سپتوپلاستی اسمی است که در علم پزشکی برای جراحی انحراف بینی انتخاب شده است. تیغه بینی که در میان دو حفره بینی قرار می گیرد، در حالت نرمال باید دقیقاً در وسط بینی قرار داشته باشد، اما وقتی که تیغه بینی از جای اصلی خود منحرف شده باشد، فضای حفره بینی در طرفی که دارای انحراف است را اشغال کرده و عبور هوا به داخل بینی را دچار مشکل کرده و عملکرد تنفسی با اختلال مواجه می شود. معمولاً در این موارد حفره دیگر بینی کمی گشاد تر خواهد بود و این مشکل تنها با جراحی بینی برطرف می شود.

سپتوپلاستی

مراحل جراحی سپتوپلاستی

با توجه به این که انحراف بینی ناشی از یک بخش اضافه از غضروف موجود در ساختمان بینی می باشد،  در این جراحی ، غضروف اضافی بینی بریده خواهد شد جراحی انحراف بینی ، معمولاً تحت بی هوشی عمومی انجام می شود. برش مورد نیاز را جراح بینی ، از داخل بینی ایجاد می کند. با دسترسی به قسمت های اضافی غضروف بخش مورد نظر بریده می شود و تیغه بینی ( سپتوم ) به وسیله ی تیوب ، تیغه ها و بخیه بر سر جای خود محکم می گردد.

مراقبت های بعد از سپتوپلاستی

امکان دارد که بینی خیلی ورم کند و حتی کبود بشود، درون بینی ممکن است پانسمان بشود و گاهی نیز ممکن است نیاز به پانسمان نباشد. عموماً تکه ای گاز پانسمان در زیر بینی ( قسمت متصل به لب بالایی ) چسبانده خواهد شد تا خون را جذب کند، داخل بینی نیز با گاز پانسمان فشرده شده ( که تامپون نیز نامیده می شود )، برای چند روز پر می شود به منظور پیشگیری از بروز عفونت لازم است تا یک دوره آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز بشود.

مزایای سپتوپلاستی

بلافاصله بعد از روند سپتوپلاستی، بیمار تورم اولیه و گرفتگی بینی را تجربه می کند. البته، در طول چند هفته، بیشتر بیماران بهبود قابل ملاحظه ای را در جریان هوا از مجاری بینی خود گزارش می دهند. بعد از سپتوپلاستی، شما می توانید از مزایای زیر بهره مند شوید:

  • بهبود تنفس – به دلیل باز شدن مجاری عبور هوا از راه بینی، عملکرد کلی تنفس از راه بینی، به میزان قابل ملاحظه ای بهبود می یابد.
  • بازیابی حواس – برخی بیماران به دلیل انسداد مجاری بینی، قبل از عمل سپتوپلاستی، با مشکلاتی از قبیل از دست رفتن حس بویایی یا چشایی روبرو بودند. وقتی بعد از درمان، مجاری عبور هوا به خوبی کار می کند، حواس بویایی و چشایی شما نیز معمولاً به طور کامل بازیابی می شوند.
  • کیفیت بهبود یافته خواب – وقتی سپتوم دارای شکل مناسب باشد، حداکثر جریان هوا در آن انجام می شود، و بیمارانی که از کیفیت کاهش یافته خواب از قبیل خرخر کردن یا انسداد بینی قبل از عمل رنج می بردند، دیگر با این مشکل روبرو نخواهند بود.
  • کاهش وقوع عفونت های سینوسی، خونریزی بینی یا سردرد – گشاد شدن مجاری عبور هوا در بینی، تخلیه ترشحات سینوسی را تضمین کرده و در نتیجه از گرفتگی بینی و سردرد های توام با فشار، می کاهد.

روند سپتوپلاستی چقدر طول می کشد؟

دامنه زمانی مورد نیاز برای اجرای روند سپتوپلاستی بر حسب گستردگی مشکلات نیازمند به درمان، متغیر می باشد. برخی اوقات، بخش هایی از استخوان و غضروف برداشته می شوند، سپس مجدداً شکل داده شده و در موقعیت جدید قرار می گیرند. غشای مخاطی نیز بلند شده و پس از انجام اصلاحات، مجدداً به موقعیت قبلی برگردانده می شود.

