زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از سوالات متداولی که پرسیده می شود درباره ورم بینی بعد از جراحی می باشد، باید بگوییم هر عمل جراحی که انجام می شود هر چند سبک، در ناحیه تحت جراحی با ورم و کبودی همراه است. به این نکته مهم توجه داشته باشید میزان ورم در جراحی بینی در افراد مختلف متفاوت می باشد.

می خواهم شما عزیزان را به خواندن این مقاله دعوت کنم تا پاسخ تمامی سوالاتی که درباره ورم بینی بعد از جراحی دارید را دریافت کنید.

ورم بینی بعد از جراحی

 

علت ورم بینی بعد از عمل چیست؟

ورم بینی بعد از عمل به دلیل آسیب های وارد شده به بافت های بینی ایجاد می شود و ورم ثانویه نیز به علت تجمع مایع بوده و می تواند تا چندین ماه ماندگار باشد.

فرآیند ورم بینی

معمولا ورم بینی به مرور زمان از بینی می رود اما در روزهای اولیه بعد از جراحی زیبایی بینی در شدیدترین حالت خود می باشد و این امر طبیعی است.

در برخی از مواقع به دلیل ورم بینی بعد از جراحی ظاهر بینی نسبت به قبل از عمل بدتر می شود و ممکن است فرد احساس ناراحتی و نگرانی کند، اما نگران نباشید و فقط صبوری کنید چرا که این وضعیت موقتی بوده و بعد از رفع تورم شما می توانید نتیجه حاصل از جراحی زیبایی بینی را مشاهده کنید.

در این مدت بینی به قرمز ، متورم و حساس به لمس می باشد، حدود 5 الی 6 هفته طول می کشد تا بدن بافت های اسکار را ترمیم کند، پس گذشت چند ماه بخش زیادی از ورم پل بینی رفع می شود و نتیجه نهایی حاصل از عمل زیبایی بینی را می توانید ببینید.

انواع ورم بینی بعد از عمل

همان طور که گفته شده ورم بینی بعد از جراحی یکی از مشکلات رایجی است که تمامی افراد متقاضی رینوپلاستی می توانند آن را تجربه کنند. ورم بعد از عمل بینی به سه بخش تقسیم می شود که در ادامه مقاله به آن ها می پردازیم :

 • ورم پوست

طی فرآیند عمل جراحی بینی ، پوست از اسکلت بینی جدا می شود، بعد از جراحی و در دوره نقاهت زیباجو می تواند تورم در این ناحیه را تجربه کند، دلیل اصلی بروز این اتفاق تجمع مایع بین سلولی است این رخ داد را می توان به عنوان یک واکنش التهابی به منظور ترمیم ناحیه های آسیب دیده دانست.

این نوع ورم پس از گذراندن دوره کوتاهی حدود 1 الی 3 ماه کاهش می یابد، در صورتی که بینی گوشتی تر باشد مدت زمان کاهش ورم طولانی تر می شود.

 • ورم کاذب

نوع دیگر ورم ، ورم کاذب یا به عبارتی حافظه پوست می باشد، دوره بهبودی این نوع ورم کمی طولانی تر می باشد، به دلیل عملیاتی که برای تغییرات فرم بینی بر روی اسکلت یا پوست اعمال می شود، برای مدت ها بینی حالت ورم کرده به خود می گیرد.

 • ورم فیبروز

سومین نوع ورم که داوطلبین جراحی بینی با آن مواجه هستند ورم فیبروز است. این نوع ورم در میان مردم با اصطلاح گوشت اضافه شناخته شده است و می تواند برای همیشه ماندگار باشد، برای جلوگیری از بروز این عارضه در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنید.

 

ورم بینی بعد از جراحی

 

نکاتی مهم درباره روند بهبودی ورم بینی بعد از جراحی به شرح ذیل می باشد:

 1. بینی طی 2 الی 12 هفته اول بعد از جراحی تحت تغییرات واضحی قرار می گیرد.
 2. پس از یک هفته که آتل بینی برداشته می شود بینی متورم به نظر می رسد.
 3. معمولا در پایان هفته سوم ورم و کبودی تا حدودی کاهش می یابد.
 4. در پایان هفته سوم نهایت هفته چهارم اکثر ورم بینی از بین رفته و فرد می تواند فرم بینی بعد از جراح را مشاهده کند، اما شما نتیجه نهایی را پس از یک و پس از رفع کامل ورم می توانید ببینید.

اقدامات مورد نیاز برای رفع ورم بینی بعد از جراحی :

 • به میزان کافی پس از جراحی استراحت داشته باشید و هنگام دراز کشید یک الی دو بالشت زیر سر خود قرار دهید به گونه ای که سرتان بالاتر از بدن قرار بگیرد.
 • تا 48 ساعت بعد از جراحی از کمپرس یخ روی چشم ها و اطراف بینی بگذارید.
 • دو الی چهار هفته قبل و بعد از عمل بینی از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.
 • چسب زدن بینی یکی از مهم ترین اقدامات برای از رفع ورم بینی می باشد.
 • در صورتی که بهترین جراح بینی توصیه کرده باشد می توانید به صورت آموزش داده شده ماساژ بینی را انجام دهید.

تزریق کورتن جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی

معمولا جراح زیبایی بینی برای افرادی که بینی گوشتی با پوست ضخیم دارند و روند کاهش ورم در بینی آن ها کند است، به کمک تزریق کورتن روند کاهش تورم را سریع تر می کند.

برای کاهش ورم بینی چه بخوریم ؟

البته در این بخش علاوه بر خوراکی هایی که باید برای کاهش تورم مصرف کنید آن هایی که باعص افزایش تورم می شوند را نیز گفته ایم تا بارعایت این موارد ریز زودتر از ورم بینی حاصل از عمل خلاص شوید.

از مصرف نمک خودداری کنید. چرا که این ماده باعث افزایش تورم و کبودی می شود.

سعی کنید آناناس و آب کرفس بخورید، آناناس حاوی ماده ای به نام بروملین است، این ماده خواص خارق العاده ای دارد یکی از ان ها کاهش التهاب بوده و باعث بهبود سریع زخم و کبودی می شود، آب کرفس نیز مانند آناناس روند کاهش تورم را سریع تر می کند.

ورم بینی استخوانی بعد از عمل

افرادی که دارای بینی استخوانی می باشند بهتر است بدانند به دلیل برش کمتر و از بین بردن قوز روی بینی میزان تورم بینی نسبت به بینی گوشتی کمتر است. زیرا در این افراد پوست نازک تر بوده و بافت گوشتی کمتر است تغییرات ساحتمان بینی راحت تر می باشد و تورم در این افراد کمتر می باشد.

ورم نوک بینی بعد عمل

از آنجایی که عمده تغییرات در جراحی زیبایی بینی در نوک بینی داده می شود میزان تورم حاصل از آن زیاد است، و به طبع مدت زمان بیشتری طول می کشد تا تورم کاهش یابد.

امیدوارم مطالب فوق برای تان کاربردی بوده باشد.