افراد برای رضایت از ظاهر بینی و رفع ایرادات آن اقدام به جراحی بینی می کنند تا زیبایی و اعتماد به نفس شان افزایش یابد، بعد از جراحی، بینی دچار تورم می شود که امری بدیهی است و از عوارض طبیعی عمل به شمار می رود، چسب زدن بینی بعد از عمل ، به رفع سریع تر این تورم کمک قابل توجهی کرده و موجب چسبیدن پوست بینی به بافت زیرین شده و در نتیجه تسهیل فرآیند بهبودی را در بازه زمانی کوتاه تری محقق می کند، حال در این مقاله قصد داریم توضیحاتی درباره چسب توصیه شده پس از عمل بینی توسط دکتر بشارتی زاده را شرح دهیم.

چسب بینی

لازم به ذکر است که چسب زدن بعد از عمل بینی ، افزون بر آن که به کاهش تورم و التهاب بینی منتج می شود ؛ از تشكيل بافت زخم جلو گیری کرده و فرم گیری بهتر بینی را نیز میسر می سازد.

باید اشاره داشت که چسب زدن اصولی و صحیح به بینی ، سبب اعمال انتشار فشار یکنواخت بر روی بینی شده و در نتیجه ، موجب می شود که ورم بینی در همه بخش های بینی به طور یکسان کاهش یافته و فروکش کند.

ضمنا ناگفته نماند که چسب بینی بعد از عمل ، می تواند نوعی هشدار برای اطرافیان قلمداد شود تا متوجه این مسئله شوند که شما اخیرا رینوپلاستی انجام داده اید ؛ لذا در برخورد با شما باید بیشتر احتیاط کنند.

چسب توصیه شده پس از عمل بینی

تا چند وقت بعد از جراحی بینی باید چسب زد ؟

در رابطه با زدن چسب ، جایگاه علمی متقنی برای چسب زدن بینی به هیچ وجه وجود ندارد.

چسب زدن به بینی ، صرفا هفته های ابتدایی بعد از رینوپلاستی خصوصا هفته اول بعد از جراحی زیبایی بینی ؛ چسب بیشترین تاثیر را در جلوگیری از ازدیاد تورم ، ممانعت از بروز خونریزی زیر پوستی و کاهش یکنواخت ورم بینی دارد.

در برخی موارد که ورم بینی تا حد قابل قبولی کاهش نداشته است ؛ بنا به صلاحدید جراح بینی ، ممکن است توصیه شود تا حصول نتایج مطلوب به چسب زدن بینی ادامه داده شود.

آیا استفاده طولانی مدت چسب توصیه شده پس از عمل بینی ، تاثیری در نتیجه رینوپلاستی خواهد داشت یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر ؛ توصیه به چسب زدن طولانی بینی ، می تواند علل مختلفی داشته باشد.

یکی از این موارد ، در افرادی است که اعتماد به نفس پایینی داشته و بلافاصله بعد از براشتن گچ بینی انتظار دیدن نتیجه نهایی را دارند.

از جمله راهکارهایی که می توان این افراد را از دیدن مکرر بینی در آینه باز داشته و منصرف کرد ، پوشاندن بینی با چسب می باشد ؛ که البته این کار صحیح نیست.

بنابراین در این موارد باید ؛ به بیمار توضیح داده شود که چسب زدن طولانی مدت ، خود عوارضی دارد و بهتر است برای تهویه بهتر پوست تنها تا موعد توصیه شده چسب زده شود.

همچنین باید به بیمار متذکر شد که حداقل تا سه ماه بعد از جراحي بيني ، انتظار دیدن نتیجه نهایی را نداشته باشند و از رفتن مداوم جلوی آینه بپرهیزند و برای دیدن نتیجه نهایی جراحی عجله نکرده و دست کم یکسال تا یکسال و نیم صبر کنند.

در این بخش از مقاله باید خاطر نشان شد بازه زمانی برای چسب زدن بینی در افرادی که دارای پوست معمولی یا ضخیم هستند، نسبت به اشخاصی که پوست نازک دارند، کوتاه تر است زیرا در این افراد پوست زمانی بیشتر برای انقباض و ترمیم نیاز دارد.

