زمان مطالعه: 5 دقیقه

اغلب افرادی که برای جراحی بینی اقدام می نمایند، نگرانی و استرس هایی در مورد نتیجه جراحی زیبایی بینی و شرایط بعد از عمل دارند. متقاضیان رینوپلاستی با آگاهی داشتن از مراحل جراحی بینی می توانند دیدگاهی کلی از روند جراحی داشته باشند و با اطمینان خاطر اقدام به این عمل زیبایی نمایند.

مراحل جراحی بینی

مراحل جراحی بینی

  • انتخاب جراح بینی از ابتدایی ترین و مهمترین مراحل جراحی بینی می باشد و نقش بسزایی را در ایجاد نتایج مطلوب و مورد رضایت ایفا خواهد نمود.
  • در جلسه مشاوره بعد از تصمیم گیری نهایی بینی توسط جراح بینی تحت معاینه بالینی، مورد بررسی قرار خواهد گرفت و آزمایشات لازم برای آگاهی یافتن از آمادگی بدن برای جراحی تجویز خواهد شد.
  • معده بیمار باید حین عمل جراحی خالی باشد به همین منظور شب قبل از عمل باید فرد شام سبکی میل کرده و حدود 6 الی 8 ساعت قبل از عمل بینی ناشتا باشد.
  • شب قبل از جراحی زیبایی بینی استحمام نمایید که تا دو روز بعد از جراحی احتیاجی به حمام کردن ضروری نداشته باشید.
  • روز جراحی با یک همراه و همراه داشتن آزمایشات و مدارک پزشکی لازم یک ساعت قبل از زمان تعیین شده در کلینیک حضور داشته باشید.
  • بعد از بستری شدن و کسب آمادگی لازم فرد توسط پرستار به اتاق عمل راهنمایی می شود.

مراحل جراحی بینی در اتاق عمل

فرد در اتاق عمل ابتدا آشنایی مختصری با تیم درمان خواهد داشت و بعد از 1 دقیقه بیهوش خواهد شد.

برش های لازم برای جدا کردن پوست از بینی و اعمال تغییرات روی ساختمان بینی ایجاد می گردد و در پایان پوست بینی بدون هیچ تغییری سر جای خود قرار خواهد گرفت و بینی با زدن چسب و گذاشتن اسپلینت بینی پانسمان می گردد.

مراحل عمل جراحی بینی

همه روندهای جراحی به دلایل زیبایی انجام نمی شود. عمل زیبایی بینی می تواند با هدف رفع ناهنجاری های ساختاری نیز انجام پذیرد. با انجام جراحی ، علاوه بر مشکلات زیبایی ، انحراف استخوان و رشد پولیپ در بینی که باعث احتقان و ایجاد مشکل در تنفس و خروپف می شود نیز قابل اصلاح می باشد.

جراحی دماغ را می توان بمنظور دستیابی به اهداف زیبایی یا اهداف ترمیمی برای رفع آسیب های وارده به این اندام ، نقایص مادرزادی یا مشکلات تنفسی یا ترکیبی از آنها انجام داد.

جراحی رینوپلاستی رایج ترین نوع جراحی پلاستیک صورت در دنیای امروز می باشد.

 

مراحل جراحی بینی

 

مرحله بیهوشی در جراحی بینی

بیهوشی را می توان به صورت بی حسی با تزریق آرام بخش یا بیهوشی عمومی انجام داد. در بیهوشی عمومی ، بیمار در حالت خواب کامل بوده و از وقایع اطراف خود چیزی احساس نمی کند. در بی حسی موضعی ، بیمار در شرایطی قرار دارد که تحت آن ، دردی از روند جراحی را تجربه نمی کند، ولی در عین حال می تواند آنچه را که در اطراف او در حال رخ دادن است احساس کند. بیشتر پزشکان ، بیهوشی عمومی را نسبت به بی حسی موضعی ترجیح می دهند.

سپتو رینوپلاستی

سپتورینوپلاستی روندی است که برای بهبود تنفس از طریق بینی انجام می شود. این روند اغلب برای بیمارانی که از انحراف تیغه بینی رنج می برند، توصیه می شود. تیغه بینی بخش غضروفی و استخوانی داخل بینی است که سوراخ های بینی را به دو قسمت تقسیم می کند. جراح برشی را در مخاط داخل بینی ایجاد می کند و آن را از استخوان و غضروف جدا می کند تا بتواند قسمت های خمیده را اصلاح نموده و آنها را در موقعیت مستقیم قرار دهد تا تنفس به راحتی انجام شود. این روند نحوه تنفس شما را بهبود می بخشد و ظاهر بینی شما را نیز اصلاح می کند.

