زمان مطالعه: 4 دقیقه

جراحی بینی ترمیمی با هدف بر طرف نمودن اشکالات و ایراداتی است که در جراحی اولیه بینی به طور کامل رفع نشده و حتی در برخی موارد منجر به بروز اشکال در بینی شده است انجام می گیرد. در صورتی که ایرادات حاصل از جراحی بینی اولیه خفیف باشند ، اصلاح اشکالات به کمک بی حسی موضعی و در مطب انجام می گیرد. مثلا سوهان کشیدن بینی جهت رفع قوز بینی که در جراحی اولیه به طور کامل رفع نشده است.

موارد شدیدتر که نیاز به ایجاد تغییرات بیشتری می باشد ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرند. نظیر متقارن سازی سوراخ های بینی ، ترمیم نوک بینی در صورتی که دچار افتادگی شده باشد ، رفع انحراف تیغه بينی که در عمل بینی اولیه نادیده گرفته شده است ، رفع اختلالات تنفسی که بعد از جراحی اولیه ایجاد شده است ، بر طرف ساختن فرو رفتگی های بینی که در جراحی اولیه بر اثر برداشتن بیش از اندازه بافت پشت بينی ایجاد شده است.

نتیجه جراحی بینی ترمیمی توسط دکتر بشارتی زاده بهترین جراح بینی ترمیمی تهران

بهترین جراح بینی ترمیمی

به دلیل پیچیده بودن جراحی ترمیمی ، انتخاب بهترین جراح ترمیم بینی که تجربه عمل های پیچیده را داراست از اساسی ترین اقدامات قبل از انجام جراحی ترمیم بينی می باشد.

نکات ضروری قبل از جراحی بینی ترمیمی

چنانچه قصد انجام جراحی ترمیمی بينی دارید و به عبارتی جراحی بينی ثانویه برای شما ضرورت یافته است ، حتما نکات ذیل را مدّ نظر داشته باشید :

 • سعی کنید از انجام مجدد جراحی بينی ، توقعاتی واقع بینانه داشته باشید.
 • از آن جا که عمل ترمیمی بينی ، خود به طور کلی از پیچیدگی زیادی برخوردار است ؛ قاعدتا با هر بار جراحی مجدد ، این پیچیدگی بیشتر خواهد شد.
 • احتمال دارد ، ساختار بينی شما در جراحی قبلی آسیب شدیدی دیده باشد و در نتیجه قادر به تحمل یک جراحی دیگر نباشد ، لذا در این صورت باید حداقل یکسال صبر کنید و پس از آن اقدام به انجام جراحی ترمیمی کنید و حتی در برخی موارد از انجام جراحی مجدد بينی ، صرف نظر نمایید.
 • جهت انجام جراحی ترمیمی بينی ، نباید هیچ گونه زخمی در داخل بينی شما وجود داشته باشد و به عبارتی نباید فرآیند ترمیم زخم فعال باشد ، چرا که در این صورت امکان انجام جراحی ترمیمی وجود نخواهد داشت و در صورت انجام مجدد جراحی ، عوارض خطرناکی متوجه بينی شما خواهد شد.
 • حتما توجه داشته باشید که چنانچه به هر دلیلی از نتیجه عمل بينی قبلی خود ناراضی هستید و درصدد انجام جراحی ترمیمی بينی هستید ، می بایست لااقل یکسال از جراحی اولیه بينی شما گذشته باشد ، از این رو هرگز پیش از یکسال از جراح معالج خود درخواست انجام مجدد جراحی بينی نداشته باشید.

جراحی بینی ترمیمی

مزایای انجام جراحی بینی ترمیمی

 • با انجام جراحي بيني ترميمي می توان آن دسته از ایرادات ظاهری بينی که طی جراحی یا جراحی های قبلی ، به خوبی مرتفع نشده را برطرف و اصلاح کرد.
 • جراحي بيني ترميمي ، امکان رفع مشکلات عملکردی و ظاهری بينی که در اثر جراحی قبلی ایجاد شده را محقق می کند.

ایراداتی که با انجام جراحي بيني ترميمي ، قابل اصلاح هستند عبارتند از :

 • قوز موجود بر روی پل بينی که در جراحی پیشین به طور کامل از بین نرفته است.
 • افتادگی نوک بينی که به دلیل بکارگیری تکنیک های نادرست ، پدیدار شده است.
 • برجستگی بیش از اندازه ( پروجکشن نامناسب ) که در جراحی قبلی بر روی نوک بينی به وجود آمده است.
 • سربالا شدن بیش از حد نوک بينی که طی جراحی قبلی ایجاد شده است.
 • کوتاه شدن بیش از اندازه نوک بينی که در جراحی قبلی ، متوجه بینی شده است.

جراحی بینی ترمیمی

چرا جراحان بینی ، توصیه می کنند برای انجام جراحی بینی ترمیمی ، باید یکسال صبر کرد ؟

به طور کلی ، جراحی بينی بر روی ساختار استخوانی و غضروفی بينی انجام می گیرد و تمامی اصلاحات بر روی این بخش ها انجام می شوند.

جراح بینی به منظور دستیابی به این ساختار استخوانی – غضروفی می بایست پوست بينی را از روی اسکلت بينی بلند کند تا امکان اعمال تغییرات برای وی فراهم گردد.

پس از اتمام جراحی بينی ، به طور متوسط یکسال زمان لازم است تا پوست بينی به طور کامل به ساختار زیرین خود متصل گردد و به عبارتی پروسه ترمیم تکامل یابد.

طی این بازه زمانی ، بينی تورم خواهد داشت و از این رو ظاهر نهایی بينی را نمی توان مشاهده کرد و فرم نهایی بينی تقریبا پس از یکسال قابل مشاهده خواهد بود.

هزینه جراحی بینی ترمیمی

هزینه جراحی ترمیم بينی غالبا بیشتر از جراحی اولیه می باشد ؛ زیرا جراحی ترمیمی پیچیده تر از جراحی اولیه بوده و علاوه بر بازسازی بینی نیاز به اعمال تغییرات بیشتری نسبت به جراحی اولیه وجود دارد و حتیدر مواردی نیاز به پیوند غضروف دارد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی

باید بگوییم مراقبت های بعد از عمل بینی ترمیمی و عمل اولیه به یک صورت می باشد، اما در این بخش به بخش از آن ها اشاره می کنیم، در مقاله مراقبت های پس از جراحی بینی به صورت کامل و جامع توضیحاتی را مطرح نموده ایم که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه کنید.

 1. داروهایی را که جراح بینی برای تان تجویز نموده است را به صورت کامل و مرتب مصرف کنید.
 2. جلسات معاینه بعد از جراحی ترمیمی بینی را به صورت مرتب بروید تا دچار عارضه ای نشوید.
 3. مراقب باشید تا پس از جراحی ثانویه ، گچ بینی خیس نشود.
 4. از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه به بینی وجود دارد جدا خودداری کنید.
 5. برای کاهش تورم بعد از جراحی ترمیمی بینی از کمپرس سرد استفاده کنید.
 6. تا مدتی از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری کنید.
 7. تغذیه بعد از عمل بینی ترمیمی را رعایت کنید، چرا که تغذیه در روند بهبودی بعد از عمل بسیار موثر می باشد.