در اطراف چشم ، کبودی ناشی از جراحی بینی طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست، چرا که در نهایت یک هفته بعد از جراحی بینی کاملا از بین می رود. این کبودی ها به شکل های متفاوتی کبودی های جزیی از رنگ زرد تا کبودی شدید به رنگ بنفش می باشد.

کبودی ناشی از جراحی بینی

از مواردی که بعضی از افراد را برای جراحی رینوپلاستی دچار ترس و تردید می نماید کبودی  دور چشم پس از عمل می باشد، واقعیت امر این گونه است که این کبودی و حتی سیاهی اطراف چشم پس از جراحی کاملاً طبیعی می باشد و به سرعت برطرف خواهد شد و مسئله نگران کننده ای نیست.

دلیل کبودی ناشی از جراحی بینی چیست ؟

  • این کبودی ناشی از نشت خون از مویرگ ها بافت زیر پوست می باشد.
  • نوع تکنیکی که جراح بینی ، در عمل به کار می برد.
  • دستکاری و کار صورت گرفته بر روی استخوان های بینی
  • شرایط سیستم انعقاد خون در فرد

علت وقوع کبودی

کبودی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی آسیب دیده در طول جراحی، در زیر پوست حبس شوند. همین امر باعث کبودی بنفش رنگ، در پوست می شود. بعلاوه، برخی افراد، التهاب و تورم اطراف چشم ها را نیز تجربه می کنند. همه اینها موقتی هستند و ظرف هفت الی ده روز فروکش می کنند. تایم لاین بهبود کبودی بعد از رینوپلاستی، تا حد زیادی به سبک زندگی و ویژگی های بدن فرد در واکنش به روند بهبود، بستگی دارد.

شگردهایی برای به حداقل رساندن کبودی ناشی از جراحی بینی

برخی پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند بعد از دو روز قرار دادن کمپرس سرد، در روز سوم ریکاوری، برای سرعت بخشیدن به روند بهبود، از کمپرس گرم استفاده کنند. به تجربه ثابت شده است که این کار می تواند بخش عمده ای از سیاهی ناشی از کبودی را به حداقل برساند.

از مصرف دروهای رقیق کننده خون خودداری کنید. این داروها شامل آسپرین و ایبوپروفن و برخی داروهای دیگر می باشد که باید به مدت دو هفته قبل از جراحی نیز از مصرف آنها خودداری شود. علت چنین اقدامی این است که داروهای رقیق کننده باعث نشت خون از عروق در طول روند شده و همین امر، کبودی را تشدید می کند.

سر خود را برای کمک به کاهش کبودی و همچنین تورم، بالا نگه دارید.

توقف استعمال سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی، دو الی سه هفته قبل و بعد از روند رینوپلاستی، می تواند در کاهش کبودی موثر واقع شود. نیکوتین، بعنوان یک محدود کننده جریان خون عمل می کند و در نتیجه جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی به بافت در حال بهبود، کند شده و بهبود، روند نزولی پیدا می کند. تاثیر الکل به این ترتیب است که این ماده خطر بروز عوارض جانبی در طول جراحی را افزایش می دهد و علت آن، تداخلی است که با برخی داروهای مسکن تجویز شده جهت مصرف در دوره بهبود، پیدا می کند.

یکی از مهم ترین رویکردهای قبل و بعد از جراحی ، که اساسی ترین فاکتور در به حداقل رساندن کبودی به شمار می آید، مهارت خود جراح است. یک جراح صاحب علم و ماهر می تواند تعداد و شدت برش ها و شکستگی های استراتژیک مورد نیاز برای شکل دهی بینی را به حداقل برساند و در عین حال، قادر است یکپارچگی بافت اطراف و ساختار استخوان را حفظ کند. به حداقل رساندن سطح آسیب دیدگی بینی در طول روند، فاکتور کلیدی برای به حداقل رساندن کبودی بعد از جراحی، به شمار می آید.

اگر سابقه خونریزی شدید یا کبودی در خانواده دارید، در طول جلسه مشاوره قبل از عمل، حتماً پزشک را در جریان امر قرار دهید.

هیدراته بمانید و آبرسانی به بدن را به خوبی انجام دهید. قبل و بعد از روند، مقدار زیادی آب بنوشید. وقتی آب بدن شما کم شود، بدن از ذخیره آب خود استفاده می کند. این امر باعث احتباس مایع شده و می تواند باعث تشدید کبودی شود، چون سیستم گردش خون، نمی تواند با بالاترین سطح کیفیت عملکرد، کار خود را انجام دهد و در نتیجه ضایعات بدن، با سرعت کافی از بدن دفع نمی شوند.

عمل زیبایی بینی در هر سنی پس از تکمیل رشد بینی، قابل انجام می باشد حداقل سن برای انجام این روند زیبایی، 15 سالگی می باشد. برای بهره مند شدن از یک روند بهبود خوب و با کیفیت، جوانی فاکتور موثری می باشد. وقتی سن شما بالا می رود، رگ ها به دلیل رشد کردن، آسیب پذیر تر می شوند. میزان کبودی شکل گرفته بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، به طور طبیعی، با بالا رفتن سن، دارای ارتباط مستقیم می باشد. هر چه سن شما بالاتر باشد، احتمال وسیع تر بودن سطح کبودی بعد از عمل نیز بالاتر خواهد بود.

سخن پایانی

به بیان کلی، ترس از کبودی ناشی از جراحی بینی ، طبیعی است، ولی انتخاب یک جراح بینی ماهر و صاحب تجربه و دنبال کردن دستورالعمل های توصیه شده توسط وی، می تواند نقش پر رنگی در به حداقل رساندن کبودی ایفا نماید.