در جراحی بینی داروهای کورتیکواستروئید که البته با نام کورتون شناخته شده تر هستند، برای کاهش التهاب های بینی پس از جراحی، کاربرد دارد. کورتیکواستروئیدها هم به صورت داروهای خوراکی تجویزی مانند قرص و هم به صورت داروهای تزریقی مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ، کورتون می تواند مستقیماً به بینی تزریق شود و از میزان ورم و بافت اسکار ایجاد شده، بکاهد. در این مقاله که با عنوان تزریق کورتون بعد از جراحی بینی برای شما عزیزان تهیه شده است می خواهیم به تمامی سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده است بپردازیم.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

موارد کاربرد تزریق کورتون پس از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی یا رینوپلاستی ترمیمی به چندین دلیل انجام می شود. رایج ترین کاربرد داروی  کورتیکواستروئید در راستای کاهش ورم بینی، جلوگیری از تشکیل بافت اسکار یا درمان بافت اسکار ایجاد شده بعد از عمل بینی می باشد.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی به منظور کاهش تورم

ورم بینی بعد از جراحی ، امری اجتناب ناپذیر است. اما میزان تورم به نوع عمل بینی انجام شده، میزان تغییرات اعمال شده بر روی بافت ها و نوع پوست بیمار بستگی دارد.

در اکثر افراد تورم اولیه پس از عمل زیبایی بینی ، حدود 14 روز بعد از عمل، به طور طبیعی برطرف می شود. هرچند ممکن است پس از این مدت فرد همچنان شاهد تورم باشد که برطرف شدن آن چندین ماه یا حتی سال طول می کشد. در این صورت بهترین جراح بینی ، تزریق کورتون به ناحیه مورد نظر را پیشنهاد می کند تا ورم ایجاد شده بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی ترمیمی کاهش یابد و در نهایت از بین رود. به عبارتی تزریق کورتون به بینی ، پروسه نقاهت پس از عمل را تسریع می کند و نتیجه عمل رینوپلاستی را حتی زود تر از 6 الی 12 ماه مشخص می نماید.

به طور معمول افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، پس از جراحی شاهد ورم قابل توجهی خواهند بود. از طرفی دیگر ورم بینی های استخوانی بسیار کمتر بوده و در مدت زمان کمتری نیز برطرف می شود. بنابراین می توان گفت که تزریق کورتون در بیشتر موارد برای بینی های گوشتی انجام می شود.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی جهت جلوگیری از ایجاد بافت اسکار

علاوه بر کاهش ورم، تزریق آمپول کورتون برای بینی می تواند مانع ایجاد بافت اسکار شود. افرادی که پوست بینی آن ها نسبتاً یا بسیار ضخیم می باشد (می توان گفت افرادی که بینی آن ها گوشتی است)، تشکیل اسکار و زخم با بافت سفت و فشرده بین استخوان یا غضروف و پوست بینی، پس از عمل، بسیار محتمل است.

در صورتی که بافت اسکار ایجاد شده در ناحیه بینی بسیار وسیع باشد و به پوست اجازه ندهد تا با فرم جدید بینی سازگاری پیدا کند، پزشک زیبایی با تزریق کورتون بعد از عمل بینی از ایجاد و گسترش این بافت زائد جلوگیری می کند.

کورتون یا همان داروی استروئیدی ممکن است مدت طولانی پس از جراحی بینی، جهت درمان بافت اسکار تشکیل شده، نیز مورد استفاده قرار گیرد.

زمان مناسب برای تزریق کورتون یعد از جراحی بینی

به دنبال جراحی زیبایی بینی، زمان مناسب برای تزریق کورتون به چندین مورد بستگی دارد. برخی از جراحان بینی ترجیح می دهند 1 الی 2 ماه بعد از انجام عمل زیبایی بینی ، تزریق کورتون را انجام دهند و مانع پیشروی بیشتر بافت اسکار شوند.