اجرای این روند حدوداً 30 الی 90 دقیقه طول می کشد.

چه کسانی داوطلب ایده آل برای سپتوپلاستی می باشند؟

اساساً دو دلیل وجود دارد که افراد می توانند از قرار گرفتن تحت جراحی سپتوپلاستی، بهره مند شوند: مشکلات مادرزاری در سپتوم یا وارد آمدن ضربه به بینی. نواقص مادرزادی در طول رشد یا گاهی اوقات در زمان عبور دادن نوزاد از کانال زایمان اتفاق می افتد.

آسیب دیدگی می تواند یک رویداد اتفاقی باشد. مثلاً اگر بینی شما در حین رانندگی به فرمان ماشین برخورد کند، بینی شما دجار تغییر شکل می شود. در برخی موارد دیگر، از قبیل برخوردهای اتفاق افتاده در حین ورزش کردن ( بوکس، کشتی برای مثال )، یا حتی ورزش هایی از قبیل فوتبال، بسکتبال یا والیبال، که در آن بینی مرتباً در معرض آسیب دیدگی قرار دارد، سپتوم به تدریج، از موقعیت استاندارد خود خارج می شود.

انحرافات جزئی الزاماً نیازی به اجرای سپتوپلاستی ندارند، چون اختلالی در تنفس ایجاد نمی کنند. پزشک می تواند با استفاده از یک اسکوپ، بافت های عمیق تر بینی را مورد بازبینی قرار دهد تا از مختل نبودن جریان هوا در آن، اطمینان حاصل کند.

انحرافات مشکل آفرین، می تواند جریان هوا در بینی را دچار اختلال کند. بعلاوه، قرار گرفتن بیش از حد سپتوم در معرض تاثیرات خشک کننده جریان هوا از بینی نیز می تواند باعث ایجاد پوسته در بینی شده و آن را در برابر خونریزی، مستعد نماید.

سپتوپلاستی می تواند سپتوم را درمان کرده و جریان هوا را به حالت نرمال بازگرداند.

آیا نتایج سپتوپلاستی دائمی است؟

تغییرات ایجاد شده در سپتوم و بینی طی روند سپتوپلاستی، دائمی می باشد. بهبود های شکل داده شده در جریان هوا و بالا رفتن ظرفیت و کیفیت تنفس از راه بینی، کاملاً حس می شود. تنها چیزی که ممکن است نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار داده و فرد درمان شده را از داشتن یک نتیجه دائمی محروم کند، دنبال نکردن دستورالعمل های بعد از سپتوپلاستی و کمک نکردن به بینی در داشتن یک روند بهبود کامل قبل از درگیر شدن در شکل های خاصی از فعالیت های ورزشی و فعالیت های روزمره می باشد. البته، آسیب دیدن بینی نیز می تواند تاثیر منفی بروری نتیجه درمان باقی گذارد.

اقدامات قبل از سپتوپلاستی

برخی اقدامات بعنوان فاکتورهای لازم الاجرا قبل از هر روند جراحی از جمله سپتوپلاستی باید دنبال شود. بیماران باید مصرف داروهای رقیق کننده خون، داروهای ضد التهاب، آسپرین و بیشتر مکمل های گیاهی را به مدت چند روز قبل از سپتوپلاستی، ترک کنند. همچنین، اگر قرار است عمل سپتوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام شود، بیمار باید چند ساعت قبل از قرار گرفتن تحت جراحی، از خوردن و نوشیدن دست بکشد.

اقدامات قبل از سپتوپلاستی در واقع مقدمه ای برای آماده شدن برای سپری کردن یک دوره ریکاوری خوب است. شما در طول چند روز بعد از روند، باید سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. همچنین باید لباس هایی بر تن کنید که در زمان از تن در آوردن آنها، لباس به روی صورت کشیده نشود. بلند کردن اجسام سنگین، به مدت چند هفته ممنوع می باشد. خم شدن باعث بالا رفتن فشار خون و در نتیجه وارد آمدن فشار به صورت و بینی می شود و باید از آن اجتناب کنید.