل مواجه هستند ؛ می توانند از طریق جراحی پروتز چانه ، اقدام به اصلاح دفرمیتی چانه نموده و بدین ترتیب با بهبود حالت چهره خود اعتماد به نفس خویش را بازیابند.

 1. بعد از جراحی پروتز چانه ، مواجهه با کمی تورم یا احساس کشیدگی جزئی در ناحیه چانه ؛ برای همه افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند وجود خواهد داشت ؛ این اتفاق ، مسئله ای عادی است و جای نگرانی ندارد و تدریجا مرتفع می گردد.
 2. لازم به ذکر است که تورم به وجود آمده در ناحیه چانه ، عموما پس از حدود یک ماه به طور کامل از بین خواهد رفت و نتیجه عمل پس از این بازه زمانی ، به وضوح قابل رویت و ملموس خواهد بود.
 3. احساس درد خفیف بعد از عمل پروتز چانه ؛ نیز امری طبیعی است و پس از گذشت چند روز از عمل به طور کامل برطرف می گردد ، از این افراد نباید از این مسئله ابراز نگرانی نمایند.
 4. تا 72 ساعت پس از جراحی پروتز چانه ؛ جهت فیکس شدن موقعیت پروتز در چانه ، حتما باید پانسمان چانه تا زمان توصیه شده مورد استفاده قرار گیرد.
 5. خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی دارند ، در روزهای ابتدایی پس از عمل ؛ اکیدا ممنوع خواهد بود.
 6. افراد معمولا 7 الی 10 روز بعد از جراحی پروتز چانه ، قادر به از سرگیری فعالیت های روزانه خود خواهند بود و می توانند به امور روتین خود بازگردند.

هزینه پروتز چانه چقدر است؟

یکی از موارد مهم که ذهن افراد متقاضی برای جراحی پروتز چانه را به خود درگیر کرده است هزینه آن می باشد، برای آن که قیمت عمل پروتز چانه را بدانید بهتر است به مطب جراح مراجعه کنید تا او پس از معاینه و بررسی های دقیق هزینه نهایی را به شما اعلام کند.