آموزش زدن چسب توصیه شده پس از عمل بینی

در این بخش از مقاله میخواهیم نحوه صحیح زدن چسب توصیه شده پس از عمل بینی را به شما عزیزان آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

چسب توصیه شده پس از عمل بینی

  • مرحله اول

به منظور چسب زدن به دماغ ، در وهله اول باید نسبت به انتخاب چسب مناسب دقت داشته باشید، نوار چسب های کاغذی که عرض یک تا یک و نیم سانتی متری دارند، گزینه بسیار مناسبی می باشند.

مدل و مارک های گوناگونی از چسب بيني در بازار وجود دارد که جنس، رنگ، سایز و کیفیت آن ها با هم متفاوت می باشد.

براساس تجربه ( بدون نفع شخصی ) بهترین چسب برای بینی عمل شده که از داروخانه می توان تهیه کرد، چسب ضد حساسیت بینی 1.25 سانتیمتری تولید شرکت میکروپور می باشد.

  • مرحله دوم

در این مرحله باید پوست صورت خود را به خوبی با آب و صابون شستشو داده و پس از آن با پنبه الکلی تمیز کنید و پس از 10 دقیقه مکث و خشک شدن پوست اقدام به زدن چسب نمایید.

  • مرحله سوم

در این مرحله ، با در نظر داشتن سایز بینی تان باید چسب ها را در ابعاد 8 – 6 قطعه 4 – 3 سانتیمتری و 2 قطعه 12 – 10 سانتیمتری ؛ برش بزنید.

  • مرحله چهارم

باید در برابر آینه ایستاده و از قسمت فوقانی بینی شروع به چسباندن 3 تا 4 تکه از چسب های 4 – 3 سانتی متری بر روی بینی کنید به نحوی که بخشی از هر قطعه چسب در زیر چسب بعدی مستتر شود، پس از آن، هر قطعه چسب را باید به میزان مختصری فشار دهید تا به خوبی فیکس شود.

حال چسب 12 – 10 سانتی متری را به شکل حرف U لاتین از قسمت وسط ، در بخش زیرین بینی قرار داده و بچسبانید؛ سپس طرفین چسب را به سمت بالا هدایت کرده و در نهایت آن را تثبیت کنید.

و قطعه چسب بعدی که با این ابعاد بریده بودید را نیز بر روی همین چسب بزنید.

حال دوباره از بخش تحتانی بینی به سمت بالا و در عرض بینی ، تکه چسب های 4 – 3 سانتی متری باقیمانده را ( بسته به سایز بینی ) چسبانده و درست مثل قبل قسمتی از هر قطعه چسب را در زیر چسب بعد پنهان کنید و در نهایت آن ها را برای فیکس شدن به آرامی بفشارید.

در انتها چسبی که از بخش نوک بینی ، تجاوز کرده و بیرون زده را با ظرافت و دقت ببرید.

چسب توصیه شده پس از عمل بینی

نحوه صحیح جدا کردن چسب توصیه شده پس از عمل بینی

برای اینکه بتوانید چسب بيني را به اسانی جدا کنید بهتر است از محلول استفاده نمایید و برای گرفتن سر چسب نیز میتوانید از وسایلی مانند موچین استفاده کنید.

حال برای جدا کردن چسب ، انتهای آن را به آرامی گرفته و 180 درجه برگردانید و کندن سایر چسب ها را نیز به همین منوال ادامه دهید.

حساسیت به چسب بینی

برخی از افراد ممکن است به دلیل استفاده مکرر از چسب بعد از جراحی بینی ، پوستشان به چسب واکنش نشان دهد و محل چسب یا اطراف آن دچار علائم حساسیتی همچون خارش، سوزش، قرمزی، آکنه یا غیره شود.

در این صورت حتما به جراح بینی خود اطلاع داده و در اولین فرصت به مطب او مراجعه کنید.

قابل ذکر است استفاده بهداشتی از چسب احتمال بروز حساسیت پوستی را در افراد کاهش می دهد.