گرافت در جراحی بینی

گرافت در جراحی بینی

از گرافت در جراحی بینی ، با هدف مستحکم سازی ساختمان غضروفی – استخوانی ، اصلاح یا رفع کجی و انحراف ظاهری بینی و پر نمودن فرورفتگی ها استفاده می شود . سابق گرافت را کمتر به کار می بردند ، اما امروزه در تکنیک های نوین جراحی ، پزشکان از گرافت در جراحی بینی بیشتر استفاده می نمایند .

گرافت-در-جراحی-بینی-دکتر-بشارتی-300x300

موارد استفاده از گرافت در جراحی بینی :

در جراحی های ثانویه و ترمیمی می توان از گرافت بهره برد . گرافت در جراحی بینی موجب استحکام بیشتر نوک بینی و پیشگیری از افتادگی آن خواهد شد . بینی های گوشتی ، به طور معمول غضروف های ضعیف تری دارند و نوک بینی افتاده است . برای بالا کشیدن سر بینی و رفع یا کاهش میزان  پهنی نوک بینی  از گرافت می توان استفاده نمود . در ضمن بینی هایی که به علت  ضربه خوردن ، بیماری و یا جراحی های قبل ، فرم آن به شکل زین در آمده است ، به کمک گرافت می توان این ایراد ظاهری را برطرف نمود . در بینی هایی که کجی آن زیاد و پیچ خورده است ، گرافت گذاری در اصلاح ظاهر بینی بسیار اثر گذار خواهد بود .

انواع گرافت :

  • اتوگرافت : در صورتی که گرافت را از اعضای بدن بیمار بگیریم ، آن را اتوگرافت می نامیم . اصلی ترین ناحیه ای که اتوگرافت از آن گرفته می شود ، تیغه ی بینی است . ساير اتو گرافت ها در جراحی بينی از غضروف گوش و غضروف دنده خود بيمار مي باشند كه از بهترين منابع غضروف برای بازسازی بينی هستند و ميزان عوارض كم مي باشد .
  • هتروگرافت : وقتی که گرافت از اندام های حیوانی مانند گاو گرفته شود ، هترو گرافت نامیده شده و بیشتر برای جراحی های دریچه قلب به کار می رود و در جراحی زیبایی بینی ، کاربردی ندارد ، زیرا جذب بدن می شود . لازم به توضیح است که استفاده از غضروف گاوی با احتمال عفونت و چسبندگی همراه است و منسوخ می باشد و همچنين جذب بالايی دارد و دفورميتی قبلی برگشت خواهد كرد .
  • زنوگرافت : به پروتز یا مواد مصنوعی به کار رفته در جراحی زنوگرافت نامیده می شود . استفاده از زنوگرافت و يا الوگرافت از هر نوع در بينی ممنوعيت مطلق دارد و احتمال ايجاد عوارض و باز پس زدن گرافت به مرور زمان بالاست .
  • هوموگرافت : هنگامی که گرافت را از بدن شخص دیگری بگیریم ، آن را هوموگرافت می نامیم ، به ندرت استفاده می گردد، چرا که احتمال عفونت و عدم پذیرش از سوی بدن بیمار وجود دارد . همچنین با احتمال انتقال بيماری هايی مثل ايدز و هپاتيت همراه است و نيز جذب بالا دارد كه ارزش آن را پايين می آورد و از نظر اخلاقی صحيح نمی باشد .

با توجه به مواردی که در بالا توضیح داده شد ،  گرافت مورد استفاده ی دكتر بشارتی زاده در جراحی بينی فقط اتو گرافت هست كه سلامت بيمار را به خطر نمی اندازد و ايمن و مطمئن هست .

درباره نویسنده

نظرات بسته شده است.