تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی

تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی

هنگامی که افراد برای انجام جراحی بینی اقدام می نمایند ، برای انجام جراحی بینی و عوارض ناشی از آن دچار نگرانی می شوند . یکی از این نگرانی ها تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی می باشد .

تاثیر_جراحی_بینی_بر_حس

خیلی کم پیش می آید که افراد پس از جراحی بینی دچار مشکلات و اختلال در حس بویایی بشوند . با این حال این اختلال موقتی است و در نهایت تا دو ماه پس از جراحی بینی بر طرف می گردد .

تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی ناشی از چیست ؟

سلول های بویایی در سقف بینی قرار دارند ، زمانی که مولکول های بوییدنی به طرف بالا می رسند ، منجر به تحریک سلول های بویایی شده و فرد بو را حس می کند . چنانچه در راه رسیدن مولکول های بو ، انسدادی وجود داشته باشد ، فرد بو را حس نخواهد کرد .

پس از آن که جراحی بینی انجام می شود ، داخل بینی متورم می شود ، امکان دارد که این تورم در روند و راه رسیدن بو به سلول های بویایی اختلالی ایجاد نموده و در واقع راه رسیدن مولکول ها را مسدود سازد . در این صورت هر چه قدر از میزان ورم کاسته بشود ، کم کم حس بویایی به وضعیت سابق خود بازمیگردد . در این مدت با استفاده از سرم شستشو و شستشوی مرتب داخل بینی کمک می کنید تا در صورتی که درون بینی لخته وجود داشته باشد ، از بین برود . در صورت صلاح دید پزشک ، اسپری کورتن برای بیمار تجویز خواهد شد .

لازم به ذکر است در برخی از افراد قبل از انجام جراحی بینی نیز فرد دچار اختلالات بویایی است و احتمال دارد به دلیل انحراف بینی باشد که می توان به وسیله جراحی انحراف بینی ، این مشکل را برطرف نمود .

 

درباره نویسنده

نظرات بسته شده است.