هرچند در این مدت میزان بیشتری از ورم بینی خود به خود برطرف شده است. اما برخی دیگر از جراحان دست کم 3 الی 4 ماه برای تزریق کورتون منتظر می مانند. با گذشت این زمان اکثر افرادی که عمل جراحی انجام داده اند در مرحله ریکاوری پس از عمل قرار دارند. تزریق کورتون در این دوره زمانی سودمند خواهد بود؛ زیرا که فرم جدید بینی را اصلاح کرده و بهبود می بخشد.

همچنین تزریق کورتون در این مدت ایمن و کم خطر در نظر گرفته می شود و احتمال تشکیل بافت اسکار نیز بسیار کم است. با توجه به میزان و قدرت کورتون تزریق شده پس از 3 الی 4 ماه، بافت اسکار تشکیل شده در این مدت نیز درمان می شود.

تعداد زیادی از افراد در حدود 2 هفته پس از تزریق کورتون، اثر حاصل از آن  را مشاهده می کنند.

 

تزریق کورتن بعد از جراحی بینی

 

دفعات تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تعداد و میزان تزریق کورتون بعد از عمل بینی و داروهای استروئیدی به شرایط فرد بستگی دارد. برخی از افراد پس از جراحی اولیه یا رینوپلاستی ترمیمی برای کاهش ورم و بافت اسکار باید چندین واحد کورتون تزریق کنند. درحالی که بعضی دیگر تنها یک مرتبه به تزریق این دارو نیاز دارند. برخی از پزشکان ترجیح می دهند که دفعات تزریق کورتون را در فواصل زمانی 4 الی 6 هفته انجام دهند. وجود این فاصله زمانی اجازه می دهد تا بینی به تدریج هم زمان با دوره ریکاوری به فرم و شکل خود دست یابد.

عوارض تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون یک فرایند ایمن و مؤثر، برای برطرف سازی تورم بینی و بافت اسکار که پس از جراحي بيني بروز پیدا می کنند، در نظر گرفته می شود. اما مانند سایر پروسه های دیگر نمی توان گفت که هیچگونه اثر جانبی و عوارضی در پی ندارد. هرچند این عارضه ها به ندرت نمود پیدا می کنند.

همان طور که تزریق کورتون بافت اسکار را از بین می برد، ممکن است به بافت های سالم پوست آسیب رساند و سبب تو رفتگی و افتادگی پوست شود. همچنین امکان دارد منجر به نازک شدن پوست شود  یا باعث بروز هیپوپیگمنتیشن (به معنای ایجاد لکه های پوست که از رنگ پوست روشن تر هستند) شود. در موارد بسیار نادر تزریق کورتون احتمال دارد سبب از بین رفتن بافت شود.

آیا پس از تزریق کورتون همچنان باید از چسب بینی استفاده کرد؟

همانطور که می دانید چسب زدن به بینی نیز سبب کاهش ورم بینی می شود؛ بنابراین پیشنهاد می شود به مدت 2 هفته پس از تزریق کورتون، از چسب بینی نیز استفاده کنید.

کاندیدهای مناسب برای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی ، چه افرادی هستند ؟

افرادی که دارای ویژگی های زیر باشند ، می توانند بعنوان کاندید مناسبی برای تزریق کورتون بعد از عمل بینی ، به حساب آیند :

  • پوست بینی در ناحیه نوک بینی ، ضخیم باشد.
  • روند کاهش تورم و التهاب بینی و بهبودی بعد از عمل بینی ، به کندی پیش برود.
  • در صورتی که فرد دارای سابقه عمل بینی قبلی باشد.
  • در صورتی که تزریق کورتون ، به شکلی درست و اصولی و در افراد واجد شرایط انجام شود ، می تواند میزان التهاب و تورم را در بینی کاهش داده و بافت اسکار را بعد از جراحی بینی ، از بین ببرد و یا از ایجاد آن ، جلوگیری کند.