جراحی نوک بینی یا تیپ پلاستی

جراحی نوک بینی یا تیپ پلاستی روندی است که برای تغییر شکل نوک بینی از طریق اصلاح ساختار غضروف زیرین آن انجام می شود. بیشتر تغییرات از داخل بینی انجام می شود تا سطح ایجاد زخم به حداقل برسد. جراح یک ساختار نوک بینی مناسب را برای شما خلق کرده و مشکلاتی از قبیل نوک بینی بزرگ یا کج  یا نوک بینی عقابی را درمان می کند.

رینوپلاستی بدون جراحی

یکی دیگر از انواع بسیار رایج رینوپلاستی ، روند غیر تهاجمی و بدون جراحی است که شامل استفاده از یک پرکننده تزریقی برای اصلاح نواقص بسیار جزئی می باشد. این یک روند محبوب برای زیباجویانی است که به حداقل تغییرات در بینی خود نیاز دارند. به خاطر داشته باشید که با گذشت زمان فیلر شروع به حل شدن کرده و گاهی درمان های بیشتری برای دستیابی به نتیجه دائمی مورد نیاز می باشد.

اگر به دنبال تغییرات دائمی در اندازه و شکل بینی خود هستید ، جراحی بهترین گزینه محسوب می شود. بسته به نیاز بیمار ، یک جراح می تواند بینی را کوچک یا بزرگ کرده و شکل بینی شما از جمله سوراخ های بینی را تغییر داده یا زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهد.

اصلاح انسداد بینی

در طول مراحل جراحی بینی ، مشکلات داخل بینی مانند انحنای استخوان یا انحراف تیغه سپتوم یا تیغه جدا کننده مجرای بینی به دو سوراخ ، یا توده های رشد کرده در بافت بینی با موفقیت اصلاح می شود.

در برخی موارد از انرژی به نام رادیو فرکانس یا سوزاندن آنها با لیزر ، بافت رشد کرده در داخل بینی اصلاح می شود. در صورت استفاده از این روند برای درمان ، هیچ گونه برشی در بینی ایجاد نخواهد شد.

آخرین مرحله جراحی بینی

در پایان عمل جراحی ، برش ها با استفاده از بخیه های ظریف با دقت بسیار بالا بسته می شوند تا در زمان کشیده شدن آنها علاوه بر تجربه حداقل درد توسط بیمار ، کمترین اثر ناشی از بخیه زدن به برش ، بر جای مانده و کیفیت نتیجه جراحی بالاتر رود.

پس از جراحی ، یک گچ نازک در قسمت بالای بینی بیمار قرار داده شده  و حدود یک هفته به صورت دست نخورده باقی می ماند. این گچ هیچگونه ناراحتی را در بیمار ایجاد نکرده و تنها با هدف کمک به بینی در سازگار شدن با شکل جدید خود مورد استفاده قرار می گیرد.

برش بینی

برش های جراحی زیبایی بینی را می توان به صورت یک برش ظریف بیرونی ( در روند رینوپلاستی باز ) به همراه برشهای ظریف در داخل بینی ، یا تنها برش های ظریف در داخل بینی ( در روند رینوپلاستی بسته ) ایجاد نمود. نوع برش انتخاب شده برای اجرای روند به تکنیک انتخاب شده از سوی جراح و میزان پیچیدگی روند و دامنه تغییرات مورد نیاز بستگی دارد.

حتی زمانی که برش در قسمت خارجی بینی ایجاد می شود ، آثار بر جای مانده از آن در طول حدوداً یک دوره  یک ماه به طور کامل بهبود می یابد و هیچ اثری از خود بر جای نمی گذارد. پمادهایی توسط پزشک در این دوره توصیه می شود که می تواند روند بهبودی جای زخم  را تسریع نماید.

مراحل بعد از جراحی بینی

بعد از اتمام عمل فرد به ریکاوری انتقال می یابد و بعد از کسب هوشیاری لازم به بخش منتقل می شود.

فرد حدود 4 الی 6 ساعت بستری خواهد بود و بعد رسیدن به وضعیت نرمال ترخیص می گردد.

در مقاله مربوط به مراقبت های پس از جراحی بینی نکات مربوط به این مرحله را به صورت مفصل توضیح داده ایم که می توانید به آن مراجعه کنید.