زمان مطالعه: 4 دقیقه

چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی برای کمک به کنترل ادم ( تورم ) بینی انجام می شود. بعد از عمل، بینی، بخصوص در اطراف نوک آن متورم است. چسب زدن فشار ملایمی را برای جلوگیری از رشد کردن بافت نرم و پوست دماغ، به این اندام وارد می آورد. بعلاوه بعد از عمل جراحی، شکل پایه بینی با تغییر شکل غضروف بینی، تغییر می کند. زدن چسب بینی به پوست کمک می کند تا بهتر با شکل جدید خود سازگار شود بنابراین آشنایی با نحوه چسب زدن به بینی بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است.

چسب زدن به بینی

نحوه چسب زدن بینی

ما دو نوع مختلف تکنیک چسب زدن را برای بیماران بعد از عمل زیبایی دماغ معرفی می کنیم. در نوع اول، بیمار یک نوار واحد چسب را در بخش فوقانی نوک بینی قرار می دهد. در چسب زدن نوع دوم، بیمار یک تکه نوار چسب را در زیر ستونچه دماغ قرار داده و سپس به آرامی نوار چسب را در طرفین لوبول بالای نوک دماغ فشار می دهد. چسب زدن به بینی یک هشدار برای افراد اطراف شما می باشد و به آنها می گوید که باید مراقب باشند تا آسیبی از طرف آنها به دماغ شما وارد نشود. وقتی به بینی خود چسب می زنید، باید از لمس کردن بینی یا انجام کارهایی که ممکن است به بینی شما آسیب بزند خودداری کنید.

مدت زمان زدن چسب بینی

بعد از جراحی بینی به بیماران توصیه می شود که حداقل به مدت دو هفته بینی خود را چسب بزنند. در طول این دو هفته نوار چسب، تورم و شکل گیری بینی را تحت تاثیر قرار می دهد. اما به طور دقیق مدت زمان زدن چسب بینی به شرح ذیل می باشد: مدت زمان توصیه شده جهت چسب زدن به بینی برای جراحی بینی استخوانی 4 هفته می باشد که در این زمان شما می توانید یک بار در هر هفته و یا حتی دو بار در هفته به مطب دکتر بشارتی زاده ، مراجعه کرده و خود خانم دکتر، چسب بینی شما را بزنند تا نحوه صحیح چسب زدن بینی و ایرادات چسب زدن خودتان مشخص و رفع گردد. برای جراحی بینی گوشتی مدت زمان بیشتری جهت چسب زدن توصیه میشود این زمان 6 تا 8 هفته است تا هرچه بهتر تورم بینی را کاهش دهد و فرم دهی بهتر به این نوع بینی ها منجر گردد. در زمان چسب زدن نیاز به وارد کردن فشار زیاد به دماغ نیست.

نکته : حتما تا زمان مشخص شده از سوی دکتر به زدن چسب بینی ادامه دهید و سر خود تصمیم گیری نکنید. چرا که ایشان با اگاهی کامل از روند و نحوه بهبودی زمان را برای شما مشخص می کند. همچنین روسه خود را با فرد دیگر مقایسه نکنید چرا که شرایط شما با بیمار دیگر یکسان نمی باشد.

فیلم آموزش چسب زدن به بینی پس از جراحی

برای ایمه متقاضیان عزیز بتوانند راحت تر روند استفاده از چسب بعد از عمل بینی را درک کنند ، این ویدیو از دکتر بشارتی زاده را در اختیارشان قرار داده ایم که با جزئیات کامل پروسه را برای شما توضیح می دهند.

چگونه به بینی چسب بزنیم؟

  1. بینی تان را با آب گرم و صابون ملایم بشویید یا با پد پنبه ای و الکل، بینی و گونه هایتان را پاک کرده، صورت را خشک کرده و 5 دقیقه صبر کنید تا پوست به طور کامل خشک شود.
  2. از نوار چسب مناسب استفاده کنید. بر حسب اندازه بینی، اغلب از 6 تا 7 تکه نوار 2 تا 3 میلی متری استفاده می شود. حتماً چسب زدن را طوری انجام دهید که چسب ها هم دیگر را همپوشانی کنند. از یک تکه 10 تا 12 سانتی متری برای پوشاندن زیر بینی به شکل U استفاده کنید.
  3. بخش میانی نوار چسب باید در زیر نوک بینی قرار گیرد.
  4. چسب را به سمت بالا و طرفین بینی فشار دهید تا به خوبی بر روی بینی قرار گیرد.
  5. دو گوشه این نوار چسب باید در نزدیکی چشم ها قرار گیرد.
  6. این نوار چسب از نوک بینی پشتیبانی کرده و از افتادن آن جلوگیری می کند.
  7. دوباره یک لایه دیگر چسب را بر روی لایه قبلی قرار دهید. در نهایت، بخش های اضافی و بیرون زده نوار چسب را با قیچی کوتاه کنید.

آموزش چسب زدن به بینی بعد از جراحی

ابتدا یک نوار 10 سانتی چسب آماده کنید به صورتی روی بینی قرار می گیرد که وسط این نوار در قسمت پایین بینی قرار گرفته و دو طرف چسب به بالا کشیده می شود و کناره های بینی را به صورت مستقیم در بر می گیرد. یکبار دیگر چسبی به همین اندازه بردارید و مجدد تکرار کنید. مرحله بعد نوار چسب های کوتاه تر به اندازه حدودا 4 الی 5 سانت بریده می شود تا روی بینی رو پوشش دهد. 4 الی 5 نوار چسب را از نوک بینی به بالا به ترتیب روی تیغه بینی می چسبانیم به طوری که همدیگر را کمی کاور کنند.

همانطور که ذکر شد نیاز به وارد کردن فشار زیاد هنگام چسب زدن به بینی نیست تنها می توانید کمی فشار بیشتر هنگام زدن چسب های روی دماغ داشته باشید. برخی از پزشکان توصیه می کنند که چسب بینی باید با فشار زیاد بر روی بینی وارد شود تا فرم بیشتری بگیرد یا چسبی که در پایین بینی قرار می گیرد باید کاملا بینی را به بالا بکشد اما این درست نیست چنانچه مرتبا فشار زیادی به نوک بینی وارد شود و به بالا کشیده شود، احتمال افتادگی نوک بینی در دراز مدت بیشتر خواهد شد. بنابراین به این شکل چسب زدن را دکتر بشارتی زاده ، جراح توصیه نخواهند کرد.

چسب زدن بینی از مهم ترین مواردی است که هر بیمار موظف است آن را به درستی انجام دهد. زیرا در زمان نقاهت از عمل ، بافت های بینی در دوره ترمیم هستند و باید با ساختار و فرم جدید سازگاری پیدا کنند. چسب بینی کمک می کند که این امر سریع تر به وقوع بپیوندد. همچنین کاهش ورم را نیز تسریع می کند. نکته دیگری که باید به ان دقت کنید نحوه چسباندن چسب بر روی دماغ است. طبق آموزش بهترین جراح بینی تهران این فرایند را انجام دهید تا نتیجه عمل بینی دستخوش تغییرات منفی نشود.