زمان مطالعه: 4 دقیقه

جراحی بینی جز یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در میان مردم جهان است، این جراحی نیز همانند سایر جراحی ها دارای عوارض می باشد، بنا به درخواست شما عزیزان و سوالات متعددی که درباره عوارض جراحی بینی می شد، تصمیم گرفتیم در این مقاله به آن بپردازیم.

عواملی که باعث بروز عوارض جراحی بینی می شود:

پیش از اینکه به عوارض عمل بینی بپردازیم باید بدانید که چه عواملی می تواند این عوارض را به وجود آورد.

یکی از این عوامل جراح بینی است، می پرسید چرا؟ چون اگر جراح بینی مجرب و حرفه ای را برای انجام عمل زیبایی بینی انتخاب نکنید ممکن است از نتیجه جراحی رضایت کافی را نداشته باشید و دچار عوارض جانبی شوید.

مورد بعدی رعایت نکردن مراقبت های قبل و بعد از رینوپلاستی می باشد، در صورتی که تمامی مواردی که بهترین جراح بینی به شما توصیه کرده است رعایت نکنید ممکن است در حین جراحي بيني و بعد از آن دچار عارضه های حاصل از جراحی شوید.

پیش از جراحی توصیه های لازم همچون نحوه دراز کشیدن و خوابیدن بعد از جراحی ، ضربه نخوردن به بینی ، نحوه چسب زدن ، عدم استعمال دخانیات و غیره به بیمار گفته می شود. این موارد می تواند تاثیر بسزایی بر نتیجه عمل بینی و در نهایت رضایت 100 % فرد از عمل رینوپلاستی داشته باشد.

عوارض جراحی بینی

با توجه به دو مورد فوق متوجه شدید که برای جلوگیری از بروز بخش زیادی از عوارض ، خود شما باید مواردی را رعایت کنید.

نکته قابل توجه در عوارض جراحی بینی این است که هم باید به عوارض عمومی و هم عوارض خاص و جدی آن توجه کرد.

عوارضی که ممکن است در اثر جراحی بینی رخ دهد عبارتند از :

  • خونریزی بعد از عمل بینی
  • عفونت
  • هماتوم یا جمع شدن خون در زیر پوست
  • واکنش به داروهای بیهوشی و بی حسی
  • تورم و کبودی
  • خون دماغ شدن
  • باقی ماندن جای زخم و بخیه
  • پاره شدن رگ خونی کوچک روی پوست
  • نامتقارن شدن سوراخ های بینی
  • درد پس از جراحی

اثرات جانبی جراحی زیبایی بینی

در مواقعی که اثرات جانبی پس از عمل زیبایی بینی رخ می دهد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد چرا که پس از گذشت مدت زمان کوتاهی بهبود می یابند.

درد بعد از جراحی بینی

طی فرآیند جراحی ، جراح تغییراتی در اسکلت و غضروف بینی ایجاد می کند که این عامل باعث ایجاد درد و نارحتی پس از جراحی می شود. خوشبختانه درد حاصل بسیار کم بوده و معمولا جراح برای کنترل آن برای بیمار داروهای مسکن تجویز می نماید.

تورم بینی

ورم بعد از جراحی بینی نیز جز عوارض کوتاه مدت جراحی می باشد که فرد با استفاده از کمپرس و نوشیدن آب کرفس و استفاده درست از چسب بینی آن را کاهش دهد.

در مقاله جامعی که در این خصوص تهیه شده و در وب سایت موجود است به صورت مفصل در این مورد صحبت کرده ایم.

ماندن جای زخم بعد از جراحی

در صورتی که برای جراحی نزد بهترین جراح بینی رفته باشید او محل برش را به گونه ای حرفه ای بخیه میزند که پس از بهبودی کامل قابل مشاهده نباشد. همچنین پس از جراحی باید دارو و پمادهای تجویز شده جراح را نیز استفاده کنید.

اختلال تنفسی

در صورتی که جراح سطح مقطع مجاری تنفسی را بیش از اندازه کوچک کرده باشد، بیمار دچار اختلال در تنفس می شود بنابراین برای کوچک کردن بیش از اندازه بینی پافشاری نکنید.

عوارض-جراحی-بینی

 

آبریزش و عطسه بعد از عمل بینی

ممکن است تا چند روز بعد از جراحی آبریزش بینی و عطسه داشته باشید، در این مواقع حتی المقدور از طریق دهان عطسه کنید تا فشار به مجاری بینی وارد نشود، بیمار در این مواقع با مشورد جراح می تواند قرص سرماخوردگی یا ضد حساسیت استفاده کند.

ماندن جای چسب و آتل بر روی بینی

یکی از عوارض جراحی بینی که در اکثر مواقع شاهد آن هستیم ماندن جای چسب و آتل بر روی بینی می باشد، این دو وسیله با هدف فرم دهی درست بینی استفاده می شوند، این عارضه به دلیل فشار زیاد چسب و گچ بر روی بینی ایجاد می شود، بنابراین از محکم چسب زدن و بیش از اندازه محکم کردن آتل بینی خودداری شود.

مشکلات بویایی بعد از رینوپلاستی

گاهی ممکن است به دلیل وجود ترشحات زیاد یا التهاب و ورم بافت داخلی بینی ، حس بویایی بیمار کاهش یابد، در این مواقع بیمار بهتر است آرامش خود را حفظ کند چرا که این عارضه امری طبیعی بوده و پس از رفع تورم بینی ، حس بویایی شما باز خواهد گشت.

کبودی اطراف چشم بعد از عمل بینی

این عارضه در اثر نشست خون از مویرگها به زیر پوست رخ داده است، با توجه به تغییرات اعمال شده بر روی بینی ، روش جراحی ، وضعیت سیستم انعقاد خون و غیره در فرد اتفاق می افتد. فرد برای کاهش آن کافیست به مدت 48 ساعت بعد از عمل زیبایی بینی از کمپرس سرد استفاده کند.

چسبندگی داخل بینی

چسبندگی داخل بینی یکی از عوارض جراحی بینی است که بر اثر ترمیم نشدن زخم ها و برش های جراحی و چسبیدن بافت های داخل بینی ایجاد می شود.

در برخی از مواقع برای تشخیص علت بروز این عارضه انجام سی تی اسکن ضروری است. پس از بررسی علت چسبندگی بینی  جراح اقدام به درمان آن می کند.

عفونت بینی

یکی از عوارضی بسیار شاهد ان هستیم عفونت بعد از جراحی بینی می باشد، به همین منظور توصیه می شود بینی خود را پس از جراحی و برداشتن گچ با محلول های مخصوص شستشو دهید تا میکروبی در آن جا نمو پیدا نکند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی خود را کردیم تمامی عوارض جدی و موقتی را بیان کنیم تا شما عزیزان با خواندن آن اطلاعات مفیدی کسب کنید و در صورتی که خدایه نکرده به یکی از این عوارض دچار شدید بدانید که چه عکس العملی نشان دهید.

اما این مورد را در ذهن خود داشته باشید که برای جلوگیری از بروز این عوارض خود شما نقش بسزایی دارید، پس با رعایت تمامی مواردی که جراح بینی به شما توصیه کرده است بهترین نتیجه را از جراحی زیبایی بینی به دست آورید.